Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

PIT 2019. Ważne zmiany dla podatników. Sprawdź, co się zmienia i komu przysługują ulgi

7
Podziel się:

Od piątku 15 lutego podatkowa "zabawa" rusza pełną parą. W rozliczeniu za 2018 r. jest sporo nowości. Wyjaśniamy, co konkretnie się zmienia oraz jakie ulgi i komu przysługują.

Co można odliczyć od podatku? Komu przysługują ulgi? Wyjaśniamy
Co można odliczyć od podatku? Komu przysługują ulgi? Wyjaśniamy (Fotolia, © whitelook - Fotolia.com)

Tegoroczne rozliczenie z fiskusem będzie wyjątkowe. Ministerstwo Finansów przygotowało Polakom sporo nowości. Niewątpliwie najważniejszą zmianą jest to, że sam fiskus przygotuje gotowe do wysłania deklaracje podatkowe milionów Polaków.

Rusza program "Twój e-PIT", dzięki któremu można rozliczyć się błyskawicznie. Praktycznie każdy znajdzie swoje roczne zeznanie na portalu podatkowym: podatki.gov.pl. Dzieje się to na mocy nowej ustawy. Każdy pracodawca miał czas do końca stycznia, by przesłać PIT-y swoich pracowników do skarbówki. Dane przeniesiono na rządowy portal internetowy, tam podatnik znajdzie swój PIT już od 15 lutego.

Zobacz także: Zobacz też: Skarbówka wypełni za ciebie PIT. Minister tłumaczy, jak to działa

W 2019 roku pojawia się jeszcze jedna nowość. Małżonkowie mogą na korekcie PIT wprowadzić zmianę w sposobie rozliczania deklaracji podatkowej – mogą wybrać wspólne rozliczenie albo z niego zrezygnować. Wypełniając korektę PIT 2019, można też wybrać rozliczenie jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Rozliczając podatek warto pamiętać o ulgach, odliczeniach czy zwolnieniach od podatku. Komu konkretnie przysługują? Sprawdź poniżej.

Ulga prorodzinna 2019 (rok podatkowy 2018)

Jedną z najbardziej popularnych ulg podatkowych jest ulga na dziecko. Skorzystać z niej mogą rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy.

Ulga przysługuje na:
- każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat;
- każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
- każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy i jego dochód nie przekracza 3 089 zł (w tę kwotę nie wlicza się renty rodzinnej)
.

Warunkiem zastosowania tej ulgi jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem oraz zmieszczenie się w limitach dochodowych.

Ulga rehabilitacyjna 2019 (rok podatkowy 2018)

Niektóre wydatki na cele rehabilitacyjne lub związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych dają prawo do skorzystania z ulgi w PIT. Pod warunkiem spełnienia kryteriów, ulgi przysługują osobom niepełnosprawnym lub osobom, które mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.

W przypadku wydatków:
- nielimitowanych – odliczasz kwotę faktycznie poniesioną;
- ograniczonych „górnym” limitem kwotowym – odliczasz kwotę faktycznie poniesioną, nie wyższą niż limit;
- częściowo sfinansowanych (dofinansowanych) – odliczasz różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną;
- na leki – odliczasz różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu a kwotą 100 zł.

Ulga na internet 2019 (rok podatkowy 2018)

Od dochodu/przychodu można również odliczyć wydatki na internet. Ulga przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia. Odliczyć można faktycznie poniesione wydatki, nie więcej jednak niż 760 zł w roku podatkowym.

Dowodem może być każdy dokument stwierdzający poniesienie wydatku, z którego wynika kto, komu, ile oraz za co zapłacił.

Ulga na powrót 2019 (rok podatkowy 2018)

Ulga przysługuje podatnikom, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i rozliczają się metodą odliczenia proporcjonalnego, a poza Polską uzyskują dochody:

- ze źródeł, o których mowa w ustawie PIT;
- z praw majątkowych, w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza Polską działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej. Wyjątkiem są dochody (przychody) uzyskane z korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.

Podatnik nie skorzysta z ulgi, gdy dochody (przychody) z ww. źródeł zostały uzyskane w krajach i na terytoriach, które stosują szkodliwą konkurencję podatkową.

Inne ulgi

Podatnikom spełniającym określone kryteria przysługują też odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenia zdrowotne, odprowadzane zarówno w kraju, jak i za granicą.

Odliczyć od podatku można też wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Ponadto odliczeniu podlegają darowizny: na działalność pożytku publicznego, na cele kultu religijnego, na krwiodawstwo, na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych oraz na kształcenie zawodowe. Oczywiście przy spełnieniu określonych prawem kryteriów.

Pełną listę ulg, odliczeń i zwolnień od podatku publikuje Ministerstwo Finansów na Portalu Podatkowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
alga
4 lata temu
Co z kwotą wolną od podatku? Ponoć mamy równość wg prawa więc miejmy i ujednolićmy dla wszystkich takie same stawki. Dla polityków i emerytów i pracowników jednakowe !!!
Emerytka
5 lata temu
Oj na Kult zapomniałam dać, mogę jeszcze?
Emerytka
5 lata temu
Nie praktycznie wszyscy , tylko PIT 37 i 38 , tak czytałam gdzie indziej...... to w końcu wszyscy??
Lola
5 lata temu
A ja pracowałam wiele lat teraz przed 4 miesiącami zlamalam nogę ,zapisalam się do pośrednika ,gdzie jestem bezrobotną i przebywałam na zwolnieniu 2 m. Gdy zgłosiłam się na wizytę to byłam zaskoczona propozycją Pani, żeby mąż mnie ubezpieczyl u siebie w pracy . Dodam że jestem bez zasiłku po 13 m.pracy którą sobie sama znalazłam. Podkarpackie czyli Dębica odsyła chore matki do męża żeby się pozbyć problemu, panie urzędniczki są bardzo wygodne i dostają premię za osobę. Coś trzeba z tym zrobić nie może tak być. Traktują nas jak intruzów. Jak zasiłku nie dadzą to choiaz niech ubezpicza ludzi dodam że nie jestem jedyną osobą.
Rozalia
5 lata temu
Gdzie są ulgi dla emerytow na leki lub na remonty swoich mieszkań przystosowanych do starości.