Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NST
|
aktualizacja

PiS poszło za daleko. Wycofało się. Od września duże zmiany dla kierowców

50
Podziel się:

PiS wycofało się z własnej reformy dotyczącej punktów karnych. Co to oznacza w praktyce? Ważność punktów karnych zostanie skrócona z obecnych dwóch lat do jednego roku. Zmiana wejdzie w życie 17 września 2023 r. Powrócą także kursy redukujące punkty karne.

PiS poszło za daleko. Wycofało się. Od września duże zmiany dla kierowców
Taryfikator punktów karnych pozostaje bez zmian, więc kierowcy muszą się mieć na baczności (Materiały prasowe, Policja)

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy od ustanowienia nowych zasad prawo jazdy za punkty straciło ponad 7,5 tys. kierowców. To o 55 proc. więcej niż średnio w ciągu półrocza w 2021 i 2022 r. oraz aż o 90 proc. więcej niż średnio w ciągu sześciu miesięcy 2020 r. Trzeba pamiętać jednak, że był to czas pandemii, kiedy Polacy rzadziej korzystali z samochodów.

PiS wycofało się z własnej reformy dotyczącej punktów karnych i w efekcie od września polskich kierowców czeka ważna zmiana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Premier obiecywał milion aut elektrycznych w 2025 r. Ekspert: nie przywiązujmy się do tych liczb

Przedawnienie punktów karnych

Ważność punktów karnych zostanie skrócona z obecnych dwóch lat do jednego roku.

Punkty karne otrzymane w obecnym stanie prawnym będą kasować się zgodnie z nim, a więc po dwóch latach. Roczny okres ważności punktów będzie dotyczył dopiero "oczek" otrzymanych od 17 września 2023 r. - mówi Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, na łamach auto.dziennik.pl.

Jak donosi serwis, po wejściu w życie zmian, kierowca nie częściej niż raz na sześć miesięcy będzie mógł brać udział w kursie, który zmniejszy liczbę punktów na jego koncie o sześć. Zajęcia będą miały swoją moc prawną wyłącznie w formie stacjonarnej.

Noga z gazu. Taryfikator uderza w portfele

Jednak taryfikator punktów karnych pozostaje bez zmian, więc kierowcy muszą się mieć na baczności.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem premiera, mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h to co najmniej 800 zł, a dalej - o 41-50 km/h - 1 tys. zł, o 51-60 km/h - 1,5 tys. zł, o 61-70 km/h - 2 tys. zł, o 71 km/h i więcej - 2,5 tys. zł. Przy przekroczeniu prędkości powyżej 31 km/h - kwoty te rosną dwukrotnie w przypadku recydywy.

Przypominamy, że wśród wykroczeń zagrożonych najwyższą liczbą punktów, czyli 15 znalazły się m.in. naruszenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierujących wobec pieszych. A także za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym.

Kierowca otrzyma 15 punktów także za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście, czy za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h.

15 punktów przewidziano również za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.14 punktów karnych kierowca otrzyma za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w przedziale od 61 do 70 km/h.

12 punktów przewidziano np. za naruszenie zakazu zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej, czy za naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
No cóż
4 miesiące temu
Ograniczać prawo jazdy tak ale nie odbierać. Dlaczego jak zdawałem prawo jazdy, to były inne kary, to prawo działa wstecz czy nie
remmarek
4 miesiące temu
Niestety ta reforma to nie reforma a zwyczajny pisowski zamordyzm, pozbawianie praw połączone z dojeniem. To mierzy w Polakow i wbrew pozorom nie tylko w kierowców ale w cale ich rodziny. Taryfy jedna, dwie trzy renty, jedna dwie pensje... To jest normalne?
XXX
4 miesiące temu
Szkoda komentować jakie kolwiek decyzje tego rządu. Że świeczką szukać jakiej kolwiek mądrej i przemyślanej ustawy wyprodukowanej w fabryce morawieckiego i spółki.
Olek
4 miesiące temu
Te 7.5 do potęgi 4. Tylu wyborców stracili. Nie na dwa lata a na zawsze.
A ja
4 miesiące temu
Osoby które tak piszą tylko się spieszą na drugi świat Bardzo dobrze takie mandaty już dawno powinny być i punkty ale nie tylko dla pieszych też się należą Jestem osobą która właśnie zdała egzamin na prawo jazdy i dopiero zaczynam poznawać chamskie serce kierowców Ścinanie zakrętów wyprzedzanie na pasach ludzie samochód to nie zabawka dla dużych dzieci to jest pojazd którym można zrobić krzywdę Wiec nie spiesz się dojedziesz tam gdzie chcesz ale uszanuj też drugom osobę na drodze nie ścinaj zakrętów na drodze bo ty pojedziesz dalej ale druga osoba która będzie w tym czasie ratować swoje życie poniesie większe koszty ty będziesz się cieszył że dojechałeś a druga będzie płakać Trochę opanowania
...
Następna strona