Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|

PGE pobiło rekord w produkcji odnawialnej energii. "To prąd na rok dla województwa"

9
Podziel się:

Polska Grupa Energetyczna wyprodukowała w ubiegłym roku rekordową ilość energii z wiatru, słońca i wody. Osiągnięty wynik zapewniłby prąd mieszkańcom województwa łódzkiego na co najmniej rok.

PGE pobiło rekord w produkcji odnawialnej energii. "To prąd na rok dla województwa"
Zielona energia oznacza nie tylko korzystniejsze ceny energii elektrycznej, ale również bezpieczeństwo i niezależność energetyczną – uważa Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE. (Materiały prasowe, PGE)

W 2022 PGE osiągnęła rekordowy poziom produkcji energii z odnawialnych źródeł. Spółka wyprodukowała 1 931 GWh, czyli o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Taka ilość energii jest w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie na prąd dla 860 tys. gospodarstw domowych.

Grupa PGE posiada w tej chwili 24 elektrownie fotowoltaiczne, z których do końca 2023 r. łączna moc instalacji wybudowanych lub będących w ostatnim etapie budowy osiągnie ok. 500 MW. PGE produkuje też zieloną energię na 20 farmach wiatrowych, na które składają się 342 wiatraki o łącznej zainstalowanej mocy 772 MW.

Przedsiębiorstwo posiada też 29 elektrowni wodnych o łącznej mocy 96 MW oraz 4 elektrownie szczytowo-pompowych o łącznej mocy 1 543 MW. Te ostatnie mogą nie tylko produkować, ale również magazynować energię elektryczną, wspierając pracę systemu energetycznego kraju.

"Energia z OZE nie jest obciążona żadnymi opłatami"

- Energia z OZE nie jest obciążona opłatami za emisję dwutlenku węgla, które z roku na rok są coraz wyższe, podnosząc tym samym koszty wytwarzania energii. Zielona energia oznacza więc nie tylko korzystniejsze ceny energii elektrycznej, ale również bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, które sukcesywnie zwiększamy dzięki nowym mocom produkcyjnym opartym na wietrze, wodzie i słońcu – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

Przypomina także, że zgodnie z przyjętą strategią do 2030 roku PGE będzie posiadać łącznie 3 GW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych, 1,7 GW mocy w elektrowniach wiatrowych na lądzie i 2,5 GW w morskich elektrowniach wiatrowych na Bałtyku. Grupa PGE podjęła także wyzwanie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wydobycie gazu w Polsce. Będą kolejne nowe złoża? "Trzeba iść w kierunku dekarbonizacji"

W 2035 roku dojdzie także do uruchomienia pierwszego reaktora

Niedawno PGE podpisało także umowę z ZE PAK w sprawie utworzenia spółki, która zajmie się budową elektrowni jądrowej. Za inwestycją stoi koreański inwestor, który dostarczy reaktory do bloków energetycznych.

Utworzenie przez PGE i ZE PAK spółki celowej uzależnione jest jednak od uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji. Zamiarem stron jest niezwłoczne zgłoszenie zamiaru koncentracji.

PGE i ZE PAK wraz z Korea Hydro & Nuclear Power Co. podpisały także w październiku 2022 roku list intencyjny w sprawie współpracy w ramach strategicznego polsko-koreańskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Konsorcjum trzech firm chce wybudować w okolicach Konina elektrownię jądrową. W pierwszym etapie powstaną dwa bloki przy wykorzystaniu dwóch koreańskich reaktorów APR1400 o mocy 1400 MW każdy. Mają one powstać do 2035 roku.

- Zakładamy, że pierwszy etap budowy będzie obejmował budowę dwóch bloków. 2035 rok to data podania prądu z pierwszego reaktora — powiedział niedawno prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
borsuk gada
rok temu
Gdzie ta wyprodukowana energia jest zmagazynowana, żeby ją wykorzystać jak będą niedobory?????
ŻADNA ELEKTRO...
rok temu
WODNA NIE MAGAZYNUJE ENERGII ELEKTRYCZNEJ. EL. SZCZYTOWO POMPOWA MOŻE JĄ EWENTUALNIE WYPRODUKOWAĆ UŻYWAJĄC ZGROMADZONEJ WCZEŚNIEJ WODY I TYLKO W JAKIMŚ WYMIARZE. W DRUGIM CUKLU MUSI UZUPEŁNIĆ ZBIORNIK PRZY POMOCY POMP. NIE MA PERPETUM MOBILE. KOSZT UZUPEŁNIENIA ZBIORNIKÓW JEST WIĘKSZY OD WYPRODUKOWANEJ ENERGII. ELEKTROWNIE S.P. PRACUJĄ DORYWCZO W CZASIE SZCZYTU ZAPOTRZEBOWANIA LUB AWARYJNIE.
A.P
rok temu
Po tak wielkim sukcesie z pewnością akcje spółki na giełdzie wzrosną i także w końcu wypłacicie dywidendę drobnym ciłaczom niewypłacaną od lat. Patrząc na to okiem konsumenta nie ma się z czego cieszyć mając na względzie ceny prądu.
patologia i s...
rok temu
PiS funduje drogi prąd a wiatraki zatrzymuje bo jest za dużo prądu ? - po prostu szok !
Brawo
rok temu
Czyli łódzkie przez rok powinno mieć prąd za darmo? Dziwne jest to że im więcej mamy niby darmowego prądu ....tym jest drożej. Zestawienie cen na świecie wskazuje na to że im więcej energii odnawialnej tym drożej . Co lepsze ,zużyć tonę węgla i wyprodukować 1GW Czy zużyć tonę węgla i wyprodukować kilkanaście paneli ,które kiedyś wyprodukują 1GW ...i jeszcze druga tone węgla na baterię...bo nie zawsze świeci słońce.