Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

PGE i PKN Orlen zaczynają współpracę na rzecz budowy farm wiatrowych na Bałtyku

11
Podziel się:

Polska Grupa Energetyczna i PKN Orlen podpisały list intencyjny, dzięki któremu możliwa ma być współpraca przy inwestycjach w morskie farmy wiatrowe. – Dzięki temu nie będziemy dublować kosztów – ocenił Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

PGE i Orlen zaczynają współpracę, by budować wiatraki na Morzu Bałtyckim
PGE i Orlen zaczynają współpracę, by budować wiatraki na Morzu Bałtyckim (East News, OLE STEEN)

List intencyjny ws. organizacji współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – to pełna nazwa porozumienia podpisanego przez Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen i Henryka Baranowskiego, prezesa PGE podczas ostatniego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy.

- Jeśli i PGE i Orlen mają w planie mocno inwestować w offshore, to rzeczą niemądrą byłoby nie współpracować. Dzięki temu porozumieniu będziemy optymalizować koszty na poziomie przygotowań – służyć temu będzie wymiana doświadczenia i prowadzonych badań. Dzięki temu nie będziemy dublować i zwiększać kosztów – wyjaśnił cel podpisania listu Daniel Obajtek.

- Polskie czempiony potrafią współpracować, wykorzystywać potencjał i dzielić się nim, by firmy i kraj rozwijały się jak najlepiej i jak najszybciej. PGE jest w okresie transformacji i chcemy wykorzystywać potencjały naszych partnerów – dodał Henryk Baranowsk,i czym nawiązał do podpisanych wcześniej w trakcie Forum Ekonomicznego porozumień o współpracy z KGHM i PKP.

Zobacz także: Zrównoważony budżet Polski pierwszy raz od lat. Morawiecki chwali się sukcesem

Zdaniem wiceministra energii Adama Gawędy, list intencyjny wpisuje się w proces transformacji całego sektora energetycznego, który pozwoli wypełnić unijne wymogi, czyli 15 proc. energii pochodzącej z OZE. Jak dodał Krzysztof Kubów, zastępca szefa resortu energii, "Polska wpisała się w ogólnoświatowy trend inwestycji w morską energetykę wiatrową".

W efekcie, do 2040 r., zgodnie ze strategią, ok. 10 GW mocy w Polsce będzie uzyskiwane z energii wiatrowej.

- To porozumienie wprowadza nasz kraj na inny poziom związany z energetyką. To pewien skok na głęboką wodę, ale i przemyślana strategia dwóch czempionów polskiej gospodarki, co pozwoli na wysokie pozycjonowanie tych spółek w Europie - zaznaczył Krzysztof Kubów i dodał, że oczekuje także od innych firm intensyfikacji działań inwestycyjnych w offshore.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Morsrt
5 lata temu
Dlaczego ZUS nie zostanie mniejszościowym udziałowcem w tej inwestycji w Farmy Wiatrowe? Utworzyli by osobny fundusz emerytalny Polakom. Bo taka Farma produkuje miliony euro zysku dziennie dla udziałowca. Wynika z tego, że te miliony euro za prąd na Polskiej strefie Polacy płacić będą Szwedzkim bądź Duńskim emerytom i panu Obajtkowi czy pani Morawieckiej zamiast sobie odkładać na emeryturę.
morsrt
5 lata temu
A ktoś od p. Morawieckiej z firmy czy od p. Obajtka z ichniego firmy pofatygował się do Amsterdamu na Offshore Energy 19? Państwo Morawieccy mogli by do Eemshaven na wycieczkę sobie zajechać, niewielki porcik morski z niedużym lądowiskiem heli zobaczyć przy okazji. Zamiast w domku cały rok siedzieć i jakieś listy intencyjne w klawiaturę wklepywać. 2.5 GW to czasem nie ogłaszajcie Światu tego zamiaru. Bo Świat pomyśli, że Kraj nad Wisłą z torbami chcecie puścić jak się na takie wielkie Projekty zamierzacie! ;)
Pp
5 lata temu
I ciekawe czy będą oddalone od zabudowań o 10 krotna swoją wysokość
darek
5 lata temu
warto zapytać treść umowy stronę polski. poprosić odstąpienie od pilnowania aktu własności granice terytorialne. własność budowa jest firmy kraju grupy krajów . dobro korzyści dla kazdego kraju pod każdym względem . dobro ogólne rozumiane także przez prawo polskie. jest to ostra w przypadku naprawy niekolizyjna z przyrodą budowa . to inna incjatywa od strony polskiej. strona właściciela lub właścicieli farmy wiatrowej zadbali umowe strona polska podpisała taka umowe. bez prowadzenia sejmowych politycznych dyskusji. brak takich polityków w polsce z polski . inne trudniejsze inwestycje udane zakoncznia budowy autostrad lub zbrojenia w znaki dróg w polsce całe otoczenie inwestycji jest daleko od skandalu przestepstwa. jeszcze mieści sie w w prawie karnym . co bardzo pomaga innym krajom chronic polske obywateli polskie mniejszości narodowe osoby które zdecydowały mieszkac uczyć pracowac w poslce .
darek
5 lata temu
,,Dzięki temu nie będziemy dublować i zwiększać kosztów – wyjaśnił cel podpisania listu Daniel Obajtek. warto dodać strona polska umowa z innym krajem lub innymi krajami . współwłasność z powodu granicy terytorialnej korzyści jakie strona polska będzie posiadać . bedą korzysciami dla polski inwestycja jest z powodu polski obwateli polski. wpływy będą kierowane do budżetu polski ue sojusz .częsciowo zasilały seketor energtyczny polski. nie powino być żadnej polskiej firmy osoby polityka papiery wartosciowe . giełda. kraje onz ue . politycy inne osoby mogą posiadać akcje firmy. wykluczenienie strony polskiej jest dobre z kazdej strony .zabezpiecza osoby rodziny z polski w tani prąd wycofuje zamieszania z tego samego powodu . defekty umowy brak zaufania . osoby bogate z polski prezydenci polski politycy srodowiska finansowo polityczne. wojsko polskie . osoby w grupach społecznych . po czasie braki nie odpowiedniej umowy zawsze wychydza . firmay tauron opel inne firamy w psolce zbidwane prz inny krajinneosoby. polska nadzór konserwacja urzedzeń nie jest zdolna prowadzic prac konserwatorkskich, wszytko jest podporzadkowae grupie polityczno patryjotycznej z polski .