Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Piwo za mocno zalewa Polaków? Producenci bronią się i mówią o ataku na ich interesy

57
Podziel się:

Raport Instytutu Jagiellońskiego pokazuje, że kochamy piwo. Naszą miłość do niego okazujemy w najwyższym w Europie spożyciu. Każdy pijący Polak w wieku powyżej 15 lat wypija 136 litrów piwa rocznie. Daje to 272 puszki i ponad 5 kilogramów etanolu.

Piwo za mocno zalewa Polaków? Producenci bronią się i mówią o ataku na ich interesy
(Flickr, Patrik Kristian (CC.BY.2.0) Flickr)

Instytut Jagielloński przeanalizował w swoim raporcie ewolucje modelu spożycia alkoholu w Polsce. Badacze zwrócili w nim uwagę, że w piwie też jest alkohol etylowy, który jest składnikiem wszystkich innych rodzajów napojów alkoholowych.

Autorzy raportu przypominają, że każdy alkohol spożywany nadmiernie, bez względu na formę podania, jest szkodliwy dla zdrowia człowieka, ale także generuje ogromne koszty społeczne i ekonomiczne.

Zobacz także: Picie "pod chmurką". Poznań walczy ze spożywaniem alkoholu miejscach publicznych

Raport dowodzi, że "piwo odpowiedzialne jest za wzrost spożycia etanolu przez Polaków". Autorzy dokumentu idą nawet dalej pisząc o tym, że "Polacy piją piwo ryzykownie i szkodliwie; piją piwo niskiej jakości, tanie i mocne".

W ocenie badaczy piwo jest w Polsce napojem inicjacji alkoholowej. Kiedy młodzi rodacy zaczynają pić alkohol? Okazuje się, że już w wieku 12-13 lat. Kiedy mają mniej niż 18 mają za sobą "regularne epizody silnego upicia. Najczęściej sięgają po piwo".

Do takiego rozpijania Polaków ma się przyczyniać również przekonanie, że piwo nie jest alkoholem.

"Szczególnie przemysł piwny, wkłada wiele wysiłku, aby tworzyć wokół spożycia alkoholu aurę atrakcyjności i rozrywki, ukrywając, zresztą bardzo skutecznie, wszelkie negatywne aspekty picia - czytamy w raporcie.

Przeciwko tym twierdzeniom zaprotestowali przedstawiciele trzech organizacji sektora piwowarskiego. W swoim stanowisku przekonują, że raport jest pełen manipulacji i przekłamań, a zleceniodawcą raportu Instytutu Jagiellońskiego jest Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Producenci piwa w swoim stanowisku twierdzą, że raport "jest kolejną odsłoną realizowanej od kilku lat przez przemysł spirytusowy kampanii wymierzonej przeciwko branży piwowarskiej, mającej na celu zmianę modelu konsumpcji alkoholu w Polsce i powrót do czasów, gdy w naszym kraju dominowało spożycie wódki."

Przekonują również, że nieprawdą jest twierdzenie, że Polacy piją głównie „tanie i mocne piwa”. Piwowarzy przekonują, że jest wręcz odwrotnie sprzedaż piw mocnych od wielu lat spada i obecnie to zaledwie kilka procent rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Ranyjulek
2 lata temu
Pij, pij, na starość torba i kij, jak dożyjesz...
Miki
3 lata temu
Niestety obserwując nowe pokolenie 20latkow chlaja jak nienormalne w większości i to wódka kojarzące się z prl im jakoś pasuje i nie przeszkadza a niby tacy nowoczesni
Qwertyk
3 lata temu
Piwo to powinno się pic 1-2 dni w tygodniu. W Polsce są tacy co piją codziennie prawie zamiast wody.
Polski kraft ...
3 lata temu
Polskie piwa kraftowe są wyjątków dobre na tle zagranicznych producentów. Po tegorocznych wakacjach stwierdzam ze polskie kraft jest wyjątkowy!!!! Jeżeli raport podaje prawdę. To wypicie codziennie jednej butelki kraftowego piwa - to czysta przyjemność. WHO dla mężczyzn podaje statystykę, dozwolone dla zdrowia: 4x0,5 litra piwa tygodniowo, dla kobiet 2x0,5l. piwa. Co daje statystycznie 3 piwa tygodniowo x 52 tyg w roku= 156 piwek można wypić rocznie na legalu.
razdwa
3 lata temu
Kiedyś powiedziałem szwagrowi że piję piwo czeskie bo jest dobre i z chmielu, no i mam blisko do Czech. On też ma blisko tyle ze piwo czeskie mu nie smakuje bo jest słabe heh. Musi kopnąć w łeb wtedy mu smakuje.
...
Następna strona