Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Nowe przepisy wchodzą w życie. Zabiorą kierowcom auta. Minister komentuje

34
Podziel się:

Od 14 marca zaczęły obowiązywać przepisy mówiące o tym, że policja może zarekwirować samochód pijanemu kierowcy. Zgodnie z nowymi przepisami samochody kierowców, którzy zostali przyłapani na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu, będą konfiskowane i wystawiane na licytację. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha wskazał, że "w praktyce będzie to martwe prawo".

Nowe przepisy wchodzą w życie. Zabiorą kierowcom auta. Minister komentuje
14 marca kweszły w życie przepisy dotyczące konfiskaty aut nietrzeźwym kierowcom (Materiały WP, Adobe)

Od 14 marca zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu karnego, która wprowadza konfiskatę pojazdów w przypadku kierowców, którzy we krwi mają ponad 1,5 promila alkoholu. Pojazd straci także kierowca, który był trzeźwy, ale spowodował wypadek i zbiegł z miejsca wypadku.

Konfiskata samochodów pijanych kierowców

Również pijani kierowcy (stężenie alkoholu powyżej 1 promila), którzy spowodowali wypadek muszą się liczyć z utratą auta. Choć tu zastrzeżenie – sprawą zajmie się wówczas sąd, który może – ale nie musi – zadecydować o odebraniu samochodu i przekazaniu go na rzecz Skarbu Państwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Choć zapisy dotyczące konfiskaty pojazdu już weszły w życie to nie wiadomo, czy faktycznie będą funkcjonować. Wiceszef resortu sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha poinformował w środę w Radiu Zet, że "nowe prawo będzie w praktyce martwe, bo nie ma gotowych aktów wykonawczych."

Obecne kierownictwo MS zaproponowało rezygnację z przepisu o obligatoryjnym przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę na rzecz jego fakultatywności. Wprowadzona ma być również nowa przesłanka orzeczenia nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Zgodnie z ustawą, jeśli konfiskata jest niemożliwa, bo pojazd został sprzedany lub zniszczony, albo nie jest wyłączną własnością kierowcy, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. Według przepisów za równowartość uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy – średnią wartość rynkową pojazdu.

Przepadek pojazdu oraz jego równowartości nie będą orzekane w przypadku, gdy prowadzony przez sprawcę pojazd nie był jego własnością, a on sam "wykonywał czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy". "W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej" - napisano w ustawie.

Pijani kierowcy na drogach

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2023 roku kierujący będący pod działaniem alkoholu spowodowali 1331 wypadków drogowych; 189 z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. W wypadkach spowodowanych przez kierowców pod działaniem alkoholu zginęło 212 osób, a 1506 zostało rannych.

W ostatnich pięciu latach najwięcej takich wypadków (1656) zanotowano w roku 2020. W tym samym roku zanotowano również największą liczbę ofiar śmiertelnych - wskutek wypadków spowodowanych przez kierowców pod działaniem alkoholu zginęło 216 osób

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Siergiej
5 dni temu
Ja proponuję inny kolor tablicy rejestracyjnej dawać pijanym kierowcom to jest najlepsza kara
Żenada
miesiąc temu
Proponuję poszukać w sieci łatwo dostępnych informacji , w jaki sposób ów Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym zarządza środkami na rzekomą pomoc osobom pokrzywdzonym... ile środków w formie dotacji wędruje do fundacji zajmujących się de facto nie wiadomo czym. Jedna wielka mistyfikacja. Wstyd.
Emeryt
miesiąc temu
Stasiek, milicja do ciebie. I Stasiek wiedział, że jak zabiorą furę to będą musieli oddać samolot. Taka tradycja.
gustawo
miesiąc temu
brawo no przecież policja robi sobie statystyki na pijanych jak by im to zabrał to nie mają wyników bo bandziorów się boją co oni tam wykrywają chyba że ktoś sam przyjdzie i sie przyzna a to z tym dbaniem o bezpieczeństwo to lipa bo im ce już płoną od tej kasy za auta
Janusz
miesiąc temu
To wogole przepisy nie zgodne z Konstytucja konfiskata samochodu, punkty karne,mandat karny z kosmosu, zabieranie prawa jazdy.Nawet jak jechał po pijaku to gdzie się karze na całym Świecie za jedno przestepstwo czterokrotnie.Prosze mi podac choć jeden kraj na Świecie że karze się kierowcow tak jak u Nas za jedno przestępstwo czterokrotnie
...
Następna strona