Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Operatorzy komórkowi wprowadzają klauzule inflacyjne. Rachunki mogą wzrosnąć

14
Podziel się:

Złe wiadomości dla klientów Orange Polska i T-Mobile. Operatorzy wprowadzili już zapisy pozwalające od przyszłego roku podwyższać ceny w związku inflacją. Portal WirtualneMedia.pl dowiedział się także, że Inea jest już zdecydowana na wprowadzenie podobnej klauzuli, a Cyfrowy Polsat "uważa je za zasadne".

Operatorzy komórkowi wprowadzają klauzule inflacyjne. Rachunki mogą wzrosnąć
Najwcześniej Orange będzie mógł skorzystać z klauzuli w lutym przyszłego roku (East News, JUSTYNA ROJEK)

Money.pl w ubiegłym tygodniu informował już, że Orange Polska wprowadził tzw. klauzulę inflacyjną do umów z abonentami w zeszłym kwartale. Klauzula była zawarta w dokumentach dotyczących wszystkich usług operatora. Jest podpisywana przez klientów nowych i tych przedłużających umowy.

Orange może podnieść ceny usług w trakcie umowy w przypadku, gdy średnioroczna stopa inflacji w poprzednim roku kalendarzowym przekroczyła 3,5 proc.

Portal WirtualneMedia.pl informuje, że najwcześniej Orange będzie mógł skorzystać z klauzuli w lutym przyszłego roku.

- Zmiany cen nie będą się odbywały automatycznie. W przypadku uruchomienia klauzuli inflacyjnej i podwyższenia cen klienci zostaną poinformowani z 30-dniowym wyprzedzeniem, daje im to też prawo do bezkosztowego odstąpienia od umowy — powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezes UKE tłumaczy stawki za roaming w UE. "Wiele zależy od strategii marketingowej operatorów"

Portal informuje także, że T-Mobile Polska podobne zapisy stosuje w nowych umowach od początku lipca.

- Sytuacja ekonomiczna sprawia, że musimy liczyć się z postępującym wzrostem kosztów operacyjnych, co oznacza, że w dłuższej perspektywie wyzwaniem może stać się utrzymanie najwyższej jakości usług i tempa inwestycji — portal cytuje wyjaśnienia biura prasowego T-Mobile.

WirtualneMedia.pl informują, że klauzule inflacyjne chce także wprowadzić wielkopolska sieć Inea. Cyfrowy Polsat jeszcze nie ma takich klauzul, ale jak donosi portal, operator zapowiada, że "widzi zasadność takich zapisów".

Urząd Komunikacji Elektronicznej wyjaśnia, że co do zasady, możliwe jest stosowanie klauzul waloryzacyjnych, jednak muszą one być jasne, dokładne i umożliwiać konsumentowi rozeznanie się w tym, jak będzie się zmieniać cena abonamentu już w momencie zawierania umowy. Ponadto wskaźnik waloryzacji musi być obiektywny.

- W trwających umowach nie można wprowadzić klauzul waloryzacyjnych, chyba że umowa przewiduje taką możliwość. Jeżeli nie przewiduje, to taka zmiana umowy (ceny) skutkuje możliwością jej rozwiązania bez zapłaty kar umownych — wyjaśnia UKE na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
NN 2810
rok temu
Najlepiej wróćmy do epoki kamienia łupanego gdzie nie ma telefonów komórkowych smartfonów ludzie opamiętajcie się paranoja żeby nie mieć smartfonu i tyle
Ktoś.
2 lata temu
Migiem się pożegnam z operatorem.
BezFBiTW
2 lata temu
Ludzie zastanówcie się czy wam naprawdę są potrzebne telefony , smartfony itp? Czy moglibyście je porzucić teraz i żyć bez nich? Czy wytrzymaliście by bez FB, TW itp mediom społecznościowym?
Phon
2 lata temu
No nareszcie ludzie zaczną się na żywo spotykać a nie gadać ciągle przez telefon , podwyżki są na korzyść kontaktów między ludzkich a nie telefonicznych.
Aaaaaaa
2 lata temu
A zatokę sztuki nie oddawać zakonowi tylko w okna kraty i trzymać tam do śmierci tych co tam pracowali i tych co gwałcili małoletnie osoby