Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. Rząd Tuska podjął ważną decyzję

435
Podziel się:

Rząd nie myśli o przejęciu portu w Elblągu - zapewnił we wtorek wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Zapowiedział, że 16 stycznia w Ministerstwie Infrastruktury odbędzie się spotkanie w sprawie pogłębienia toru wodnego w elbląskim porcie.

Przekop Mierzei Wiślanej. Rząd Tuska podjął ważną decyzję
Rząd nie myśli o przejęciu portu w Elblągu - zapewnił we wtorek wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski (PAP)

- Aktualny rząd nie myśli o przejęciu portu w Elblągu, gdyż jest on własnością miasta. 16 stycznia odbędzie się specjalne posiedzenie w Ministerstwie Infrastruktury, na które zostali zaproszeni prezydent Elbląga i posłowie. Będziemy rzeczowo rozmawiać jak i w jakim czasie pogłębić tor wodny - powiedział we wtorek wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski w porannym programie Polskiego Radia Olsztyn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bojkot Ikei przybiera na sile. Szokująca okładka "Gazety Polskiej"

Według wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych port w Elblągu ma być czwartym portem morskim w kraju.

Ma przeładowywać od 1,5 do 2 mln ton surowca. Ten port będzie zarabiał sam na siebie. Cała inwestycja pogłębienia tego toru to 13,5 km. Rzeka Elbląg ma głębokość od 2,7 do 3 m, a my ją chcemy pogłębić do 5 m, żeby mogły nią pływać statki o pojemności tysiąca ton - podkreślił Zbigniew Ziejewski.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną został otwarty we wrześniu 2022 r. Dzięki temu Polska zyskała niezależne od Rosji przejście z Zalewu Wiślanego na Bałtyk.

Rząd PiS chciał przejąć elbląski port w zamian za wykonanie pogłębienia 900 metrów toru wodnego na rzece Elbląg, kończącego się bezpośrednio w elbląskim porcie. Ówczesne resorty infrastruktury i aktywów państwowych chciały przekazać do 100 mln zł - w zamian za większościowy pakiet udziałów w przedsiębiorstwie - i tym samym dofinansować niezbędne inwestycje rozwojowe w porcie.

Wielki spór o ważny port. Co dalej?

Rząd PiS i Urząd Morski w Gdyni wskazywały natomiast, że to zadanie zarządu portu, który obecnie jest spółką komunalną.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany to nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 km, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(435)
Pytanie
3 miesiące temu
W Kołobrzegu b duze wzrosty w porcie. Jak to wygląda w Elblągu?
Amazon
4 miesiące temu
Zasypać albo sprzedać...
Babcia
4 miesiące temu
I znowu pieniądze z portu zamiast do kasy państwa pójdą dla Elbląga tak robi Tusk a potem szuka zakopanych pieniędzy zgtoza
Ciekawski
4 miesiące temu
A co z przekopem Kaczyńskiej. Wszystko legalne bo nie mogę doczytać.
Niewidzialny
4 miesiące temu
Nie zapominajcie o Radomiu, Antek miał wielki plan pociągnąć przekop do Radomia.
...
Następna strona