Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KB
|

NPB. Rośnie wartość oszustw dokonywanych kartami płatniczymi

12
Podziel się:

W ostatnim kwartale 2020 r. o ponad 8 proc. wzrosła wartość oszukańczych operacji dokonanych kartami płatniczymi. Przestępcy próbowali wyłudzić za ich pomocą towary i usługi za 14 mln zł.

NPB. Rośnie wartość oszustw dokonywanych kartami płatniczymi
Na 14 mln zł wyceniły banki oszukańcze transakcje kartami w IV kw. 2020 r. (stock.adobe)

64 tys. operacji oszukańczych na łączną kwotę 14 mln zł – tyle w IV kwartale ubiegłego roku dokonano przestępczych operacji kartami płatniczymi informuje NBP. Dane te pochodzą z banków.

W stosunku do III kwartału ubiegłego roku liczba oszukańczych transakcji co prawda spadła o 0,8 proc., ale za to nastąpił też wzrost ich wartości o 8,3 proc.

Zobacz także: Rachunek od państwa. Blisko 30 tys. zł na głowę

Dominującą część oszustw w transakcjach bezgotówkowych stanowiły przestępstwa typu CNP (Card Not Present). Było ich aż 89 proc. w ogólnej liczbie popełnionych przestępstw, a pod względem wartości stanowiły 86 proc.

Transakcje typu Card Not Present to transakcje kartą niewymagające fizycznego użycia karty płatniczej. Mowa tu o transakcjach typu zamówienie pocztowe, telefoniczne, czy internetowe. Transakcje te dokonywane są na podstawie danych podawanych przez klienta.

Z kolei agenci rozliczeniowi zarejestrowali w czwartym kwartale 2020 r. 9,8 tys. operacji oszukańczych dokonanych kartami płatniczymi na blisko 3,5 mln zł, co w stosunku do poprzedniego kwartału oznacza wzrost liczby o 21,7 proc. i spadek wartości o 15,8 proc.

Skala oszustw z użyciem kart płatniczych w Polsce jest w porównaniu do całości obrotu kartami płatniczymi niewielka. Według banków współczynnik ten wynosi 0,004 proc. liczby i 0,007 proc. wartości wszystkich transakcji.

Jak podkreśla NBP, dane te stawiają nas w rankingu najbardziej bezpiecznych krajów w ścisłej czołówce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
dziadek
2 lata temu
Wygodnictwo kosztuje ciekawy jestem kto robi tak jak ja .....chyba nikt. moje konto jest odcięte od internetu i karat, (bank mało sie nie pos....ł tak mnie namawiał na w/w) Jadę do banku biorę gotówkę w kasie i płace wszędzie jak w PRL. jak coś kupuje na odległość to jadę do banku wypełniam przelew i to już bank odpowiada za transakcje. wszyscy się pukaja w glowę ale po oszutwie kogoś ja się pukam w głowę
ona
2 lata temu
I co na te oszustwa Pan Ziobro ?
70+
2 lata temu
no jak zwykle jesteśmu w ścisłej czołówce..bezpiecznej ???? a co na to oszukani,ich chyba mało obchodzi statystyka NBP!!!!!!!!
zcx
2 lata temu
To dlatego, że banki na siłę chcą wszystko prowadzić droga elektroniczną.
toto
2 lata temu
Więc dlaczego banksterzy szykują likwidację gotówki?