Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Poczta Polska w zapaści. Sejm zdecydował. "Projekt ratunkowy"

18
Podziel się:

W ciągu dwóch najbliższych lat Poczta Polska ma otrzymać ponad 2 mld zł na poczet finansowania świadczenia usług powszechnych. Większość sejmowa zagłosowała za zmianą ustawy Prawo pocztowe.

Poczta Polska w zapaści. Sejm zdecydował. "Projekt ratunkowy"
Sejm zdecydował, że 2 mld zł zostanie przekazane dla Poczty Polskiej (Adobe Stock, Krzysztof Bubel)

Za przyjęciem ustawy było 424 posłów, pięciu było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu. - To jest projekt ratunkowy dla bardzo ważnej instytucji, którą zna każdy Polak. Poczta jest w zapaści - przekonywał z sejmowej mównicy wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki podczas wcześniejszych dyskusji. - Dzięki tej ustawie będziemy mogli wypłacić pieniądze poczcie, które jej się należą - dodał polityk.

Przyjęty przez Sejm projekt zakłada wprowadzenie mechanizmu wstępnej płatności na poczet finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia pocztowych usług powszechnych przez wyznaczonego operatora pocztowego z 593 do 750 mln zł w 2024 r., i z 651 do 1302 mln zł w 2025 r. W sumie jest to 2,052 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20

Pomoc dla poczty najpierw musi zatwierdzić Komisja Europejska

Zanim te pieniądze trafią do Poczty Polskiej, musi się na to zgodzić Komisja Europejska. Polski rząd spodziewa się notyfikacji w sprawie pomocy publicznej na lata 2021-2025 w wysokości ponad 3,2 mld zł.

W listopadzie 2023 r. KE przesłała tzw. comfort letter, potwierdzając wstępnie i nieformalnie zgodność proponowanej pomocy dla poczty z przepisami Unii. Jednak prezes UKE uznał, że na podstawie comfort letter nie może wydać odpowiedniej decyzji, koniecznej do wypłacenia pomocy. Dlatego - jak podkreślono w uzasadnieniu projektu - konieczne było wprowadzenie mechanizmu wstępnej płatności na poczet finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia pocztowych usług powszechnych.

Poczta Polska to największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ponad 66 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.

Trudna sytuacja Poczty Polskiej

Jak pisaliśmy w money.pl, Poczta Polska znajduje się w potężnym kryzysie. Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało nas, że zapewnienie przetrwania spółki jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Najpilniejszą kwestią jest wypłata spółce pieniędzy w ramach finansowania jej operacji w 2021 i 2022 r.

Finansowanie to stanowi rekompensatę z tytułu straty poniesionej w związku z wykonywaniem usług powszechnych i jako pomoc publiczna podlega notyfikacji Komisji Europejskiej – przekazało money.pl MAP.

Jak napisała "Rzeczpospolita", strata poczty za 2023 r. wynosi 787 mln zł, a kierownictwo wstrzymało wydatki i decyzje inwestycyjne, które nie są niezbędne do ciągłości realizacji zadań operacyjnych Poczty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Ojejq
4 miesiące temu
Spalić, zaorać i zapomnieć. Nie znam nikogo kto nie miał negatywnych doświadczeń z pocztą. Sam kilka razy odbierałem paczkę od kogoś kilka miejscowości dalej. Całe szczęście że na paczkach był numer to uczciwi ludzie dali znać że u nich są moje paczki. Niestety raz też dzięki poczcie Polskiej mało nie oparłem się o komornika bo nie przyszedł do mnie mandat... Coś wspaniałego ta poczta.
Pocztowiec
4 miesiące temu
Oby nowy zarząd miał na uwadze kto wypracowuje zyski. Utworzono dużo stanowisk koordynatorów, kierowników, tajemniczych klientów od niczego. Jeżdzą sobie po urzędach pooglądają zrobią zdjęcia i dniówka leci. A ludzie zapierniczają na kilku rejonach bo nie ma obsady. Przychodzi nowy pracownik, uczy sie ma badania itp i po kilku dniach stwierdza, że za ciężko to nie dla niego i od nowa rekrutacja, badania, szkolenia. Tu traci się czas i pieniądze czy ktoś to zauważy?. Takich ludzi przewija sie dziesiątki zanim trafi się jeleń chcący tu zostać. Listonosze jak już wiadomo na najniższej krajowej i to naciąganej bo liczone razem z premią. Gdzie są związki zawodowe, czy zapomniały komu mają służyć? To nie jest lekka praca zrozumcie wreszcie.
Bro
4 miesiące temu
Pogonić darmozjadów z biura i ze związków zawodowych . Jest prawie 100 związków zawodowych z wieloma nic nie robiącymi etatowymi przewodniczącymi. Pogonić solidarność która zablokowała wynegocjowane podwyżki dla najmniej zarabiających pracowników
Leo
4 miesiące temu
Przemalują auta z biało czerwonych na niebieskie.... już raz to zrobili z żółtych na biało czerwone i pyk 500 mln
Paweł
4 miesiące temu
Najlepiej zrobić sklepiki z punktów pocztowych posadzić po jednym pracowniku otworzyć kiedy pasuje a zwykli ludzie po 17 nie odbiorą poleconego jak dłużej otwarte punkty to kolejka do zamknięcia.... zamknąć to i tyle bo i tak nie działa a pchanie kasy w molocha bez sensu chyba że jakiś synuś Nowak władzy tam rządzi to inna inszosc