Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

PiS odrzucił poprawki. Bez dodatków dla medyków, pieniędzy na oświatę i psychiatrię dziecięcą

200
Podziel się:

Senat proponował: dajmy więcej pieniędzy z budżetu m.in. dla medyków, nauczycieli oraz na psychiatrię dziecięcą. W środę późnym wieczorem PiS przytłaczającą większość poprawek odrzucił w Sejmie.

PiS odrzucił poprawki. Bez dodatków dla medyków, pieniędzy na oświatę i psychiatrię dziecięcą
Posłowie PiS głosowali przeciwko 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą. Mimo że premier wcześniej zapowiedział wsparcie tej dziedziny (PAP, PAP, Wojciech Olkuśnik)

Sporo emocji budził przede wszystkim pomysł przeznaczenia pieniędzy na psychiatrię dziecięcą. Senat chciał, żeby 80 mln zł z rezerwy celowej trafiło właśnie na ten cel.

Przeciwko poprawce opowiedział się jednak cały PiS. Z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Tym samym, który kilka godzin wcześniej przekonywał, jak ważne jest doinwestowanie tej dziedziny. Ba, sam zaproponował program, który ma wesprzeć psychiatrię dziecięcą kwotą 220 mln zł.

Ponieważ jednak inicjatywa wyszła z Senatu, premier zagłosował przeciwko dodatkowym pieniądzom na ten cel.

Zobacz także: 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą. Kościński deklaruje: podejmuję wyzwanie

To jednak niejedyna poprawka do budżetu, którą w środę odrzucił Sejm. Posłowie zgodzili się na zaledwie 8 z zaproponowanych przez Senat poprawek. Wśród nich są dodatkowe pieniądze na program Senior Plus, remonty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego czy na przykład 7 mln zł na dom opieki przy hospicjum dziecięcym we Wrocławiu.

Uznania w oczach parlamentarzystów PiS nie znalazły także poprawki, które dawały na przykład 4 mld zł na dodatki dla medyków walczących z epidemią koronawirusa. Senatorowie chcieli, żeby poszły na to środki z uszczelniania systemu podatkowego, przede wszystkim z VAT. PiS jednak poprawkę odrzucił.

Podobnie jak w przypadku zwiększenia subwencji oświatowej dla samorządów. Opozycja chciała dodatkowych 2,5 mld zł przede wszystkim na podwyżki dla nauczycieli. Efekt? 234 posłów PiS (zatem wszyscy, bez wyjątku) zagłosowało za wyrzuceniem tej poprawki do kosza.

W koszu wylądował inny zapis forsowany przez Senat. Chcieli zabrać ministrowi finansów możliwość przekazywania pieniędzy mediom publicznych jako rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu.

Przypomnijmy, że właśnie dzięki temu przepisowi TVP i Polskie Radio otrzymały w 2020 roku aż 2 mld zł z budżetu państwa. Senat chciał, by taka sytuacja się nie powtórzyła. PiS jednak tej furtki zamykać nie chciał.

Ustawa budżetowa na 2021 r. przewiduje, że dochody budżetu państwa wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza, że przyszłoroczny deficyt wyniesie 82,3 mld zł. Według resortu finansów taki deficyt pozwoli zabezpieczyć środki na wzmocnienie rozwoju gospodarki dotkniętej przez COVID-19, m.in. poprzez inwestycje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(200)
stach
rok temu
Jakie dodatkowe pieniądze dla medyków. Teraz już wszystkie niemal zgony które się da podciągają pod COVID bo to jest 700zł za akt zgonu. Rozbój w biały dzień. Przecież lekarzowi nie opłaca się takich ludzi ludzi leczyć
wwww
rok temu
dają nie swoje dlaczego senat nie zrezygnował z połowy pieniędzy
A B C
rok temu
Co teraz powiecie wyznawcy? Pasował senior plus, bo za trzy lata powiedzą daliśmy. A reszta im wisi. Szkolnictwo niszczą już na całego, czarnek zrobi demolkę, służba zdrowia i życie Polaków im też wisi.Więc po co dawać jakieś pieniądze? Ale dla tego żłoba z Torunia pieniądze są i to jakie. Pis wykorzystując wirusa prowadzi normalną eksterminację
bobi
rok temu
a jego eminencja dyrektor z Torunia zaciera ręce
awe
rok temu
zabrać 90procent pienięndzy z sejmu i senatu 0 wyłudzaczowi kasy naszej do torunia
...
Następna strona