Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Oszuści zarabiali miliony, ludzie tracili domy. Projekt ustawy przyjęty

65
Podziel się:

Stała się przyczyną dramatu wielu osób. Przez lichwę niektórzy tracili nawet dorobek życia czy dach nad głową. To się właśnie kończy. Przyjęto projekt ustawy, która wprowadza liczne zmiany w polskim prawie i ma skutecznie zwalczać patologię - pisze piątkowa "Gazeta Polska Codziennie".

Oszuści zarabiali miliony, ludzie tracili domy. Projekt ustawy przyjęty
Opornych lokatorów członkowie grupy przestępczej nękali, dokwaterowując im obce osoby, które niszczyły lokale (Google Maps)

"GPC" wskazuje, że przez długie lata oszuści grasowali wręcz jawnie.

- Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ogromną krzywdę sprawiali ludziom w Polsce lichwiarze. Działali oni przez całe lata bez jakichkolwiek ograniczeń, powodowali, że tysiące, dziesiątki tysięcy Polaków wiązało swoje życie z długiem, który był nie do spłacenia – podkreślał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, gdy zaprezentowano założenia tzw. ustawy antylichwiarskiej.

Mieszkaniowej mafii pomagali notariusze

W artykule wskazano, że "takich spraw są setki, a prokuratorzy w całym kraju mają mnóstwo pracy przez działania lichwiarzy, którzy dokonując oszustw powiązanych z udzielaniem pożyczek na ogromny procent".

Zobacz także: Mafia mieszkaniowa. Tak działają lichwiarze

Jak oceniono, "to najgłośniejszych należało śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, której dziesiątki ofiar straciły nieruchomości warte miliony złotych. Przekręt nie byłby możliwy bez pomocy prawników i niemal zawsze w takich historiach pojawiają się np. nieuczciwi notariusze - napisano.

Oszuści byli bezwzględni

Przekazano, że "w tej sprawie osoby biorące pożyczkę już w momencie podpisywania umowy były na przegranej pozycji". Dokumenty bowiem sformułowano tak, że dłużnicy praktycznie nie mieli szans na spłacenie wierzytelności.

- Oprocentowanie pożyczek przekraczało 15 proc., ale z uwagi na prowizje i dodatkowe opłaty ich fakty koszt sięgał nawet 80 proc. - ustaliła prokuratura. Oszuści byli bezwzględni, a ich ofiary zmuszano do opuszczenia swoich domów i mieszkań nawet w ciągu kilku godzin.

Opornych lokatorów członkowie grupy przestępczej nękali, dokwaterowując im obce osoby, które niszczyły lokale. W innej sprawie odkryto dramat kobiety, która pożyczyła 700 zł, a później otrzymała wezwanie do oddania 120 tys. zł - podała "Gazeta Polska Codziennie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(65)
klmhj
2 lata temu
limit kosztów w ustawie 10+10, czyli 10 to na pokrycie inflacji a drugie 10 na pokrycie kosztów finansowania z rynku, nie ma marży na straty kredytowe i koszty więc pożyczania nie będzie. bo nie będzie się opłacać. ciekawe co wówczas się stanie.
qqq
2 lata temu
te wszystkie patologie będą istnieć nadal, nawet po wejściu w życie ustawy. popełniają je osoby, które nie są w zgodzie z już istniejącymi ustawami. nowe prawo tego nie zmieni. a jak nie będzie skąd pożyczyć pieniędzy to patologie pożyczania się pogłębią. tam gdzie nie ma konkurencji pojawia się półświatek.
jackk1
2 lata temu
I z czego tu się cieszyć? 6 lat Ziobrze zajęło napisanie założeń do nieistniejącej ustawy antylichwiarskiej, ale głupki będą się cieszyć i chwalić jak by już obowiązywała.
fann
2 lata temu
A firmowała to PO-PSL.Ich rządy nic nie robiły by to zmienić.Czy lobbyhści byli z walizkami pieniędzy w Sejmie ?
.I..
2 lata temu
Tak, tak a czyściciele kamienic dalej na wolności.
...
Następna strona