Notowania

altus
18.04.2019 20:08

Piotr Osiecki wyjdzie z aresztu. Potrzeba jeszcze 2 mln zł

Sąd Okręgowy zgodził się na to, by Piotr Osiecki wyszedł z aresztu, gdy wpłacone zostanie za niego poręczenie w wysokości 110 mln zł. Dotychczas złożone 108 mln zostało zaliczone na poczet tej kwoty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Piotr Osiecki będzie mógł wyjść z aresztu (Fot: Leszek Szymański)

Sąd Okręgowy wydłużył areszt Piotrowi Osieckiemu o miesiąc, nie trzy, jak chciała tego prokuratura. Równocześnie sędzia Alina Sobczak-Barańska zgodziła się na zamianę aresztu na poręczenie majątkowe. Osiecki będzie mógł zatem opuścić mury zakładu karnego, gdy wpłacone zostanie 2 mln zł.

Wcześniej sąd zdecydował o wypuszczeniu na wolność wiceprezesa Altusa - Piotra Ryby, o czym informowaliśmy w money.pl.

Osiecki w areszcie

Piotr Osiecki do aresztu trafił po tym, jak usłyszał zarzut wyrządzenia szkody majątkowej spółce GetBack. Dla sądu nie miało znaczenia, że od początku współpracował z prokuraturą i sam zgłaszał się do śledczych z dokumentami. Jak dowiedzieliśmy się od osoby z jego otoczenia, nikt nie chciał z nim rozmawiać. Zamiast tego doszło do zatrzymania i przeszukań.

O uwolnienie Piotra Osieckiego apeluje Polska Rada Biznesu. Sprawą zajął się również Rzecznik Praw Obywatelski.
Afera GetBack. Piotr Osiecki siedzi w areszcie już pół roku. Na nic protesty prawniczych autorytetów

Na rozprawie aresztowej w ubiegłym roku sąd przychyli się do wniosku prokuratury i zastosował wobec Piotra Osieckiego areszt. Po trzech miesiącach pobytu za kratami biznesmen wyszedł na wolność pod koniec listopada, gdy polski biznes "zrzucił" się na gigantyczną kaucję w wysokości 108 mln zł.

Oglądaj też: Akcja WP. #Gdybynienauczyciel

Prokuratura zaskarżyła jednak decyzję o uchyleniu aresztu i Osiecki za kraty trafił znów w styczniu tego roku. W tej sytuacji w areszcie przebywał człowiek, za którego wpłacono poręczenie. Dlatego też Polska Rada Biznesu, ostatni raz w marcu, zaapelowała o wypuszczenie na wolność byłego prezesa Altusa. W całostronicowym płatnym ogłoszeniu w prasie wskazuje, że według autorytetów prawnych Osiecki przebywa w areszcie bezprawnie.

Podczas poniedziałkowej rozprawy powinno się okazać, czy rekordowa kaucja przekona sąd do wypuszczenia Piotra Osieckiego z celi.
108 mln złotych, czyli największa zrzutka w polskim biznesie

PRB zaapelowała również do Rzecznika Praw Obywatelskich, by zainteresował się sprawą. Pytaliśmy w biurze RPO, co zrobił w sprawie Osieckiego. - 31 stycznia 2019 roku obrońca pana Osieckiego zwróciła się o interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich, bowiem zdaniem obrońcy „pan Osiecki został bezprawnie pozbawiony wolności”

RPO interweniuje

- W tej kwestii w dniu 5 lutego 2019 roku skierowano wystąpienie do Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, prosząc o zaprezentowanie Rzecznikowi wiadomości o aktualnym stanie tej sprawy, a także nadesłanie kopii orzeczeń sądów zapadłych w przedmiocie tymczasowego aresztowania Pana Osieckiego - mówiła money.pl Anna Kabulska z biura RPO.

Przestępstwa zarzucane mężczyznom zagrożone są karą 10 lat więzienia.
Zarząd Altus TFI na trzy miesiące do aresztu. Zarzuty dotyczą działania na szkodę GetBack

Oskarżenie wobec Osieckiego opiera się o wątpliwości prokuratury co do transakcji zawartej pomiędzy październikiem 2016 a początkiem sierpnia 2017 roku. Zdaniem prokuratury przekręt miał polegać na sprzedaży GetBackowi należących wówczas do Altusa akcji innej firmy - EGB Investments. Do Altusa wówczas wpłynęło ponad 200 mln zł, podczas gdy GetBack wycenił te aktywa na niespełna 30 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-04-2019

normaPrzecież Osiecki i tak wychodził z areszty kiedy chciał więc o co chodzi??? Sądy w Polsce to skorumpowana kasta, dno i syf!

18-04-2019

JasAutorytet prawny adwokat?, złodzieja broni tylko drugi złodziej. Sprawdzić pochodzenie majątku, dużego majątku, jak nielegalnie to konfiskata i pracę … Czytaj całość

19-04-2019

ŁysyPolska to standartowy złodziejski kraj śmiać się chce jak takie coś człowiek czyta .Z mojego punktu widzenia pierwsze to oddać kase tyle ile zagrabił … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)