Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki i przesunięcie wyborów. Komentarz wicepremiera Jacka Sasina

617
Podziel się:

Wicepremier i minister aktywów państwowych w RMF FM powiedział, że przesunięcie wyborów na 17 maja byłoby bardzo wskazane. Zdradził też szczegóły dotyczące odmrażania gospodarki. Zmiany w sklepach i kościołach, otwarcie lasów. Szkoły nadal zamknięte, a imprezy masowe będą odblokowywane w ostatniej kolejności.

Jacek Sasin o zniesieniu ograniczeń i wyborach prezydenckich
Jacek Sasin o zniesieniu ograniczeń i wyborach prezydenckich (ONS.pl, Pawel Kibitlewski)

Rząd jeszcze w czwartek ma zaprezentować szczegóły dotyczące stopniowego odmrażania gospodarki, to ma nastąpić już na początku przyszłego tygodnia. - Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, będą zapadały dzisiaj - powiedział w RMF FM wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Od najbliższego poniedziałku możemy spodziewać się otwarcia lasów, parków, skwerów – miejsc, gdzie będziemy mogli korzystać z aktywności na świeżym powietrzu. Prawdopodobnie cały czas zostaną obostrzenia dotyczące osób i odległości - dodał.

Wicepremier Sasin powiedział, że kolejna zasada, której możemy się spodziewać, to zmiana limitu w sklepach. - Będzie tym razem uzależniony od powierzchni. To samo może dotyczyć kościołów. Nie mogę potwierdzić 9 mkw. na osobę, raczej mówiliśmy o 15 mkw. - podkreślił.

Zobacz także: Obejrzyj: Rząd zapewni darmowe maseczki?

- Musimy zobaczyć, czy to nie wywoła perturbacji zdrowotnych, wtedy kolejne poluzowania. Najszybciej od kolejnego tygodnia po pierwszym odmrożeniu - dodał Sasin. Podkreślił też, że szkoły nadal pozostaną zamknięte. - To jest za bardzo ryzykowne, bo to są duże skupiska osób - dodał.

Pytany o to, czy kibice wrócą na stadiony, a liga piłkarska wróci do rozgrywek odparł, że jeśli rozgrywki się odbędą to na pewno bez kibiców. - Wczoraj premier Morawiecki rozmawiał z minister sportu. Stadiony na razie będą nadal zamknięte. Imprezy masowe, w tym też sportowe, ale i koncerty jeszcze bardzo długo nie, to najpewniej będzie ostatnie obostrzenie, które będzie zdejmowane – podkreślił wicepremier.

Padło też pytanie o wybory 10 maja oraz czy poczta jest gotowa na głosowanie korespondencyjne. - Tak, będzie gotowa. Przygotowania cały czas trwają. Wybory są 10 maja, więc do tego czasu będziemy gotowi, mamy harmonogram. Nie widzę żadnych zagrożeń ze strony poczty, by te wybory się nie odbyły - stwierdził wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Zasugerował też przesunięcie wyborów prezydenckich o tydzień. - Jeśli wejdzie ustawa o głosowaniu korespondencyjnym, która jest teraz w Senacie, a tam będzie trzymana do ostatniego możliwego dnia, więc wtedy przesunięcie daty byłoby bardzo wskazane. Z punktu widzenia dobrego przygotowania tych wyborów data 17 maja jest lepsza niż 10 maja – dodał.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(617)
Lot
2 lata temu
ścierwników nad zakapiorem smoleńskim.
pedro50
2 lata temu
Muszą odpuścić aby nikt nie mógł zarzucić, że wybory stanowią zagrożenie. Prezes będzie zadowolony, Duda też. A inni, czyli my wyborcy i inni szaraczkowie, tych olać. Wyborów nie chce przecież opozycja, a nie my Obywatele tego kraju.
Prof
2 lata temu
Czy ktoś wie kim jest z zawodu ten ospowaty, otyły bezczelny buc?
Ona
2 lata temu
Brawo pis dajecie radę. Arłukowicz to już by pozamykał szpitale jakby był ministrem zdrowia.
Rej
2 lata temu
Cimoszewicz powiedziałby chorym żeby się ubezpieczyli, to będą ich leczyć. Tak jak powiedział ludziom po wielkiej powodzi że nic nie dostaną bo mogli się ubezpieczyć.
...
Następna strona