Notowania

krynica 2019
05.09.2019 12:40

PGE i PKN Orlen zaczynają współpracę na rzecz budowy farm wiatrowych na Bałtyku

Polska Grupa Energetyczna i PKN Orlen podpisały list intencyjny, dzięki któremu możliwa ma być współpraca przy inwestycjach w morskie farmy wiatrowe. – Dzięki temu nie będziemy dublować kosztów – ocenił Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PGE i Orlen zaczynają współpracę, by budować wiatraki na Morzu Bałtyckim (Fot: OLE STEEN)

List intencyjny ws. organizacji współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – to pełna nazwa porozumienia podpisanego przez Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen i Henryka Baranowskiego, prezesa PGE podczas ostatniego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Kara za smog. Mateusz Morawiecki zabiera głos

- Jeśli i PGE i Orlen mają w planie mocno inwestować w offshore, to rzeczą niemądrą byłoby nie współpracować. Dzięki temu porozumieniu będziemy optymalizować koszty na poziomie przygotowań – służyć temu będzie wymiana doświadczenia i prowadzonych badań. Dzięki temu nie będziemy dublować i zwiększać kosztów – wyjaśnił cel podpisania listu Daniel Obajtek.

- Polskie czempiony potrafią współpracować, wykorzystywać potencjał i dzielić się nim, by firmy i kraj rozwijały się jak najlepiej i jak najszybciej. PGE jest w okresie transformacji i chcemy wykorzystywać potencjały naszych partnerów – dodał Henryk Baranowsk,i czym nawiązał do podpisanych wcześniej w trakcie Forum Ekonomicznego porozumień o współpracy z KGHM i PKP.

Zrównoważony budżet Polski pierwszy raz od lat. Morawiecki chwali się sukcesem

Zdaniem wiceministra energii Adama Gawędy, list intencyjny wpisuje się w proces transformacji całego sektora energetycznego, który pozwoli wypełnić unijne wymogi, czyli 15 proc. energii pochodzącej z OZE. Jak dodał Krzysztof Kubów, zastępca szefa resortu energii, "Polska wpisała się w ogólnoświatowy trend inwestycji w morską energetykę wiatrową".

W efekcie, do 2040 r., zgodnie ze strategią, ok. 10 GW mocy w Polsce będzie uzyskiwane z energii wiatrowej.

- To porozumienie wprowadza nasz kraj na inny poziom związany z energetyką. To pewien skok na głęboką wodę, ale i przemyślana strategia dwóch czempionów polskiej gospodarki, co pozwoli na wysokie pozycjonowanie tych spółek w Europie - zaznaczył Krzysztof Kubów i dodał, że oczekuje także od innych firm intensyfikacji działań inwestycyjnych w offshore.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-09-2019

anty PISJest hańbą dla Polski, że państwowe firmy działają na rzecz kraju!! powinny być wyprowadzane pieniądze za granicę.

06-09-2019

Stop zmianom klimatu!Wiatraki w PL i EU maja wade konstrukcujna, wszystkie kreca sie w ta sama strone. Zeby zmniejszyc oddzialywanie na srodowisko, co drugi wiatrak … Czytaj całość

06-09-2019

Stop zmianom klimatu!Farmy wiatrowe zmieniaja klimat i zaburzaja naturalny przeplyw mas powietrza.

Rozwiń komentarze (11)