Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
edukacja
07.09.2019 13:14

Polakom przedsiębiorczość niepotrzebna. Wolą matematykę i języki

Wiedza zdobyta w szkole, ma procentować w dorosłym życiu. Zdaniem Polaków, największe korzyści dają matematyka i języki. Z badania ABR Sesta i firmy Syno Poland wynika, że WOS-u i przedsiębiorczość, przynajmniej w obecnej postaci, można byłoby się pozbyć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Darek Delmanowicz)

Analiza Instytutu Badawczego ABR Sesta i firmy Syno Poland wykazała, że dla prawie połowy Polaków najważniejszym przedmiotem szkolnym w perspektywie całego życia jest matematyka – tak wskazało 49 proc. badanych. Na drugim miejscu jest język polski – 39 proc. Dalej respondenci wskazują na języki obce – 33 proc., informatykę – 21 proc., a także na geografię – 17 proc.

– Z badania omnibusowego wynika, że opinie o przydatności poszczególnych przedmiotów różnicuje płeć, wiek, wykształcenie oraz obecna sytuacja materialna. Kobiety bardziej cenią sobie znajomość języków, a mężczyźni – przedmioty ścisłe. Osoby o wyższych dochodach wskazują głównie na matematykę i języki obce – mówi dr Paweł Jurowczyk, Market Research Consultant w Instytucie Badawczym ABR Sesta.

Kilka innych wyników może zaskakiwać. Warto zauważyć, że mało praktyczne wydają się Polakom np. podstawy przedsiębiorczości – 11 proc. Podobna opinia funkcjonuje na temat wiedzy o społeczeństwie – 7 proc. Jeden z najniższych wskaźników ma też wychowanie do życia w rodzinie – 4 proc.

Grzegorz Krzemień
Własna firma. Wskazówki doświadczonego przedsiębiorcy

– Niskie notowania ww. przedmiotów mogą wynikać z faktu, że niektóre osoby ukończyły edukację przed wprowadzeniem ich do programów szkolnych. Trudno im oceniać przydatność życiową zajęć lekcyjnych, których nie mieli. Nie wszyscy też popierają propagowaną przez oświatę rolę zawodową przedsiębiorcy. Ponadto część badanych może być negatywnie nastawiona do nacechowanego ideologiczne wychowania do życia w rodzinie – tłumaczy dr Piotr Pilch z Akademii Leona Koźmińskiego.

Obejrzyj: Orlen szykuje rebranding w Niemczech. Chce też budować sieć handlową Ruch

Według Polaków do 35. roku życia, w codziennej egzystencji najbardziej przydają się języki obce – 22 proc. Dobrze jest też znać matematykę – 18 proc, a także język polski – 13 proc. Dr Jurowczyk przypomina, że ww. przedmioty są niezbędne do zdania matury i rozpoczęcia studiów. Bez wyższego wykształcenia dość trudno jest znaleźć dobrze płatną pracę, zgodną z zainteresowaniami. Znajomość przynajmniej jednego języka obcego nie jest niczym niezwykłym dla młodych ludzi otwartych na świat.

– Z kolei badani powyżej 36 lat na pierwszym miejscu wskazywali matematykę – 25 proc., a na drugim – język polski – 17 proc. Są to przedmioty, które mają największą liczbę godzin w programie i uniwersalną przydatność życiową oraz zawodową. Dopiero na trzeciej pozycji znalazły się – języki obce – 10 proc. Wynika to z tego, że starsze osoby musiały obowiązkowo uczyć się rosyjskiego, który potem nie znalazł w ich życiu uznania ani praktycznego zastosowania – wyjaśnia dr Pilch.

Z kolei dr Paweł Jurowczyk zwraca uwagę na to, że język polski pojawia się w czołówce niezależnie od wieku respondentów. Z tego wynika, że poprawna polszczyzna nie traci na znaczeniu. Jak widać, zdaniem Polaków, umiejętność odpowiedniego formułowania wniosków, pisania i wysławiania się przydaje się w życiu.

– Mężczyźni uważają, że najczęściej przydatne w życiu okazują się umiejętności zdobyte na matematyce, informatyce, historii, technice lub ZPT i fizyce. Wyróżniają też wychowanie fizyczne. Głównie wymieniają przedmioty ścisłe i praktyczne, które preferują ze względu na swoje predyspozycje umysłowe oraz zainteresowania. Odwrotną sytuację mamy wśród kobiet w odniesieniu do nauk humanistycznych. W ich opinii, kolejność wg ważności jest następująca – język polski, obcy, biologia lub przyroda, podstawy przedsiębiorczości i wychowanie do życia w rodzinie – informuje ekspert z Akademii Leona Koźmińskiego.

Z badania wynika również, że osoby z gospodarstw domowych o dochodach w wysokości co najmniej dwóch średnich krajowych pensji częściej wymieniają matematykę niż pozostałe przedmioty. To jest efektem tego, że kompetencja w zakresie powyższych przedmiotów warunkuje uzyskiwanie wyższych zarobków. Znajomość matematyki jest kluczowa w zawodach technicznych.

Tłok w szkołach po reformie edukacji.
Tłok w szkołach. "Jak kurczaki w klatce"

– W ocenie Polaków, język obcy jest bardziej przydatny w gospodarstwach domowych o dochodach przewyższających średnią krajową. Podobnie jak kiedyś nauka rosyjskiego była standardem, tak teraz dzieje się w przypadku angielskiego. Władanie nim umożliwia zatrudnienie w firmach z kapitałem zagranicznym lub prowadzących międzynarodową współpracę. Znajomość dwóch języków obcych jest oczekiwana ze względu na perspektywy emigracji zarobkowej czy nowe typy karier – podsumowuje dr Pilch.

Dane zostały zebrane za pomocą badania internetowego (CAWI), przeprowadzonego przez Instytut Badawczy ABR Sesta oraz firmę Syno Poland, na reprezentatywnej grupie 1001 mieszkańców Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: edukacja, przedsiębiorczość, mśp
Źródło:
MondayNews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-09-2019

HanysA czy potrzebne jest dwie lekcje Religii??

07-09-2019

ZUZAW szkole nie powinno być w ogóle lekcji religii, w zamian uczyć młodych ludzi j. obcych, matematyki, nauka religii powinna odbywać się dobrowolnie w … Czytaj całość

08-09-2019

Goscbrakuje zajęć z nauki szybkiego pisania na klawiaturze, zajec z microsoft World, Excel i Power Point zamiast informatyki. Brakuje zajec z księgowości … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)