Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mieszkania
23.07.2020 06:40

Nowy pomysł na tanie mieszkania. Rząd szykuje projekt o kooperatywach mieszkaniowych

Samorząd sprzedaje grunt, grupa osób buduje na nim mieszkania dla siebie. Takie jest w skrócie założenie projektu o kooperatywach mieszkaniowych, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)

Kooperatywy, na wzór tych działających w innych krajach, mają zapewnić więcej tanich mieszkań. "Tysiące Polaków wciąż nie posiada własnego mieszkania, bo ich na to nie stać" - wskazuje czwartkowa "Rzeczpospolita", która opisuje projekt. Według resortu rozwoju w Polsce brakuje 650 tys. mieszkań.

Kooperatywę będzie mogła założyć grupa co najmniej trzech osób w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Mają zatem działać w formule non profit. Grupa kupi działkę, na której postawi blok lub domki. Może też nabyć grunt z budynkiem w celu jego wyremontowania, pod warunkiem że będą w nim co najmniej trzy mieszkania. Umowa powołująca kooperatywę będzie musiała być zawarta w formie aktu notarialnego. W niej ma być określony cel utworzenie kooperatywny, a także zasady rozliczeń między osobami zaangażowanymi w przedsięwzięcie.

Kooperatywa będzie mogła kupić działkę od gminy lub startować w samorządowych przetargach. Gminie zaś będzie przysługiwało prawo pierwokupu (przez 20 lat), gdyby później właściciele chcieli sprzedać nieruchomość. Projekt zakłada wprowadzenie preferencyjnych reguł podatkowych dla tej formy budowy mieszkań. Kooperatywy po zakończeniu budowy ma się przekształcić we wspólnotę mieszkaniową.

Zobacz: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

Pierwsze kooperatywy powstały w Danii, potem w USA. Obecnie działają w różnych krajach na świecie. "Rzeczpospolita" wskazuje, że choć w Polsce nie ma przepisów samo rozwiązanie już jest testowane. Zdecydował się na nie Wrocław, które na ten cel przeznaczył trzy działki.

Związek Miast Polski chwali projekt, choć wolałby, by w kwestiach finansowych więcej decyzji podejmowały samodzielnie gminy. Fundacja For Humanity Habitat Polska uważa z kolei, że gminy dostały i tak zbyt szerokie uprawnienia co do możliwości dyktowania warunków budowy. Z kolei Polski Związek Firm Deweloperskich jest zdania, że powinno być ograniczenie dotyczące zamożności osób, które mogłyby założyć kooperatywę. Bez tego ograniczenie osoby zamożne uzyskiwałyby dostęp do tanich gruntów, niedostępnych innymi podmiotom - argumentuje PZFD.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: mieszkania, nieruchomości, budownictwo, tanie mieszkania, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2020

PRL+ klerTeraz czekam tylko na nową nazwę dla PGR-ów. wiki:Podstawowym sposobem otrzymania własnego lokum było zapisanie się do spółdzielni mieszkaniowej. … Czytaj całość

23-07-2020

wincejmnieWincej państwa, wincej urzęduf, wincej przekrentuf

23-07-2020

pan bÓKJuż znamy interesy z budżetem - na przykładzie zabranych nam 50% wynagrodzeń a emerytury i leczenia szukaj w zapewnionej kaplicy szpitalnej miast … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (28)