Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Ogromna zmiana dla seniorów. Fundusz nie przejmie ich mieszkania

91
Podziel się:

Przepisy w obecnym kształcie nie zapewniają wystarczającej ochrony konsumentom - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort pracuje więc nad zmianami w przepisach. Dzięki temu ani firma, ani fundusz nie odkupią już mieszkania od seniora. Ale to za mało, by ich w pełni chronić - pisze "Rzeczpospolita".

Ogromna zmiana dla seniorów. Fundusz nie przejmie ich mieszkania
Tylko rodzina będzie mogła być stroną umowy dożywocia - pisze "Rz" (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Jak czytamy, tzw. umowy dożywocia, na mocy których senior może odsprzedać mieszkanie w zamian za opiekę do końca życia, mają być ograniczone. "Zawężony zostanie krąg osób, które będą mogły zawierać takie umowy i transakcje, do najbliższych i rodziny" - wyjaśnia gazeta.

Przepisy w obecnym kształcie nie zapewniają wystarczającej ochrony konsumentom, którymi są, co do zasady, osoby w starszym wieku. Dlatego konieczne jest objęcie ich oraz ich rodzin specjalną ochroną. Ze zgromadzonych w Ministerstwie Sprawiedliwości danych wynika znaczny wzrost zawieranych umów o dożywocie dotyczących nieruchomości – tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości.

Projekt ustawy w tej sprawie trafił już do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gotówka za kawalerkę. "Mieszkania powyżej 60 m kw. to już margines rynku"

Umowy dożywocia ws. mieszkań do zmiany

"Rz" wskazuje, że niektórzy seniorzy podpisują z tzw. funduszami hipotecznymi umowy dożywocia, aby zapewnić sobie utrzymanie i opiekę w ostatnich latach życia.

Mecenas Anna Niecikowska zwraca uwagę, że "najbardziej niebezpieczne są sytuacje, gdy przeciwko właścicielowi nieruchomości, np. funduszowi hipotecznemu, toczy się postępowanie egzekucyjne, w wyniku czego może dojść do zmiany właściciela nieruchomości". - Wówczas podmiot odpowiedzialny za wypłatę świadczenia seniorowi może przestać je wypłacać. Druga niebezpieczna sytuacja to taka, gdy przedsiębiorca będący właścicielem mieszkania ogłosi upadłość – podkreśla.

Zdaniem ekspertów uregulowane powinny zostać również inne możliwe przypadki. - Nie wiadomo, czy ustawodawca przewidział jakieś formy ochrony seniora także w sytuacji przejęcia nieruchomości przez rodzinę i zapewnienia mu ochrony świadczeń - zauważa prawniczka Dorota Dymyt-Holko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
wer
2 lata temu
Za Tuska wybudowałem dom 150 metrów i kosztował mnie on uwaga uwaga na gotowe 150 tysięcy i wam podaj i tak budowa piwnica 20 tysięcy, piętro 10 tysięcy i poddasze z dachem 20 tysięcy, do tego wykończenie na dobrym poziomie 60 tysięcy i działka 20 arów 40 tysięcy, o ile wszystko było tańsze pokazuje koszt styropianu ja płaciłem za metr sześcienny 40 złotych, teraz nawet był po 500 złotych, teraz taki dom jak mój to bez miliona nie podchodź i nikt mi nie powie, że teraz jest lepiej, bo jest gorzej niż za Tuska i to wielokrotnie i nie twierdze, że za Tuska było super, bo w tym kraju nigdy nie było super ale było dużo lepiej
przytomna
2 lata temu
Bo państwo chce je przejąć -podnosząc opłaty za nie. Bogaci to my a nie inni.
tonie
2 lata temu
moje bajki , niech sie martwią różne żulki,stolzmany,kropiwnickie i inne co sie "dorobili" całych osiedli na wynajem w życiu nie pracując wcale!!!
niech zgadnę
2 lata temu
ma być zapis na kościółek? znamy te wasze numery
Emeryt
2 lata temu
i to jest dla kogoś biznes tak jak wojna na Ukrainie
...
Następna strona