Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energia
04.03.2020 20:08

Oszustwo na sprzedawcę energii. UOKiK nakłada kary

UOKiK nałożył prawie 380 tysięcy złotych kary na firmę Proton Polska Energia. Spółka pozyskiwała klientów, podszywając się pod dotychczasowych sprzedawców energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
UOKiK nakłada karę na Proton Polska Energia.

Jak informuje urząd, przedstawiciele spółki Proton Polska Energia (wcześniej: Gasoenergia Polskie Zakłady Energetyczne) odwiedzali klientów w domach i oferowali im zawarcie nowych umów na sprzedaż energii elektrycznej i gazu. Rozmowy prowadzono też telefonicznie.

Klienci, którzy zawarli takie umowy, skarżyli się, że przedstawiciele firmy podawali się za pracowników ich dotychczasowych sprzedawców.

Proponowali zawarcie nowej, korzystniejszej umowy lub informowali o konieczności przedłużenia albo aktualizacji starej czy konieczności odczytu licznika. Dopiero, kiedy klienci otrzymywali fakturę orientowali się, że zawarli umowę z nowym sprzedawcą.

Oglądaj też: UOKiK poszukuje sygnalistów. I zapewnia anonimowość

Co więcej, akwizytorzy informowali, że nowa umowa będzie korzystniejsza, a opłaty niższe. Okazywało się to nieprawdą.

- Wprowadzanie konsumentów w błąd co do tożsamości przedsiębiorcy jest nie tylko niezgodne z prawem, ale i nieetyczne. Tym bardziej, że ofiarami takich praktyk najczęściej padają osoby starsze, które są bardzo ufne, a często również samotne. To już kolejna decyzja zakończona karą finansową w sprawie podszywania się pod dotychczasowego dostawcę usług – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Na tym nie koniec. Przedstawiciele spółki nie przekazywali klientom kopii zawartych umów, co utrudniało im dochodzenie ewentualnych roszczeń.

Akwizytorzy zatajali też fakt, że podpisując umowę na sprzedaż energii, klienci zawierali też drugą na sprzedaż gazu. Klienci skarżyli się, że akwizytorzy wywierali na nich presję i nie pozwalali zapoznać się z treścią podpisywanych umów.

Prezes UOKiK uznał, że firma naruszyła zbiorowy interes klientów. Spółka ma zapłacić 379 242 zł kary.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energia, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2020

MarZawsze zastanawiam się w takiej sytuacji dlaczego nikt nie ma postawionych zarzutów karnych. Czy tam pracują boty czy ludzie? Oni zarobili na tym … Czytaj całość

04-03-2020

JArekU mnie też byli z taką propozycją, ale zaraz zadzwoniłem do mojego dostawcy Taurona, gdzie konsultant mi powiedział abym nie podpisywał żadnych umów … Czytaj całość

04-03-2020

RomanJa płacę już drugi rok podwójny abonament za internet i komórkę w Plusie i UOKiK nie może nic zrobić w tej sprawie

Rozwiń komentarze (6)