Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Polacy oceniają inflację jako znacznie wyższą niż wskazują twarde dane

11
Podziel się:

Polacy uważają, że inflacja jest znacznie wyższa, niż wskazywałyby na to dane Głównego Urzędu Statystycznego – taki wniosek wyłania się z badania United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Rodacy oceniają w nim, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku wzrosły o prawie 30 proc.

Polacy oceniają inflację jako znacznie wyższą niż wskazują twarde dane
Inflacja w grudniu 2021 r. znów zaskoczyła ekonomistów. Szczególnie ceny żywności. (East News, Artur Barbarowski)

Respondentów zapytano, o ile procent – ich zdaniem – wzrosły ceny w ciągu ostatniego roku. Ankietowani sami podawali konkretne liczby, a na bazie tych danych zostały wyliczone trzy wartości: średnia, mediana i dominanta.

Jak pisze "DGP", średnia wyniosła 27,3 proc., a w przypadku mediany (to wartość występująca dokładnie pośrodku przedziału wskazań) i dominanty (najczęściej podawanej wartości) odczucie poziomu inflacji przyjmuje niższą wartość, czyli 20 proc.

Dziennik przypomina, że według Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w grudniu ub.r. faktycznie wynosiła 8,6 proc. "To pokazuje, jak wielka jest skala tego problemu i jak on jest pilny" – podkreśla Marcin Duma z United Surveys, cytowany przez "DGP".

Dla wyborców PiS inflacja jest niższa

Gazeta zwraca uwagę, że w szczegółowych wynikach badań widać różnicę, np. w podziale na elektoraty najniższą wartość – choć wciąż dużo większą niż realna inflacja – wskazywali wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego (średnio 21 proc.). Bardziej pesymistycznie sytuację oceniają sympatycy Koalicji Obywatelskiej, których zdaniem ceny wzrosły średnio o 26 proc. i Konfederacji (28 proc.). Największą średnią wartość podali wyborcy Lewicy – 36 proc.

Gazeta wskazuje, że sytuację z cenami dużo gorzej od rzeczywistej oceniają widzowie różnych kanałów informacyjnych. W przypadku widzów TVN24 średnia wskazań co do wysokości inflacji to 29 proc., Polsatu News – 34 proc., a nawet według oglądających rządowe TVP Info inflacja średnio wynosi 27 proc.

Tak jednoznaczne odczucia respondentów to także poważny sygnał dla polityków.

Z jednej strony sondaż potwierdza rzecz dość oczywistą, czyli problem rosnących cen i świadomość istnienia tego problemu w społeczeństwie. Taką świadomość ma także rząd, stąd kolejne propozycje premiera w ramach tarczy antyinflacyjnej – komentuje wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, cytowany przez "DGP".

"Z drugiej strony wskazania respondentów są dużo wyższe niż realna inflacja. To pokazuje, że problem ma dwie płaszczyzny – twardych danych ekonomicznych oraz postrzegania rzeczywistości, oceny swoich codziennych wydatków przez ludzi. Odpowiedzi dotyczą wybranych produktów, przez co ocena jest uzależniona od indywidualnych doświadczeń – przekonuje poseł.

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennika.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano 6-7 stycznia 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Matematyk
2 miesiące temu
Nie wiem o czym mowa. Inflacja wg mnie jest 80-100 % porównując ceny z przed roku, a od kiedy rządzi pis to jakieś 4 razy takie ceny.
Jontek
6 miesięcy temu
Chodzę prywatnie do lekarzy, bo ZOZ-y pozamykały się ze strachu przed covidem, a prywatni zacierają ręce. Urolog było 150 jest 200zł, kardiolog było 150 jest 200zł, okulista było 200 jest 250zł. To niby jest te 8,6% - chyba dla ciemnej masy PiS-u.Państwo polskie pod rządami PiS-u schodzi na psy. Może im i ich rodzinom się lepiej żyje, ale Ci co na nich pracują za chwilę zaczną zdychać z głodu i z powodu braku dostępu do lekarzy.
kenaj
6 miesięcy temu
No tak ale w GUS-ie pracują pisowscy urzędnicy i podadzą taką inflację jaką sobie zażyczy PIS . I pewne jak w banku , że za cały 2021 rok podadzą inflację poniżej 5 %
Spitfajet
6 miesięcy temu
Chleb poszedł 50% do góry, usługi 25%, prąd, gaz, ubrania, wszystko drożeje i to nie 8%, to co interesuje większość ludzi żeby żyć i przeżyć podrożało dużo więcej niż GUS wskazuje, a co nie podrożało to jest netto tego mniej (np śledź w oleju było 200g, a jest 170g, mało tego było śledzia w tej puszce 70% a teraz jest 60%) i tego zdaje mi się GUS też nie wziął pod uwagę. Ale nic to za komuny mówili, że przynajmniej lokomotywy tanieją i za chwilę nam też to powiedzą. Stać Cię na lokomotywę?
V8T
6 miesięcy temu
Wczotaj poszedlem na basen z dzieckiem , wstep 25% wiecej , opłata za trening 25% wiecej. To tyle odnośnie prawdziwej inflacji.