Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Obligacje skarbowe. NBP znów zaczyna. Ostatnio widzieliśmy to w lipcu

12
Podziel się

Skup obligacji skarbowych przez NBP wyraźnie przyspieszył. W środę bank centralny kupił papiery warte 5,4 mld zł. Ostatnio podobną skalę (6,7 mld zł) widzieliśmy w lipcu ubiegłego roku.

Obligacje skarbowe. NBP znów zaczyna. Ostatnio widzieliśmy to w lipcu
Adam Glapiński, prezes NBP. (East News, Tomasz Jastrzebowski)
bDXSenAl

Wciąż daleko do rekordów z kwietnia ubiegłego roku (ponad 43 mld zł), jednak wyraźnie widać, że skup obligacji przez bank centralny przyspieszył.

W całym 2020 roku NBP dokonał "zakupów” o wartości ponad 107 mld zł. Natomiast w tym roku jak na razie o wartości 11,6 mld zł. A dzisiejsza aukcja wcale nie musi być ostatnią w tym miesiącu. Tak duży skup obligacji budzi kontrowersje wśród niektórych ekonomistów. Po co NBP to robi?

bDXSenAn
Zobacz także: Wyjazd na majówkę? Zapomnij. Minister komentuje

Aby walczyć ze skutkami kryzysu, wiosną ubiegłego roku NBP uruchomił nadzwyczajne instrumenty, m. in. rozpoczął skup obligacji skarbowych. Ma na na celu m.in. zapewnienie płynności bankom komercyjnym, od których odkupuje wspomniane papiery.

bDXSenAt

Tego typu interwencja wpływa też na obniżenie rentowności obligacji skarbowych. W efekcie spada koszt długu, co umożliwia rządowi zadłużanie się na mniejszy procent. Jednym z efektów skupu może być też osłabienie złotego, korzystne choćby z punktu widzenia eksportu.

Na początku marca działania NBP w tym zakresie na łamach "Obserwatora Finansowego" chwalił Alfredo Cuevas, ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Ekonomista powiedział wtedy, że NBP powinien prowadzić skup aktywów co najmniej do końca pandemii, a gdyby program skupu nie zapewnił właściwej akomodacji polityki pieniężnej, to bank centralny powinien rozważyć wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Ekonomista zaznaczył jednak, że wolne tempo skupu, które miało wtedy miejsce, jest odpowiednie.

bDXSenAu

- Obecne wolne tempo zakupów wydaje się odpowiednie do panujących okoliczności, biorąc pod uwagę stan płynności na rynkach obligacji skarbowych oraz dobre przełożenie polityki pieniężnej na krzywą rentowności - powiedział Cuevas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXSenAO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Ekonomista
3 tyg. temu
W tych komentarzach to widzę ze sami profesorowie sie wypowiadają. Dlaczego wy nie jesteście prezesem NBP? Przecież bylibyście najlepszym prezesem w Polsce a może i na świecie
Papierki za o...
3 tyg. temu
Co mieli nie kupić obligacji, jak drukują bezwartościowe pieniądze jak szaleni.
ROZUM
3 tyg. temu
I co potem NBP zrobi z tymi odkupionymi obligacjami? Bo bilans nie meże puchnąć w nieskończoność. Kiedyś rząd będzie musiał odkupić te oblligacje, a wtedy zapłąci cenę rynkową pieniądza. Zapewne wielokrotnie wyższą niż obecnie. Czy też NBP "umorzy" te oblligacje tylko wtedy będzie miał olbrzymią dziurę w bilansie, straci wiarygodność i stabilność finansową i podważy zaufanie rynków do Banku i waluty.
bDXSenAP
pisi0r@lez
3 tyg. temu
Cuda cuda suweren durny. Na pewno się uda. Kupili złoto, poszło do góry. NIE SPRZEDALI ale zysk do budżetu przelali. GENIALNE.
fan
3 tyg. temu
Nie tylko my drukujemy