Laureatami obecnej edycji zostali:
- w kategorii firm małych: Inwedo
- w kategorii firm średnich: EGIS Polska
- w kategorii firm dużych: Credit Suisse Poland
Tytuł "Firma Przyjazna Rodzinie/Firma Przyjazna Człowiekowi" (Family & Human Wellbeing Humanites AWARD) to wyjątkowe wyróżnienie, które nagradza wielowymiarowe podejście biznesu do rozwoju społecznego. Pracodawcy poprzez kształtowanie polityki zatrudnienia mają istotny wpływ na szeroki ekosystem społeczny, który przekłada się nie tylko na wyniki firm, ich poziom innowacji, zaangażowanie, ale na jakość zdrowia i życia ludzi w ogóle, podkreśla Zofia Dzik, Prezes Zarządu Instytutu Humanites – Człowiek i Technologia. Instytut Humanites, twórca globalnego ruchu Dwie Godziny dla Rodziny/dla Człowieka, do którego dołączyli w 2021 roku pracodawcy z już 18 krajów, wypromował w Polsce pojęcie "integracji ról zawodowych i prywatnych" jako alternatywę dla dotychczasowego pojęcia work-life balance (równowaga pracy i życia prywatnego), które zakłada rywalizację tych sfer. Mamy jedno życie w różnych rolach i kultura pracy w firmach powinno umożliwiać ich łączenie. Bo szczęśliwy człowiek, to zwyczajnie także bardziej zaangażowany pracownik, lepszy rodzic czy członek społeczeństwa. Takie podejście przekłada się także całościowo na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi.
W czteroetapowym procesie przeanalizowano zgłoszenia od firm z całej Polski, w których łącznie pracuje ok. 44 tysięcy osób. Ocenie podlegało strategiczne podejście do polityki zatrudnienia i rozwoju dobrostanu pracowników, rozwiązania dotyczące elastycznej organizacji pracy, wspierające integrację życia rodzinnego i zawodowego, jak również wsparcie dla pracowników bez zobowiązań rodzinnych oraz takich, którzy sprawują opiekę nad osobami starszymi. W końcowym etapie zapytano również samych pracowników, jak oceniają działania pracodawcy i za co ich cenią.
Na podstawie prawie 2 tysięcy ankiet pracowniczych i zgromadzonych materiałów możemy powiedzieć, że Firma Przyjazna Rodzinie i Człowiekowi to przede wszystkim firma spójna – w której zarówno przełożeni, jak i podwładni zgadzają się co do warunków, jakie panują w firmie, a zarząd dostosowuje rozwiązania wellbeingowe do realnych potrzeb pracowników.
Czym kierują się laureaci Konkursu budując swoją kulturę organizacyjną?
Jak mówi Aneta Kocemba (Credit Suisse Warsaw): "Staramy się dostrzegać życiowe role i aspiracje naszych pracowników i nie tylko zabezpieczać ich podstawowe potrzeby, jak bezpieczeństwo zatrudnienia, wynagrodzenie czy narzędzia pracy, ale także zapewnić poczucie sensu i samorealizacji, umożliwić rozwój zainteresowań, okazać wsparcie rodzicielskie, czy też zaspokoić potrzeby społeczne. Każdy pracownik to dla nas indywidualna i niepowtarzalna osoba. Człowiek, który jest także partnerem, rodzicem, opiekunem, ma swoje pasje i zainteresowania, a także potrzebę rozwoju na poziomie zawodowym, osobistym i społecznym".
Monika Świerszcz (EGIS Polska) zaznacza, że w jej firmie przede wszystkim postawiono na "budowanie wyjątkowej kultury organizacyjnej rozumianej jako wartości, sposoby komunikacji, styl zarządzania, ale również energia. Kultura jest swoistym odczuciem, z jakim kojarzymy sobie firmę od przekroczenia jej progu. To kultura daje motywację albo ją odbiera. W centrum działań budujących angażujące miejsce pracy są pracownicy, patrzenie ich oczami na organizację, projektowanie procesów, a nawet wyglądu miejsca pracy tak, aby dopasować je do pracowników, a nie odwrotnie. To robienie małych gestów na co dzień, to myślenie o pracowniku jako o Człowieku, o jego Bliskich, Rodzinie. Dobre wyniki rynkowe firmy to zasługa naszych ludzi i od nich się wszystko zaczyna i na nich kończy."
Również Dominik Goss (INWEDO) podkreśla znaczenie kultury opartej o wspólny zestaw wartości, który obejmuje zarówno podejście do pracy, jak i w ogóle życiową postawę. "To dzięki kulturze opartej o wartości możemy tworzyć rozwiązania, które realnie poprawiają jakość pracy innych. Nam z kolei przynoszą ogromną satysfakcję. Rozumiem je jako dawanie sobie wzajemnej przestrzeni i pomocy. A co ważniejsze – wsparcie w śmiałym podejmowaniu swoich własnych decyzji, w popełnianiu błędów i wyciąganiu wniosków. Chcemy budować firmę, w której każdy może być sobą. Działamy zgodnie z: Can do, Go beyond, Take ownership, Empower others, Stay curious."
Najlepsi pracodawcy starają się stworzyć firmę, w której się chce, a nie tylko musi pracować każdego dnia. Wypowiedzi samych pracowników w ankiecie, którą przeprowadziliśmy, potwierdzają, że im się to udało. Zatrudnieni w zwycięskich firmach szczególnie cenią swoich pracodawców:
● ""Za szacunek kierownictwa w stosunku do pracowników, chęć słuchania. Za atmosferę, życzliwość i chęć pomocy w ramach kontaktów w firmie na wszystkich szczeblach. Wspaniali ludzie tworzą naszą firmę i jestem dumna będąc jej częścią!"
● "Za to, że nie jesteśmy anonimowi i mamy poczucie, że KAŻDY ma wpływ na działanie firmy. Za to, że moje pomysły, jak i trudne chwile nie są obojętne dla mojego pracodawcy. Wiem, że w razie problemów w życiu rodzinnym mogę liczyć na jego wsparcie."
● "Za wsparcie w trudnych momentach życia, za zapewnienie bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego w czasach COVID, za równość w traktowaniu osób z dziećmi i bez dzieci oraz nastawienie na długofalową współpracę."
● "Za to, że wartości promowane w firmie są faktycznie przestrzegane na co dzień."
● "Za kulturę "Widzę Cię" - docenienia człowieka po drugiej stronie, którą tak łatwo zgubić w setkach spotkań wideo."
● "Najważniejsza jest rodzinna atmosfera panująca w całej firmie. Wszyscy są otwarci i dobrze nastawieni. Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych!"
Uroczyste wręczenie statuetek laureatom odbędzie się 10 marca podczas IX Konferencji Instytutu Humanites "Spójne Przywództwo. Człowiek i Technologia". Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z agendą konferencji oraz do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, które poszerza perspektywę liderów biznesu na tematy związane z człowieczeństwem i technologią wraz z towarzyszącymi im zmianami w otoczeniu rynkowym.
Partnerem strategicznym Konkursu jest Instytut Biznesu Rodzinnego www.ibrpolska.pl
Partnerami wspierającymi są:
Fundacja Liderek Biznesu, Great Place to Work, Konfederacja Lewiatan, LiderSHE, Sukces Pisany Szminką, THINKTANK, Vital Voices Poland, money.pl
Więcej o konkursie:
Więcej o konferencji dla Liderów Biznesu: https://www.humanites.pl/9-konferencja-liderow-biznesu/
Artykuł sponsorowany