Trwa ładowanie...
bEgMhoBN

Notowania

Polska Rada Biznesu – Wszystkie wiadomości

Ceny znowu wzrosną? Ekspert: efekt Polskiego Ładu
114
01.06.2021 12:29

FIRMY
 / 
Ceny znowu wzrosną? Ekspert: efekt Polskiego Ładu

Po ogłoszeniu propozycji zawartych w Polskim Ładzie media obiegła informacja o tym, że polskie firmy zaczną przenosić działalność do Czech. Wojciech Kostrzewa nie wierzy w taki scenariusz. Przyznaje jednak, że konkurencyjność rodzimych przedsiębiorstw będzie spadać, gdyż podniosą one ceny za swoje usługi. Prezes Polskiej Rady Biznesu odniósł się też do tematu walki z tzw. umowami śmieciowymi. - Wszyscy padamy ofiarą populistycznego dyskursu. Oczywiście za godziwą pracę należy się godziwa płaca. Natomiast nie można wyrzucić wszystkich umów, które są odpowiedzią na potrzebę elastycznej pracy, do jednego worka - oceniał Kostrzewa w programie "Money. To się liczy".

Polski Ład. Batalia o podwyższenie składki zdrowotnej. "To władza wykreowała problem"
17
01.06.2021 12:03

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
Polski Ład. Batalia o podwyższenie składki zdrowotnej. "To władza wykreowała problem"

Przedstawiciele biznesu nie zgadzają się na podwyższenie składki zdrowotnej, co jest jedną z propozycji Polskiego Ładu. Zdaniem Wojciecha Kostrzewy to "władza wykreowała problem", gdyż wprowadza zmiany w naliczaniu składki, a jednocześnie nie daje przedsiębiorcom nic w zamian. - Mam wrażenie, że dzisiaj jest próba poprawiania swoich propozycji, ale na szybko. Jeżeli chcemy prowadzić dyskusję na temat reformy podatkowej, to zróbmy ją. Ale rozłóżmy ją np. na 18 miesięcy - mówił prezes Polskiej Rady Biznesu w programie "Money. To się liczy".

Polski Ład do zmiany. "Inaczej część gospodarki zapłaci za społeczne darowizny"
66
01.06.2021 11:01

GOSPODARKA
 / 
Polski Ład do zmiany. "Inaczej część gospodarki zapłaci za społeczne darowizny"

Propozycje socjalne zawarte w Polskim Ładzie opłaci najbardziej innowacyjna część gospodarki - nie ma wątpliwości Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Wyjaśnił, że biznes sprzeciwia się przede wszystkim tzw. składce zdrowotnej. - To przedsiębiorcy będą tą grupą społeczną, która będzie odpowiedzialna za odbudowę gospodarki po kryzysie pandemicznym. Nie wiemy jednak, dlaczego mamy być tą grupą, która zapłaci ostateczny rachunek za pandemię - stwierdził w programie "Money. To się liczy".

Polski Ład. Biznes już rozmawia z rządem o zmianach. Padła deklaracja ze strony Gowina
262
01.06.2021 10:35

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
Polski Ład. Biznes już rozmawia z rządem o zmianach. Padła deklaracja ze strony Gowina

- Naszym obowiązkiem jest zwracanie uwagi na to, co jest złe i nietrafione w propozycjach - mówił w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. W jego ocenie Polski Ład powinien zachęcać Polaków do aktywności zawodowej, bo w przeciwnym przypadku staniemy się "narodem emerytów". Czy zatem będą zmiany w programie? - Rozmawiamy z panem premierem Gowinem, rozmawiamy z panem ministrem Kościńskim. Zobaczymy, co z tego dialogu wyjdzie - podkreślił Kostrzewa. Minister rozwoju miał zadeklarować, że będzie szukać rozwiązań, które zmniejszą skalę obciążeń poniesionych przez przedsiębiorców w związku z reformą.

