Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Pływanie motorówką. Jakich uprawnień potrzeba?

3
Podziel się:

W Polsce nie trzeba mieć żadnych uprawnień, by prowadzić mniejsze motorówki. Nic dziwnego więc, że jak grzyby po deszczu powstają wypożyczalnie takich łodzi "bez patentu". Jeśli jednak chcemy prowadzić większe motorówki, skutery jet-ski czy holować narciarzy wodnych, to musimy zdać egzaminy.

Egzamin na podstawowy patent kosztuje 250 zł
Egzamin na podstawowy patent kosztuje 250 zł (WP.PL, mateusz madejski/WOPR Szczecin)
bESVjUDF

Jeśli chcemy prowadzić jacht żaglowy, a nie mamy patentu, to polskie przepisy pozwalają na pływanie po śródlądziu takimi jednostkami o do długości kadłuba 7,5 metra. W przypadku większych jachtów, niezbędne będą już patenty.

A jak jest z motorówkami, które polskie prawo nazywa "jachtami motorowymi"? Tu też nie trzeba uprawnień, o ile porusza się jednostkami o mocy silnika poniżej 10 kW. Dopuszczalne jest też kierowanie mocniejszymi motorówkami, o mocy nawet 75 kW. Jednak w tym przypadku długość kadłuba nie może przekraczać 13 metrów, a prędkość maksymalna musi być ograniczona 15 km/h. To oznacza, że do pływania modnymi skuterami typu jet-ski potrzebne są już zwykle uprawnienia.

Dzięki dość liberalnym przepisom jeśli chodzi o motorówki, w całym kraju powstaje ostatnio dużo wypożyczalni, w których wystarczy pokazać dowód, by wynająć łódź motorową. Ceny, w zależności od lokalizacji, wahają się zwykle od 60 do 100 zł.

bESVjUDH
Zobacz także: Odnaleźli USS Hornet. Zatonął 77 lat temu. Zobacz wideo:

Do prowadzenia mocniejszych i szybszych motorówek niezbędne są jednak patenty, które wydaje Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

bESVjUDN

Podstawowy patent daje uprawnienia Sternika Motorowodnego. Z takim dokumentem można pływać wszystkimi motorówkami długości kadłuba do 12 metrów po wodach śródlądowych oraz po przybrzeżnych wodach morskich (do 2 mil morskich od brzegu).

By zdobyć taki patent, nie jest wymagana nawet pełnoletność - wystarczy mieć skończone 14 lat.

Aby wypłynąć dalej w morze niezbędny będzie patent Motorowodnego Sternika Morskiego. Tu już wymagania są większe. Trzeba mieć osiemnaście lat i co najmniej dwa morskie rejsy za sobą. Po uzyskaniu patentu można natomiast pływać po wodach morskich o długości kadłuba do 18 metrów - i bez ograniczenia mocy silnika. Do prowadzenia większych jachtów jest potrzebny już patent Kapitana Morskiego.

Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, poza patentami, wydaje też licencje - na przykład na na holowanie narciarza lub innych obiektów pływających.

bESVjUDO

Ile kosztuje zdobycie patentu? Aby podjeść do pierwszego egzaminu, trzeba wpłacić do kasy PZMiNW 250 zł. Jeśli wynik będzie pozytywny, trzeba jeszcze dopłacić 50 zł za wydanie dokumentu. Egzamin na sternika morskiego jest już o 100 zł droższy.

A jak wygląda kwestia pływania motorówkami w nocy? Są tu pewne ograniczenia - na przykład posiadając patent "zwykłego" sternika, można pływać po przybrzeżnych terenach morskich tylko w porze dziennej. Po wodach śródlądowych teoretycznie pływać można o każdej porze, ale trzeba pamiętać o dodatkowym sprzęcie - na przykład o światłach. Czasem jednak nocne pływanie wykluczają lokalne przepisy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESVjUEi
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(3)
zbyszek626
6 miesięcy temu
Witam wiec jak jest czy po srodladziu mozna plywac bez uprawnien na sternika
Motorowodniak...
7 miesięcy temu
Błąd w artykule. Po śródlądziu na patent sternika motorowodnego nie ma limitu wielkości łodzi. Limit obowiązuje tylko na morzu.
Ja
2 lata temu
Pomimo wszystko warto zaliczyć chociaż kurs . Bo z wodą niestety nie ma żartów. Patrz najnowsze wydarzenia
bESVjUEj