Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
02.12.2019 13:25

Ostrołęka C. Emilewicz: "koszty budowy bloku trzeba szacować na 8-9 mld zł"

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wskazała, że projekt budowy bloku energetycznego Ostrołęka C będzie wymagać korekty, co związane jest z unijną polityką klimatyczną. Polityk powołała się na ekspertów, którzy szacują, że koszt budowy wyniesie nawet 8-9 mld złotych, zamiast planowanych 6 mld.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Jadwiga Emilewicz uważa, że przyszłość Ostrołęki C "staje pod poważnym znakiem zapytania". (Fot: Adam Chelstowski/FORUM)

Emilewicz, w rozmowie z portalem gazeta.pl, wskazała, że decyzja o budowie nowego bloku energetycznego w tej części Polski była racjonalna m.in. ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Szefowa resortu rozwoju wskazała jednak, że koszt budowy Ostrołęki C będzie wyższy niż planowano. – Wszyscy eksperci mówią, na 6 mld złotych zapewne się nie skończy. Powinniśmy dzisiaj szacować to na ok. 8-9 mld zł – powiedziała.

– Czy my dokończymy ten projekt w takim kształcie, czy to nie będzie wymagało korekty z racji polityki klimatycznej Unii Europejskiej, to jest na pewno decyzja, która jest do podjęcia w ciągu najbliższego pół roku – dodała minister.

Obejrzyj: Biznes Mówi: gościem Zbigniew Jakubas

Wskazała przy tym, że w ubiegłym tygodniu Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zdecydował, że nie będzie finansował inwestycji opartych na paliwach kopalnych – w tym także na gazie. W jej ocenie "dyskusja na temat Ostrołęki" obecnie "staje pod poważnym znakiem zapytania".

To nieco inne podejście, niż jeszcze kilka dni temu przedstawiał minister klimatu Michał Kurtyka. W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przekonywał, że powstanie Ostrołęki C jest uzależnione od decyzji inwestorów. Dodał również, że to będzie ostatni polski blok węglowy.

Elektrownia w Ostrołęce.
Ostatnia elektrownia węglowa w Polsce bez finansowania. Eksperci wątpią w opłacalność inwestycji

Budowa bloku Ostrołęka C jest wspólnym projektem Enei i Energii. Oba podmioty poszukują partnerów i instytucji, które będą gotowe sfinansować jego powstanie. W listopadzie od negocjacji w tej sprawie odstąpiła PGE.

Harmonogram przewiduje, że budowa bloku ma nastąpić w ciągu 56 miesięcy od momentu wbicia łopaty na plac budowy. Blok Ostrołęka C ma mieć 1000 MW i być opalany węglem kamiennym – przypomina PAP.

Robert Biedroń jest przeciwnikiem budowy nowego bloku energetycznego w Ostrołęce.
Robert Biedroń nie chce rozbudowy elektrowni w Ostrołęce. W zamian proponuje nowe szpitale

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, ostrołęka c, Jadwiga Emilewicz, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-12-2019

norma pisowskaNie wierze.Prezes powiedzial-bedziemy budowac a koszt budowy napewno obliczyl i usalil,wiec jak mozna sie wylamywac.Przeciez budowa dwoch wiez w … Czytaj całość

02-12-2019

ZX1 Listopada 2019 roku Niemcy oddały do użytku nowa elektrownię węglową Datteln IV

02-12-2019

PlutonA co z atomowką .?

Rozwiń komentarze (5)