Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Ostatni dzwonek na wykorzystanie tego świadczenia. Pół miliona bonów czeka

51
Podziel się:

Już 31 marca tego roku upływa termin na pobranie bonu turystycznego. Co ważne bonem można opłacić zaliczkę np. na tegoroczne wakacje. Jak informuje ZUS z około 4,2 mln przyznanych bonów rodzice i opiekunowie aktywowali ponad 3,7 mln, co oznacza, że pół miliona bonów turystycznych nie zostało jeszcze wykorzystanych.

Ostatni dzwonek na wykorzystanie tego świadczenia. Pół miliona bonów czeka
Rodzice mają czas do 31 marca na pobranie bonu turystycznego (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł.

Bon turystyczny - najważniejsze informacje

Co do zasady bon przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także tym, którzy nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych między 1 października a 31 grudnia 2021 r., którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "PPK to de facto podwyżka pensji". Prezes PFR: mniej boli strata niż to, że kto inny zarabia

ZUS przypomina, że bonami turystycznymi można płacić tylko do końca marca. W tym czasie choćby zaliczkowo należy dokonać opłaty za noclegi lub atrakcje turystyczne zaplanowane na okres np. majówki lub wakacji. Nie wystarczy samo aktywowanie bonu, należy jeszcze dokonać nim opłaty przed końcem marca.

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie.

Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista tych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Zawarte transakcje bonami na terenie kraju opiewają na 2 mld 883 mln zł. Niemal 2,7 mln bonów zostało wykorzystanych w 100 proc. Ogółem aktywowano ponad 3,7 mln bonów turystycznych, czyli 87 proc. wszystkich

Tak aktywujesz bon

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki "Polski Bon Turystyczny" na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Nowe życie
rok temu
To za mało. Młodzi potrzebują więcej i więcej na zachętę zakładania rodzin. Jak już się zdecydują to trzeba dać im za darmo: - mieszkanie albo nawet dom - pełne koszty na utrzymanie tego mieszkania, domu - pełne koszty na utrzymanie ich dzieci od poczęcia do 30 lat, a może nawet do czasu założenia rodziny? Po co młodzi mają pracować. Oni muszą zwiedzać świat, a po założeniu rodziny muszą się opiekować swymi dziećmi na okrągło. Nie mają czasu na pracę. Państwo musi im dać na wszystko czego potrzebują. Jak już będą w wieku emerytalnym, albo niepełnosprawnymi to trzeba wysłać ich do roboty, by szybciej ich wykończyć.
pete
rok temu
Proszę ilu tu przeciwników 500+. Jakby ci , co tak kłapią jadaczkami na ten dodatek, pracowali np. w Niemczech, to by mówili, że kindergeld jest ok.
Swiety
rok temu
Polska bardzo bogate państwo co nie ale od szabuw jeszcze poczebne im reperacje no coś tu niegra w Tym rozdawniu kasy ale jak to PiS ulomny.
FOREST+
rok temu
Znowu morze i góry będą oblegane przez "braci U " Brawo Polacy !" Najgoopszy" naród na Ziemi !
Gienek
rok temu
Trzeba inwestować w nieruchomości, bo rynek nieruchomosci to zawsze dochodowy biznes. Aby nieruchomość nie traciła na wartości, trzeba prawidłowo nią zarządzać. Polecam współpracę z firmą Polzen zajmującą się administrowaniem nieruchomościami
...
Następna strona