Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Pięć dni dodatkowego urlopu. Pracodawca musi się zgodzić. Oto co trzeba wiedzieć

6
Podziel się:

W ubiegłym roku weszły w życie przepisy Kodeksu pracy, które wprowadziły pięć dni dodatkowego urlopu, chodzi o urlop opiekuńczy. Nie każdy jednak może z niego skorzystać. Co ważne niewykorzystane dni wolne nie przejdą na kolejny rok.

Pięć dni dodatkowego urlopu. Pracodawca musi się zgodzić. Oto co trzeba wiedzieć
W tym roku można mieć pięć dni dodatkowego urlopu, ale nie dostaną go wszyscy (East News, ZOFIA BAZAK)

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego - odpowiednio w wymiarze 20 lub 26 dni kalendarzowych, udzielanych na dni pracy.

Urlop opiekuńczy najważniejsze zasady

Przepisy w ubiegłym roku wprowadziły także urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni - przyznawany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia, z poważnych względów medycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na rynku nieruchomości idzie duża zmiana. "Nadchodzi klątwa zwycięzcy"

Co ważne te niewykorzystane dni wolne nie przejdą na kolejny rok.

Portalsamorzadowy.pl przypomina, że za przebywanie na urlopie opiekuńczym pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, a sam urlop może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach.

"Okres przebywania na urlopie opiekuńczym nie ma wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego ani urlopu na żądanie. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi tego urlopu ani żądać przedstawienia dokumentacji medycznej osoby, która wymaga opieki" - czytamy w serwisie portalsamorzadowy.pl

Zwolnienie "z powodu siły wyższej"

Pracownikowi przysługuje także w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godz. z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

- Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej nie jest częścią urlopu na żądanie, który wywodzi się z ogólnej puli urlopu wypoczynkowego, niezależnie od tego, że urlop na żądanie również w przypadku siły wyższej może być wykorzystywany - powiedział PAP prawnik, ekspert prawa pracy Sebastian Kryczka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
WYRÓŻNIONE
Monikk
11 miesięcy temu
Opiekuńczy nie jest platny
Gosc
11 miesięcy temu
A urlop z 2 dni na siłę wyższą w moim zakładzie traktują jako chorobowe i potrącają z podstawy wynagrodzenia że premi i nawed ze stażu pracy . To kara że chce się skorzystać z tego urlopu.ok 250 zł potrącone w wypłacie grudniowej. Czy to dozwolone?
Aga
10 miesięcy temu
Przepis Kodeksu Pracy nie przewiduje prawa do zachowania wynagrodzenia za czas urlopu opiekuńczego (ani nie określa tego urlopu jako urlopu płatnego). Z tego faktu wynika, że jest to urlop BEZPŁATNY.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (6)
Zenon Rokita
5 miesięcy temu
Piersi kurczaka myję i dokładnie osuszam. Kroję na bardzo cienkie i długie paski. Wszystkie składniki marynaty mieszam dokładnie ze sobą i wkładam do niej pokrojone mięso. Odstawiam na 10 minut. Na patelni rozgrzewam silnie łyżkę oliwy i kiedy zaczyna dymić, wkładam mięso razem z marynatą - smażę na dużym ogniu, cały czas mieszając przez 3-4 minuty - kawałki mięsa powinny zacząć się lekko przypalać - wtedy zaś z przypraw wydobędzie się ich cały aromat. Mięso wykładam na talerze, polewam zimnym jogurtem i dekoruję szczypiorkiem. Podaję z bagietką albo chlebem pitta oraz mnóstwem surówki ze świeżej kapusty z silnie zauważalnym dodatkiem cebuli.
Aga
10 miesięcy temu
Przepis Kodeksu Pracy nie przewiduje prawa do zachowania wynagrodzenia za czas urlopu opiekuńczego (ani nie określa tego urlopu jako urlopu płatnego). Z tego faktu wynika, że jest to urlop BEZPŁATNY.
Pracownica w ...
11 miesięcy temu
URLOP powinien wynosić 36 dni w roku i wliczać się do niego powinny wszystkie dni z Sobotami, niedzielami i świętami włącznie. było by to sprawiedliwe, bo teraz za święto przypadające w Sobotę umysłowi mają dodatkowy dzień wolny, a robol jest do tyłu jedną dniówkę czyli ma mniejszą wypłatę. Nie było by długich weekendów i było by normalnie.
Fachowiec
11 miesięcy temu
W przyszłym roku ma być dodatkowo 2 dni urlopu na pranie skarpetek. Totalna głupota te dodatkowe dni urlopu.
Monikk
11 miesięcy temu
Opiekuńczy nie jest platny