Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Podwyżki dla nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie

328
Podziel się:

Weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki dotyczące wynagrodzeń. Nauczyciele dostaną wyższe pensje. Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego ma wzrosnąć od 130 zł brutto do 178 zł brutto.

Podwyżki dla nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie
Średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrasta od 1 maja o 4,4 proc.

Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, uchwaloną w marcu przez Sejm, tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrasta od 1 maja 2022 r. o 4,4 proc.

Podniesienie średniego wynagrodzenia spowodowało konieczność znowelizowania przez ministra edukacji i nauki rozporządzenia o wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Zobacz także: Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?

Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest tabela, w której podanych jest osiem stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj.

  • stażysta,
  • nauczyciel kontraktowy,
  • nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany
  • oraz dwa poziomy wykształcenia.

Rośnie minimalne wynagrodzenie

Zgodnie z tabelą minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowanie pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego wzrasta od 1 maja o 130 zł-178 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty z takim poziomem wykształcenia od 1 maja wynosi 3079 zł brutto (wzrost o 130 zł brutto), nauczyciela kontraktowego 3167 zł brutto (wzrost o 133 zł brutto), nauczyciela mianowanego 3597 zł brutto (wzrost o 152 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego 4224 zł (wzrost o 178 zł brutto).

Minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosiło dotąd 2949 zł brutto (było niższe od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego od 1 stycznia 2022 r. – wynoszącego 3010 zł brutto). Minimalne wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego z takim poziomem wykształcenia wynosiło dotąd 3034 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 3445 zł brutto, a nauczyciela dyplomowanego 4046 zł brutto.

Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym stanowią najliczniejszą grupę wśród nauczycieli – to ponad 95 proc. wszystkich nauczycieli.

Podwyżki do 599 zł brutto

Pozostali nauczyciele to osoby z zawodowym tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych.

W dotychczas obowiązującym rozporządzeniu płacowym byli zaszeregowani w ośmiu grupach w zależności od stopnia awansu zawodowego i dwóch poziomach wykształcenia, w znowelizowanym rozporządzeniu są w czterech grupach, gdyż z dwóch poziomów wykształcenia utworzony został jeden.

Nauczyciele z tych grup zaszeregowania otrzymają podwyżki od 132 zł brutto do 599 zł brutto. Wśród ośmiu grup zaszeregowania sześć ma obecnie wynagrodzenie poniżej obowiązującego od 1 stycznia 2022 r. wynagrodzenia minimalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(328)
Dan
rok temu
Praca 8h dziennie, zlikwidować szkoły z klasami po 5 osób. Zostanie z 600 tysięcy 300 tysięcy nauczycieli i wtedy dać podwyżki
Ada
rok temu
Owszem, w niektórych firmach prywatnych na niektórych stanowiskach zarabia się lepiej. Ale tam trzeba mieć łeb na karku, kilka języków obcych biegle, lotny umysł, kreatywny, o studiach nie wspominam bo to w oczywiste, trzeba mieć siłę przebicia. I przede wszystkim zasuwać 10,12 godzin dziennie. Dodatkowo w domu w weekendy, dyspozycyjność 7 dni w tygodniu. Jak nie przynosisz firmie zysku w postaci kasy to kop w tylek następny. Nikt nie zrzedzi, że musi pracować po godzinach za które nie aca na własnym sprzęcie. To najnormalniejsza rzecz pod słońcem. Chcesz godnie zarabiać, musisz dawać z się nie 200 procent a nie 30.
BelferZgryzot...
rok temu
Proszę o poradę - dyrektorzy szkół pozyskali mój numer telefonu i dzwonią niczym akwizytorzy. Chcą mi wcisnąć "godziny" albo "godzinki". O co chodzi?
Aga
rok temu
To dobrze. Ja też mogę liczyć na podwyżki dzięki temu, że skończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku terapeuta zajęciowy i mam naprawdę dobrą posadę i stabilne wynagrodzenie.
zgadzam sie
rok temu
u mnie jest tak samo, pracujemy na domowych komputerach, nauczyciele muszą mieć wersje najnowszego oprogramowania, oczywiście kupujemy za własne pieniądze, Word Excel do grafiki, itp trudno aby 80 nauczycieli kserowało i drukowało w sekretariacie, wiec nie piszcie głupich rad idź do sekretariatu, to świadczy o braku elementarnej wiedzy o realiach szkołyyyyy, minister udaje że nie ma problemu boooo tak najłwtwiej, uczeń co miesiąc dostaje 500 PLUS, a nauczyciel płaci za materiały dla ucznia
...
Następna strona