Money. To się liczy. Biznes zapłaci za Polski Ład? Gościem Wojciech Kostrzewa
1
01.06.2021 8:51

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Biznes zapłaci za Polski Ład? Gościem Wojciech Kostrzewa

Dziś w programie rozmawiamy o odpowiedzi biznesu na zapowiedź nowego programu PiS. Gościem będzie Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Zapraszamy od 9.15.

bEgMhoBP
Kryzys nadciąga do Polski. "Będzie zderzenie z rzeczywistością"
110
20.08.2020 15:18

PANDEMIA
 / 
Kryzys nadciąga do Polski. "Będzie zderzenie z rzeczywistością"

Podniesienie płacy minimalnej przyczyni się do zwolnień i wzrostu bezrobocia? - Muszą się spełnić wizje realistyczne, a te są takie, że ten kryzys nie omija i nie ominie Polski. Wracając do płacy minimalnej, banalny przykład - usługi ochrony. Do tej pory było to zmniejszanie zakresu, 8 godzin pracy zamiast 12, będzie 7. To w którymś momencie przełoży się, bo musi się przełożyć, na miejsca pracy. Druga uwaga - część skutków tego kryzysu będzie widoczna dopiero na początku przyszłego roku - powiedział w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. - Większość komentatorów jest zgodnych, że w ujęciu rok do roku będziemy widzieć spadki rzędu 5 proc. PKB. Musimy pamiętać, że jesteśmy częścią zintegrowanej europejskiej gospodarki, ten negatywny impuls dotrze do Polski. Do tej pory dosyć dobrze sobie dawaliśmy radę, głównie dzięki tarczy finansowej, ale to się skończy i trzeba będzie skonfrontować się z rzeczywistością - dodał.

Pomoc od państwa. "Kończą się pieniądze i możliwości"
79
20.08.2020 14:23

PIENIĄDZE
 / 
Pomoc od państwa. "Kończą się pieniądze i możliwości"

Gospodarka na początku kryzysu była stymulowana "helikopterem z pieniędzmi", które były zapewnione w ramach tarcz. Co dalej? - Możliwości i instrumenty, którymi mogły posługiwać się państwa i banki centralne powoli się kończą, ich jest coraz mniej. To oznacza, że skala ewentualnej pomocy od państwa będzie okrojona, a tych pieniędzy z helikoptera też nie można rozsypywać bez ograniczeń - powiedział w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Był też pytany o tzw. estoński CIT. - Krok w dobrym kierunku. Z olbrzymim zadowoleniem witam każdą próbę zwiększenia aktywności, zachęcenia przedsiębiorców do inwestowania. Estoński CIT jest bardzo fajnym rozwiązaniem, jeśli tylko pojawią się dobre doświadczenia z taką formą opodatkowania, to rząd będzie skłonny do rozszerzenia go o większą grupę przedsiębiorców. Witamy to z radością i mamy nadzieję, że po tym pierwszym kroku nastąpi kolejny - powiedział Kostrzewa.

Powrót do szkół, co na to pracodawcy? "Jest rozwiązanie, na które nas nie stać"
9
20.08.2020 14:00

RODZICE
 / 
Powrót do szkół, co na to pracodawcy? "Jest rozwiązanie, na które nas nie stać"

Uczniowie wrócą do szkół od września, co oznacza, że rodzice wrócą do pracy. Pracodawców to zadowala? - Nie mamy gotowej recepty. Najlepsze rozwiązanie, na które ani nie stać Polski, ani system na to nie jest gotowy, byłoby wznowienie edukacji w szkołach, ale w małych grupach. Nie wyobrażam sobie braku szkoły, bo to negatywnie odbija się na dzieciach, szkoła to nie tylko wiedza - powiedział w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. - Do tej pory w Europie nie ma żadnego państwa, które zdecydowałoby się na zamknięcie szkół. Widzimy to w edukacji wyższej, w niektórych państwach być może na etapie szkół średnich. Jednak małe dzieci powinny chodzić do szkoły. Gdyby zostały w domu, gospodarka byłaby totalnie zdezorganizowana, bo ktoś z nimi musiałby przebywać. To niewyobrażalne, bo angażowanie się w pracę zdalną przy opiece nad dziećmi jest ograniczone - dodał.

