Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Plany czystki w Sądzie Najwyższym. Orzekać mają zweryfikowani sędziowie

16
Podziel się:

"Rzeczpospolita" podaje w środę, że poznała szczegóły zmian w Sądzie Najwyższym. Zgodnie z tymi doniesieniami, orzekali w nim będą wyłącznie zweryfikowani przez KRS sędziowie. Pozostali odejdą na emeryturę lub do sądów powszechnych.

Plany czystki w Sądzie Najwyższym. Orzekać mają zweryfikowani sędziowie
Sąd Najwyższy ma przejść rewolucyjną zmianę porównywalną z utworzeniem na nowo tego sądu po zmianach ustrojowych z 1989 r (Adobe Stock, mychadre77)

Gazeta donosi, że w ramach zapowiadanych zmian w sądownictwie Sąd Najwyższy ma przejść rewolucyjną zmianę porównywalną z utworzeniem na nowo tego sądu po zmianach ustrojowych z 1989 r.

Z pięciu izb zrobią się dwie

Według dziennika gruntownie zreformowany SN nie będzie duży, bo zamiast obecnych pięciu izb, byłyby tylko dwie: Izba Prawa Publicznego i Izba Prawa Prywatnego.

"Zajmowałyby się one tylko skargami nadzwyczajnymi, oceną ważności wyborów i rozstrzyganiem pytań prawnych, co miałoby zapewnić jednolitość orzecznictwa. Obecni sędziowie izb: Karnej, Cywilnej, Pracy, Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej, mieliby zaś na ręce I prezes SN składać oświadczenia, czy chcą dalej orzekać, czy nie. Ci, którzy są już w SN od co najmniej dziesięciu lat, mogliby przejść w stan spoczynku, płatny w stu procentach. Chcący dalej orzekać, musieliby się poddać ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, której opinia trafiałaby do prezydenta" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Zobacz także: Sąd Najwyższy ws. frankowiczów. Banki i klienci czekają na 11 maja

Tytuł byłego sędziego SN

Jak wynika z doniesień dziennika, prezydent wskazałby sędziom SN miejsce w jednej z dwóch nowych izb lub też w nowych sądach regionalnych.

"Negatywnie zaopiniowani przez KRS mogliby pracować tylko w terenie. Zachowaliby jednak swe uposażenie i tytuł: byłego sędziego SN" - informuje gazeta.

"Tego typu rozwiązania co do zasady ewidentnie kolidują z gwarancjami niezawisłości sędziowskiej, chronionej przez zasadę ich nieusuwalności. Wprawdzie konstytucja przewiduje w art 180 ust. 5 możliwość zaistnienia wyjątków w tej mierze, na wypadek zmian w ustroju wymiaru sprawiedliwości, jednak rozwiązania takie wymagają daleko idącej ostrożności" – skomentował cytowany przez "Rzeczpospolitą" rzecznik prasowy SN Aleksander Stępkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
lex
2 lata temu
Polski Wymiar Sprawiedliwości nie może mieć gęby Tuleji i Juszczyszyna oraz innych anarchistów łamiących Polski Prawo i Konstytucje !!!!
buehehe
3 lata temu
Ale o co się rozchodzi? W Niemczech jest tak samo! Temida ma służyć państwu a nie być państwem w państwie bez żadnej kontroli..
Realista
3 lata temu
Jak Kaczyński z Ziobro się zabierają za reformy sądownictwa, to można być pewnym tylko jednego. Polacy będą płacić kolejne milionowe kary za te ich propagandowe idiotyzmy.
Art
3 lata temu
Nagle dużo troll z ministerstwa niesprawiediwosci na tym forum. To na to poszło 280mil z funduszu?
Wiktoria
3 lata temu
I jeszcze za te święte krowy musimy płacić 1mln Eur dziennie !!