Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

PKS-y wracają, wchodzi w życie ustawa. Adamczyk: "walczymy z wykluczeniem"

153
Podziel się:

Rząd PiS przywraca połączenia lokalne. - Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Z budżetu państwa na realizację programu w 2019 r. pójdzie 300 mln zł, a w 2020 r. - 800 mln zł.

"Połączenia Lokalne" - nowy rządowy program wchodzi w życie
"Połączenia Lokalne" - nowy rządowy program wchodzi w życie (KPRM)

Wchodzi w życie ustawa przywracająca lokalne połączenia oraz uruchamiająca program dopłat dla gmin wiejskich na transport autobusowy. - Naszym pragnieniem jest, żeby gmina spotkała się z gminą, a powiat z powiatem. Według danych GUS, ponad 3 mln pracowników dojeżdża do pracy w innej gminie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Pozwoli to zlikwidować białe plamy wykluczenia komunikacyjnego. To niemożność dojazdu do szkoły, lekarza, to często niemożność opuszczenia własnej miejscowości. Tak jak pan premier powiedział - jest część Polaków skazana na niższym poziomie. Naszym celem jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym - dodał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Projekt dotyczący przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych - przede wszystkim w małych miastach i na wsiach - już w lutym zapowiadali prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki. Projekt przewiduje m.in. utworzenie specjalnego funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowy minister finansów będzie szukał pieniędzy

Jak informował resort infrastruktury jeszcze w omówieniu projektu ustawy: "celem powołanego na podstawie ustawy funduszu będzie dofinansowanie realizowanych przez samorządy przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Instytucją prowadzącą fundusz będzie Bank Gospodarstwa Krajowego".

Jeszcze w tym roku na realizację programu państwo przeznaczy 300 mln zł. W 2020 r. będzie to już 800 mln zł - i jest to górna kwota, jaką rząd zamierza przeznaczać w kolejnych latach. Dofinansowanie samorządom będzie przekazywane przez wojewodów na podstawie umów. Warunkiem otrzymania dopłaty będzie sfinansowanie przez samorządy co najmniej 30 proc. kwoty deficytu danej linii autobusowej.

- Nie ma Polski A, B czy C. Polska jest jedna i doprowadzimy do tego, że będzie spójna komunikacyjnie. Poradzimy sobie. Dobrze wykorzystamy te pieniądze, a przede wszystkim dobrze wykorzystamy ten czas - podsumował Adamczyk i podziękował premierowi za wsparcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(153)
'''/;
5 lata temu
Tak jest! Wprowadzono za Wałęsy prywatyzację,czyli sprzedaż Polski i tak u mnie prywaciarz wyeliminował PKS-y jeżdżąc kilka minut przed nimi i zbierając pasażerów.Na początku często,żeby ludzie zaakceptowali a póżniej ograniczał kursy,by na koniec np.w niedziele jeżdzić tylko dla Ukraińców-jak się wyraził A teraz w soboty i niedziele w ogóle.Starostwo nie zna częstotliwości kursów, nie kontroluje i nie jest zgodne w wyjaśnieniach,kto wydaje koncesje.Dzieje się to w Gminie Blizanów
Zuzula
5 lata temu
Proszę o przywrócenie połączenia KRAKOW -ROZNOW (malopolska) to tak przokazji tego że PIS tak kocha malopolan.
JanuszJP
5 lata temu
Pomysł dobry ale poczekajmy na efekty i na reakcję prywatnych firm przewozowych bo dopiero w tedy się zacznie...
Qwerty
5 lata temu
Propaganda ,propaganda,a efekty poznamy ,albo nie
???
5 lata temu
Czy tak samo będzie jak z tymi tanimi mieszkaniami?
...
Następna strona