Płaca minimalna wzrośnie. "Będą zwolnienia"
32
20.08.2020 12:40

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
Płaca minimalna wzrośnie. "Będą zwolnienia"

Minimalna pensja w 2021 r. wzrośnie do 2800 zł, co na to przedsiębiorcy? - Nie ma na to zgody. Myślę, że wszystkie środowiska przedsiębiorców i pracodawców mają zdecydowaną opinię, że w dobie kryzysów nie możemy sobie pozwolić na to, by zwiększać koszty pracy. Naszym celem powinno być przede wszystkim ratowanie miejsc pracy, a to oznacza obniżanie kosztów - powiedział w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. - Uważamy, że w dobie kryzysu płacę minimalną powinno się zamrozić, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to przestrzegajmy prawa. Przepisy mówią, że podwyżka powinna wynosić 116 zł, czyli osiągnąć 2716 zł, więc przestrzegajmy umów, ale nie idźmy dalej. Łatwo wydaje się pieniądze z cudzej kieszeni, prędzej czy później odczujemy tego skutki, miejsca pracy będą likwidowane - podkreślił.

bEgMhoBV
"Money. To się liczy". Powrót szkoły. Jak będzie wyglądać nauka od września?
1
20.08.2020 8:52

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Powrót szkoły. Jak będzie wyglądać nauka od września?

Dziś w "Money. To się liczy" tematem nowy rok szkolny. O tym, jak będą wyglądały zajęcia, rozmawiamy z prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem. O kondycję polskich przedsiębiorstw i wsparcie, jakiego dziś potrzebują od rządzących, zapytamy Wojciecha Kostrzewę, prezesa Polskiej Rady Biznesu. Zapraszamy od 9.15.

Koronawirus w Polsce. Wojciech Kostrzewa: Możemy być jak Szwajcaria [OPINIA]
14
07.04.2020 16:47

BIZNES MÓWI
 / 
Koronawirus w Polsce. Wojciech Kostrzewa: Możemy być jak Szwajcaria [OPINIA]

Zwiększenie limitów i dostępności kredytów dla MŚP ma dziś krytyczne znaczenie. W Tarczy Antykryzysowej jest o tym zapis, ale jest on niewystarczający. W konsekwencji upadną tysiące firm, w tym te najbardziej innowacyjne, oparte o kapitał ludzki - pisze w liście otwartym Wojciech Kostrzewa, szef Polskiej Rady Biznesu.

Koronawirus wyrządza wielką szkodę gospodarce. "Sprawą kluczową jest długość zapaści"
6
23.03.2020 16:30

DEPRESJA
 / 
Koronawirus wyrządza wielką szkodę gospodarce. "Sprawą kluczową jest długość zapaści"

Bezrobocie według jednego z dyrektorów Fed w USA może sięgnąć 30 proc. - Ja bym do tych prognoz podchodził z dystansem - komentuje Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. - Sprawą kluczową jest długość zapaści - dodaje. - W przypadku Chin na podstawie danych z dwóch miesięcy można estymować spadek dynamiki wzrostu gospodarczego w I kwartale na 13 proc. Dwycyfrowe wyniki nie są tu niczym nadzwyczajnym, pytanie, kiedy gospodarka wróci do stanów wzrostowych - mówi Jankowiak. - To jest sytuacja, którą ekonomiści określają mianem depresji, to pojęcie szersze niż recesja, dotyczy strony popytowej, podażowej, konsumpcji, inwestycji, rynku pracy, upadłości - tłumaczy Jankowiak.

