Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Podwyżki dla nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie

327
Podziel się:

Weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki dotyczące wynagrodzeń. Nauczyciele dostaną wyższe pensje. Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego ma wzrosnąć od 130 zł brutto do 178 zł brutto.

Podwyżki dla nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie
Średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrasta od 1 maja o 4,4 proc.

Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, uchwaloną w marcu przez Sejm, tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrasta od 1 maja 2022 r. o 4,4 proc.

Podniesienie średniego wynagrodzenia spowodowało konieczność znowelizowania przez ministra edukacji i nauki rozporządzenia o wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Zobacz także: Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?

Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest tabela, w której podanych jest osiem stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj.

  • stażysta,
  • nauczyciel kontraktowy,
  • nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany
  • oraz dwa poziomy wykształcenia.

Rośnie minimalne wynagrodzenie

Zgodnie z tabelą minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowanie pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego wzrasta od 1 maja o 130 zł-178 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty z takim poziomem wykształcenia od 1 maja wynosi 3079 zł brutto (wzrost o 130 zł brutto), nauczyciela kontraktowego 3167 zł brutto (wzrost o 133 zł brutto), nauczyciela mianowanego 3597 zł brutto (wzrost o 152 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego 4224 zł (wzrost o 178 zł brutto).

Minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosiło dotąd 2949 zł brutto (było niższe od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego od 1 stycznia 2022 r. – wynoszącego 3010 zł brutto). Minimalne wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego z takim poziomem wykształcenia wynosiło dotąd 3034 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 3445 zł brutto, a nauczyciela dyplomowanego 4046 zł brutto.

Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym stanowią najliczniejszą grupę wśród nauczycieli – to ponad 95 proc. wszystkich nauczycieli.

Podwyżki do 599 zł brutto

Pozostali nauczyciele to osoby z zawodowym tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych.

W dotychczas obowiązującym rozporządzeniu płacowym byli zaszeregowani w ośmiu grupach w zależności od stopnia awansu zawodowego i dwóch poziomach wykształcenia, w znowelizowanym rozporządzeniu są w czterech grupach, gdyż z dwóch poziomów wykształcenia utworzony został jeden.

Nauczyciele z tych grup zaszeregowania otrzymają podwyżki od 132 zł brutto do 599 zł brutto. Wśród ośmiu grup zaszeregowania sześć ma obecnie wynagrodzenie poniżej obowiązującego od 1 stycznia 2022 r. wynagrodzenia minimalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(327)
Ada
miesiąc temu
Owszem, w niektórych firmach prywatnych na niektórych stanowiskach zarabia się lepiej. Ale tam trzeba mieć łeb na karku, kilka języków obcych biegle, lotny umysł, kreatywny, o studiach nie wspominam bo to w oczywiste, trzeba mieć siłę przebicia. I przede wszystkim zasuwać 10,12 godzin dziennie. Dodatkowo w domu w weekendy, dyspozycyjność 7 dni w tygodniu. Jak nie przynosisz firmie zysku w postaci kasy to kop w tylek następny. Nikt nie zrzedzi, że musi pracować po godzinach za które nie aca na własnym sprzęcie. To najnormalniejsza rzecz pod słońcem. Chcesz godnie zarabiać, musisz dawać z się nie 200 procent a nie 30.
BelferZgryzot...
miesiąc temu
Proszę o poradę - dyrektorzy szkół pozyskali mój numer telefonu i dzwonią niczym akwizytorzy. Chcą mi wcisnąć "godziny" albo "godzinki". O co chodzi?
Aga
miesiąc temu
To dobrze. Ja też mogę liczyć na podwyżki dzięki temu, że skończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku terapeuta zajęciowy i mam naprawdę dobrą posadę i stabilne wynagrodzenie.
zgadzam sie
miesiąc temu
u mnie jest tak samo, pracujemy na domowych komputerach, nauczyciele muszą mieć wersje najnowszego oprogramowania, oczywiście kupujemy za własne pieniądze, Word Excel do grafiki, itp trudno aby 80 nauczycieli kserowało i drukowało w sekretariacie, wiec nie piszcie głupich rad idź do sekretariatu, to świadczy o braku elementarnej wiedzy o realiach szkołyyyyy, minister udaje że nie ma problemu boooo tak najłwtwiej, uczeń co miesiąc dostaje 500 PLUS, a nauczyciel płaci za materiały dla ucznia
Pazur
miesiąc temu
Spytano Japończyka jak to się stało, że po sromotnej klęsce Japonia w niedługim czasie stała się potęga gospodarczą. Odpowiedział, że postawiono na nauczanie, a efekty były szybko. Z tym że nauczanie to nie było poświęcone przegranej wojnie, a rozwojowi gospodarczemu i nauczycieli nie traktowano jak nierobów. Niestety drugą Japonią nie będziemy, bo koncentracja nauczania na historii, na przegranych powstaniach, na garstce żołnierzy wyklętych, na traktowaniu nauczycieli tak jak są traktowani nie tylko przez władzę, bo to niewielki elektorat, ale również przez niektórych rodziców, nie zanosi się, że cokolwiek osiągniemy.
...
Następna strona