Notowania

Orzeczenie TSUE. Klienci banków zyskali nowy argument

Wyrok TSUE umacnia pozycję polskich kredytobiorców – oceniają polskie instytucje broniące praw konsumentów. Takie opinie zostały wydane zarówno przez UOKiK, jak i Rzecznika Finansowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SPL/East News)
Frankowicze zyskali argument, ale nie automatyczne przewalutowanie

- Orzeczenie Trybunału jest zbieżne z naszym stanowiskiem konsekwentnie prezentowanym w istotnych poglądach, które przedstawiamy na etapie postępowań sądowych – oceniła orzeczenie TSUE Aleksandra Wiktorow Rzecznik Finansowy. W jej ocenie, decyzja TSUE stanowi doskonały moment dla banków na zaproponowanie klientom propozycji ugodowych, gdyż alternatywą są długoletnie spory sądowe.

Orzeczenie TSUE ws. frankowiczów zapadło
Decyzja TSUE ws. frankowiczów. Jest wyrok

Podobne zdanie prezentuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Dla banków wyrok TSUE stanowi jasny sygnał, jakie konsekwencje może mieć pozostawienie w umowach z konsumentami klauzul abuzywnych i strategia banku przewlekająca sprawę w sądzie. To najwyższy moment, aby banki usiadły do stołu z kredytobiorcami i rozwiązały problem z klauzulami abuzywnymi w umowach o kredyt hipoteczny. Unikną w ten sposób długich i kosztownych procesów – stwierdził prezes Marek Niechciał.

Równocześnie UOKiK wskazuje, że polski sąd nie ma prawa zastąpić jednej klauzuli inną, np. nie może zastąpić postanowienia dotyczącego przeliczania rat – kursem średnim NBP. Z kolei Aleksandra Wiktorow wskazała, że w jej ocenie jednym ze scenariuszy jest możliwość spłaty kredytu w złotych z oprocentowaniem opartym na LIBOR.

Ogląda też: Frankowicze wygrali. "Nie wszystkie sprawy banki przegrają"

UOKiK podkreślił, że sąd krajowy ma obowiązek zbadać z urzędu, czy umowa zawiera postanowienia niedozwolone. Sąd powinien następnie ocenić, czy umowę można nadal wykonać, jeżeli wykreśli się z niej zakwestionowane postanowienia.

"Jeśli sąd krajowy uzna, że jest to możliwe - to umowa między konsumentem a przedsiębiorcą nadal obowiązuje, ale bez kwestionowanych klauzul. Postanowienia umowy uznane za niedozwolone nie obowiązują od chwili zawarcia ich w umowie i nie wiążą konsumenta" - napisano w komunikacie.

UOKiK podkreśla także w swoim komentarzu, że sąd może stwierdzić nieważność umowy w sytuacji gdy zgodzi się na to klient. "Kredytobiorca musi mieć pełną świadomość skutków orzeczenia sądu o upadku umowy, ponieważ rodzi to poważne konsekwencje" – czytamy w stanowisku UOKiK.

""Wyrok TSUE nie jest niespodzianką, gdyż jest rozwinięciem dotychczasowego orzecznictwa w sprawie skutków stosowania klauzul abuzywnych. Wyrok TSUE nie jest również falą, która zatopi polski sektor bankowy – to ostrzeżenie przed stosowaniem klauzul abuzywnych oraz jasny sygnał do wyjścia naprzeciw prawom konsumentów" – powiedział PAP Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wyrok tsue, orzeczenie tsue, tsue, frankowicze, uokik, chf, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2019

redisbadSądy wezmą pod uwagę, że konsumenci potwierdzali pisemnie, że zapoznali się z ryzykiem kursu waluty oraz z zapisami w umowach, które zgodnie z … Czytaj całość

03-10-2019

mikeciesze sie ze nie mam kredytu we frankach ani w pln i mam wywalone, ja mi bank zacznie dokladac oplat ze frankowiczow to go zmienie na inny....

03-10-2019

JoannaNo patrzcie jakie biedne banki!!! Okradają nas, w dosłownym tego słowa znaczeniu, od lat, ale to my mamy ich żałować!!! Złodzieje!!! Jeszcze niech nas … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)