Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pół litra wódki za 32 zł? PARPA chce minimalnej ceny alkoholu

1074
Podziel się:

Na razie cenę minimalną alkoholu ma tylko Szkocja, a Polska powinna pójść jej śladem. - Dzięki temu skończą się promocje i rozdawnictwo alkoholu - mówi "Gazecie Wyborczej" Krzysztof Brzózka, niedawno odwołany szef PARPA.

Według GUS każdy Polak powyżej 15. roku życia wypił w 2017 roku średnio 11,1 litra czystego spirytusu.
Według GUS każdy Polak powyżej 15. roku życia wypił w 2017 roku średnio 11,1 litra czystego spirytusu. (Pixabay.com, pixaby)
bEKSBZIl

Polacy piją na potęgę. Według GUS każdy Polak powyżej 15. roku życia wypił w 2017 roku średnio 11,1 litra czystego spirytusu. To poza rekordowym 1980 rokiem (11,8 l na osobę) największe spożycie od lat.

Jak podaje Eurostat, na alkohol Polacy przeznaczają 3,5 proc. swoich wydatków. Nie licząc krajów bałtyckich, nie mamy w Unii sobie równych. Średnia dla gospodarstwa w Unii Europejskiej wynosi 1,6 proc.

Dlatego Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych domaga się zaostrzenia przepisów ws. sprzedaży alkoholu.

bEKSBZIn

- Na cenę alkoholu wrażliwe są dwie grupy społeczne - młodzież i pijący chronicznie. Ustalenie minimalnej ceny alkoholu, poniżej której nie można będzie sprzedawać wódki, wina i piwa, spowoduje, że te dwie grupy będą mniej piły - mówił "Gazecie Wyborczej" Krzysztof Brzózka, niedawno odwołany szef PARPA.

Zobacz także: Obejrzyj: Pijesz dużo alkoholu? Zobacz co dzieje się z twoim sercem

Według założeń agencji, za 10 gramów czystego alkoholu powinniśmy płacić od 1,5 zł do 2 zł. W ten sposób np. minimalna cena półlitrowego piwa o zawartości 4,5 proc. alkoholu musiałaby wynieść 2,7 lub 3,6 zł.

bEKSBZIt

Butelki wina (750 ml) o zawartości 12 proc. alkoholu nie można byłoby sprzedawać za mniej niż 10,8-14,40 zł. Natomiast pół litra najtańszej wódki kosztowałoby 24 lub 32 zł.

Obecnie Szkocja jako jedyny kraj na świecie wprowadziła minimalne ceny. Przepisy wprowadzono w 2018 r. i z założenia miały uderzyć w mocne alkohole o najniższych cenach.

bEKSBZIu

Batalia ta trwała 7 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKSBZIO
zdrowie
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1074)
Wiem
2 lata temu
3 miliony banderowców podnosi statystyki.
George
2 lata temu
Ten co będzie chciał wypić da nawet 40 zł za 0,5l ucierpi jego rodzina. Moim zdaniem to kolejny dowód na to że Pańsywo chce wydoić Polaków. Wszystko podrożało, czas na alkohole. A naród siedzi cicho... To jest największa patologia...
Emilian58
2 lata temu
No to niech ten mondruś powie prawdę ile pijemy w porównaniu do innych. O ile mi wiadomo to w Europie jesteśmy na szesnastym miejscu.
bEKSBZIP
zen
2 lata temu
pija i sziadaja za kierownice powybijaja sie sami !!
Olo
2 lata temu
Dlaczego ten były szef zapomina o 1,5 mln Ukrainców, którzy są w Polsce od około 3 lat. Jakoś dziwnym trafem, wtedy zakończyła sie tendencja spadkowa w spożyciu alkoholu przez Polaków.
...
Następna strona