Koronawirus. Odroczenie składek ZUS. "Łatwo wpaść w koncert życzeń"
178
19.03.2020 12:45

GOSPODARKA
 / 
Koronawirus. Odroczenie składek ZUS. "Łatwo wpaść w koncert życzeń"

- Zacznę od komplementu dla instyucji, która zbiera krytykę, czyli ZUS-u. Odroczenie składek to coś, co jest pierwszym, natychmiastowym działaniem wspomagającym płynność. Na początku maja zobaczymy, czy kolejne odroczenie jest potrzebne - mówił w "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. - Trochę mnie dziwi, że nie ma szczegółów, jak odroczyć opłaty na PIT i CIT. Niewykluczone, że ten plan pojawi się i poznamy go niebawem.

bEgMhoBW
"Money. To się liczy". Tarcza antykryzysowa. Gościem wiceminister finansów Leszek Skiba i Wojciech Kostrzewa, prezes PRB
3
19.03.2020 8:27

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Tarcza antykryzysowa. Gościem wiceminister finansów Leszek Skiba i Wojciech Kostrzewa, prezes PRB

Dziś w "Money. To się liczy" tematem pakiet pomocowy dla firm. Pytamy o szczegóły oraz ocenę propozycji przez przedsiębiorców Gośćmi będą wiceminister finansów Leszek Skiba i Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Zaczynamy o 9.15.

"Money. To się liczy". Spowolnienie szybsze niż prognozy
13
30.01.2020 8:19

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Spowolnienie szybsze niż prognozy

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o stan polskiej gospodarki. Gościem będzie Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. W drugiej części o rządowych planach ograniczenia dostępu do pornografii mówi dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej. Zapraszamy od 9.15.

Premier spotkał się z biznesem. Prezes PRB dla money.pl: "Symboliczna data"
13
18.12.2019 15:46

BIZNES
 / 
Premier spotkał się z biznesem. Prezes PRB dla money.pl: "Symboliczna data"

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z największymi polskimi przedsiębiorcami. Dyskutowali o kierunku zmian dla polskiego biznesu. Jednym z przedsiębiorców obecnych na spotkaniu był Wojciech Kostrzewa, prezes fintechowej Grupy Billon oraz Polskiej Rady Biznesu. W rozmowie z money.pl zdradził kulisy tego wydarzenia.

Limit 30-krotności. "Rząd musi współpracować z biznesem"
8
25.10.2019 14:18

ZUS
 / 
Limit 30-krotności. "Rząd musi współpracować z biznesem"

Z obozu władzy płynie coraz więcej sygnałów dotyczących tego, że rząd porzuci pomysł likwidacji limitu 30-krotności przy obliczaniu wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. - Bardzo się z tego cieszę podobnie jak wszystkie organizacje biznesowe. Działam w samorządzie biznesowym od 25 lat i nie przypominam sobie, może za wyjątkiem walki o 19 proc. podatku liniowego, sytuacji, w której wszystkie 55 organizacje wypowiedziały się jednym głosem, by nie majstrować przy 30-krotności - powiedział w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes spółki Billon i przewodniczący Polskiej Rady Biznesu. Jak dodał, "rząd musi współpracować ze środowiskami gospodarczymi, bo to biznes wypracowuje środki przeznaczone na programy społeczne”.

Polska spadła w międzynarodowym rankingu. "To jest porażka rządu"
81
25.10.2019 11:00

RANKING
 / 
Polska spadła w międzynarodowym rankingu. "To jest porażka rządu"

Polska po raz kolejny spadła w rankingu Banku Światowego Doing Business. Tym razem o siedem pozycji, by zająć 40. lokatę. – To jest porażka rządu. Przynajmniej, gdy chodzi o komunikację ze środowiskiem biznesu. Dialog z nami jest, ale na minimalnym poziomie ze strony pojedynczych ministrów, którzy wychodzą do nas i szukają dyskusji – ocenia w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes Billon Group i przewodniczący Polskiej Rady Biznesu. W jego ocenie kolejny spadek to efekt "znanych bolączek", czyli niestabilności prawa i jego interpretacji, częstych zmian prawa podatkowego oraz "całej dyskusji o sądach i sądownictwie”"