Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja
Partnerem treści jest Oferteo

Panele fotowoltaiczne – jak dobrze wybrać, czego unikać?

Podziel się:

Prawidłowe funkcjonowanie i rozwój całej dzisiejszej cywilizacji zależy od energii elektrycznej. Energia potrzebna jest nie tylko wielkim zakładom przemysłowym i korporacjom, ale też indywidualnym konsumentom. A jeżeli moglibyśmy zapewnić sobie własne źródło energii elektrycznej? Takim źródłem może być inwestycja w fotowoltaikę. Na czym ona polega i czy rzeczywiście się opłaca?

Panele fotowoltaiczne – jak dobrze wybrać, czego unikać?
(Adobe Stock)

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika polega na przetwarzaniu światła słonecznego na prąd przy pomocy specjalnych paneli. Panele te składają się z ogniw półprzewodnikowych wykonanych z krzemu. Łączą się one w łańcuchy, które mają za zadanie przemieniać promieniowanie elektromagnetyczne ze słońca w prąd stały. Panele fotowoltaiczne nie potrzebują ostrego światła, by działać. Produkują energię nawet w pochmurne dni.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych:

• monokrystaliczne – czarne z ogniwami w kształcie kwadratów o ściętych narożnikach; wydajniejsze choć też droższe od paneli polikrystalicznych,

• polikrystaliczne – niebiesko-granatowe o ogniwach w kształcie prostokątów; tańsze, ale też mniej wydajne niż panele monokrystaliczne.

Jeśli mamy więcej miejsca na montaż, ilość energii dopasujemy, zwiększając liczbę paneli. Możemy wtedy bez obaw wybrać panele polikrystaliczne. Jednak jeśli mamy ograniczoną powierzchnię, zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w te monokrystaliczne.

O czym pamiętać, instalując panele fotowoltaiczne?

Planując założenie fotowoltaiki, musimy pamiętać o wielu elementach.

• Pomyślmy przyszłościowo o naszym zapotrzebowaniu na energię – za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, a nie tylko na teraz. Zawsze lepiej zamontować o jeden panel więcej, gdyż ich wydajność z biegiem lat może nieco spaść.

• Same panele nic nie zdziałają. Wytwarzają one prąd stały, a my w domach potrzebujemy prądu zmiennego. Aby uzyskać oczekiwane efekty, konieczne są dodatkowe elementy, takie jak: falownik, który konwertuje prąd stały na zmienny, okablowanie, potrzebne zabezpieczenia oraz sam montaż.

• Myśląc o instalacji fotowoltaicznej, musimy też wziąć pod uwagę warunki lokalowe, czyli położenie budynku, konstrukcję dachu czy obecność innych obiektów w bliskim sąsiedztwie. Wszystko to może wymagać dodatkowych elementów instalacyjnych i podnosić koszt montażu.

Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl, serwisu m.in. łączącego osoby poszukujące usług w zakresie dostawy i montażu fotowoltaiki z usługodawcami, zaznacza, że większość osób, planujących produkcję swojej energii z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, nie ma wystarczającej wiedzy i rozeznania w tym zakresie. Na szczęście, istnieją firmy, które mogą pomóc, nie tylko zajmując się montażem, ale również kompleksową usługą razem z projektem.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne można montować na otwartej przestrzeni, kierując panele na południe i stawiając je pod kątem nachylenia 30-45 stopni. Inną opcją jest montaż na płaskim dachu, ogrodzeniu, na ziemi w okolicy domu, na strukturach niemieszkalnych.

Pamiętajmy, że instalacji fotowoltaicznej nie należy zakładać samodzielnie. Jest to szczególnie istotne ze względu na gwarancję. Jeśli montażem zajmuje się firma specjalizująca się właśnie w tej dziedzinie, będziemy mieć gwarancję nie tylko na panele, ale również na całą instalację. Możemy mieć więc pewność, że wszystkie elementy będą prawidłowo założone, a co za tym idzie – bezpieczne i trwałe.

Na rynku jest wiele firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych. Z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl wynika, że znalezienie odpowiedniego wykonawcy zajmuje nawet ponad miesiąc (30 proc. respondentów tak zadeklarowało). 31 proc. badanych zaznaczyło, że szukało najlepszego dla siebie usługodawcy przez okres 2-3 tygodni, a 21 proc. przeznaczyło na to 3-4 tygodnie.

Najlepiej wybrać firmę, która działa dłużej i dba o swoją renomę. Warto, by dawała jak najdłuższą gwarancję. 10-letnia gwarancja na panele to minimum, ale można spotkać też firmy dające nawet 25 lat gwarancji na całą instalację. Fotowoltaikę należy kontrolować, a panele czyścić. Do montażu warto więc wybrać usługodawcę, który zapewnia takie działania konserwacyjne.

Z danych zebranych przez Oferteo.pl wynika, że wybranie odpowiedniego podwykonawcy przez przeciętnego inwestora jest bardzo trudne. Biorąc pod uwagę, że fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna, pojawia się na rynku również więcej firm specjalizujących się w tej dziedzinie.

Wielu usługodawców nie tylko montuje panele, ale również pomaga wybrać odpowiedni sprzęt, określić zapotrzebowanie energetyczne, a nawet załatwić formalności i dofinansowanie. Jeśli wybierzemy odpowiednią firmę, upora się ona za nas ze wszystkimi trudnościami w całym procesie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego warto skorzystać.

Zalety posiadania instalacji fotowoltaicznej

Niewątpliwą zaletą posiadania instalacji fotowoltaicznej jest obniżka rachunków za prąd. Raport Oferteo.pl wskazuje, że aż 84 proc. Polaków decyduje się na instalację fotowoltaiczną, ponieważ chce oszczędzić na kosztach energii.

Miesięcznie rachunki za prąd z założoną fotowoltaiką wyniosą 10-30 zł, a zwrot kosztów jej montażu powinien zająć ok. 7-9 lat. Potem prąd nie będzie nas praktycznie już nic kosztował. Ponad połowa badanych zaznacza, że już zarabia na posiadaniu instalacji!

Koszty fotowoltaiki od 2019 roku można odliczyć od podatku. Istnieją też liczne dofinansowania i dotacje na przeprowadzenie instalacji. Z badania Oferteo.pl wynika, że 76 proc. klientów skorzystało z tego typu dotacji, a 69 proc. odliczyło poniesione koszty od podatku.

Ponadto posiadanie fotowoltaiki jest ekologiczne. Czerpiemy energię z odnawialnego źródła energii, czyli słońca, nie generujemy dymu, nie zanieczyszczamy środowiska.

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Raport Oferteo.pl wskazuje, że aż 96 proc. badanych jest zadowolona ze swojej decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych. Nic dziwnego, skoro to czysta energia i bezpieczna lokata na przyszłość.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.