Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Polska firma ułatwi projektantom życie

5
Podziel się:

Spółka z Polski ma potencjał, by podbić świat rozwiązaniem do intuicyjnego sterowania obiektów 3D. Urządzenie wspomoże inżynierów, projektantów, architektów i naukowców, a wręcz znacznie ułatwi i usprawni im pracę nad projektami w środowisku 3D.

Urządzenie daje poczucie trzymania obiektu w dłoni, przez to poruszanie się w wirtualnej przestrzeni trójwymiarowej staje się bardziej wydajne i intuicyjne.
Urządzenie daje poczucie trzymania obiektu w dłoni, przez to poruszanie się w wirtualnej przestrzeni trójwymiarowej staje się bardziej wydajne i intuicyjne. (materiały partnera)

Spółka 3D Motion Controls z Warszawy opracowała innowacyjne rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w wielu sektorach. Z roku na rok projektowanie w 3D zyskuje na znaczeniu wśród projektantów i architektów. Coraz więcej nowych projektów w przemyśle budowy maszyn i urządzeń, motoryzacyjnym, lotniczym, w branży architektonicznej, czy też w branży animacji i produkcji gier komputerowych, jest przygotowywanych z wykorzystaniem zaawansowanych oprogramowań. Problem w tym, że nie ma dużego wyboru, jeśli chodzi o narzędzia wspomagające sterowanie obiektów 3D podczas pracy. Spółka dostrzegała problemy, z którymi mierzą się projektanci i inżynierowie na co dzień i opracowała stosowną propozycję dedykowanego urządzenia.

Firma powstała z myślą o projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań poprawiających komunikację interfejsu człowiek-maszyna. Jej założycielami są dwaj absolwenci Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej - Michał Leluch i Norbert Izdebski. W spółkę – na etapie seedowym, czyli na wczesnym etapie rozwoju - zainwestował Fundusz Akcelerator Technologiczny Gliwice

Pierwszy produkt gotowy

Startup obecnie przygotowuje się do wprowadzenia swojego pierwszego produktu pod nazwą "3D Motion Controller" na rynku europejskim. Spółka z sukcesem prezentowała już swoje rozwiązanie podczas jednej z najważniejszych imprez branżowych w Stanach Zjednoczonych (Solidworks World 2019), co otworzyło jej drzwi do potencjalnych dystrybutorów po drugiej stronie oceanu.

Sensu stricto 3D Motion Controller ma poprawiać wydajność, ale też wygodę pracy w środowiskach CAD/CAM oraz środowiskach do projektowania obiektów trójwymiarowych. CAD (z ang. Computer Aided Design) to projektowanie techniczne wspomagane komputerowo. Narzędzie służy do tworzenia wizualizacji projektów. "Zwykli śmiertelnicy" z tym rozwiązaniem najczęściej spotykają się przy architektonicznych projektach wyposażenia wnętrz mieszkań czy domów. Jednak szerzej, CAD ma zastosowanie w inżynierii mechanicznej, elektrycznej oraz budowlanej. Z kolei CAM(z ang. Computer Aided Manufacturing) odnosi się do komputerowego wspomagania wytwarzania elementów, czyli łączy ze sobą dwa aspekty - projektowanie i wytwarzanie. To niezwykłe narzędzie w szczególności wykorzystywane w przemyśle ciężkim.

Jednak założyciele na tym nie poprzestają. W dalszym etapie rozwoju spółki planowane jest wdrożenie rozwijanej technologii do sterowania położeniem obiektów fizycznych, na przykład ramion robotów i cobotów. W Przemyśle 4.0 łatwe i intuicyjne wielokrotne programowanie i manipulowanie robotów ma istotne znaczenie, gdyż zwiększa elastyczność procesów produkcyjnych w środowiskach o dużej zmienności. Trwają rozmowy z producentami robotów i cobotów oraz z integratorami odnośnie wspólnych projektów w tym zakresie.

Na czym to polega?

Technologia zastosowana przez firmę pozwala na orientację trójwymiarowych obiektów w przestrzeni trójwymiarowej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych modułów pomiarowych IMU, AHRS (oba służą nawigacji inercyjnej, "bezwładnościowej"), a także komunikacyjnych - Bluetooth 5.0, użytkownik urządzenia "3D Motion Controller" jest w stanie bezprzewodowo manipulować przestrzenią 3D i obiektem trójwymiarowym i to aż w 6 stopniach swobody.

Urządzenie daje ponadto poczucie trzymania obiektu w dłoni, przez to poruszanie się w wirtualnej przestrzeni trójwymiarowej staje się bardziej wydajne i intuicyjne. Wysoka dokładność jest wymagana w modelowaniu przestrzeni 3D, prezentacjach modeli 3D, czy w nowych rodzajach gier wideo.

Przy projektowaniu CAD/CAM, manipulacja obiektem za pomocą urządzenia 3D Motion Controller odbywa się poprzez odwzorowanie naturalnego ruchu ręki. Na zdjęciach widać, jak niewielki, a więc ergonomiczny i łatwy w użytkowaniu jest kontroler. Urządzenie pozwala użytkownikowi na jednoczesne korzystanie z klawiatury komputera i pozostaje w miejscu, bez konieczności zaciskania dłoni. Ponadto działa bezprzewodowo i daje dużą możliwość personalizacji. Ma również wsparcie gestowej tarczy skrótów, co przyspiesza wybór konfigurowalnych opcji.

Wykorzystać potencjał rynku

Badania portalu BisResearch.com pokazują, że światowy rynek projektowania wspomaganego komputerowo do 2023 roku odnotuje skokowy wzrost, a jego szacunkowa wartość przekroczy 11,2 mld dolarów, rosnąc dalej (według Acumen Research and Consulting) do 14,5 mld dolarów do 2026. Głównymi czynnikami rozwoju tego rynku jest wzrost sieciowania różnych organizacji w platformach współpracy w chmurze oraz wzrost znaczenia projektowania 3D dla nowych technologii wytwarzania (szybkie prototypowanie, drukarki 3D). Istotne są szybkość i dokładność przygotowania nowych projektów, przy czym 3D Motion Controller ma być naturalnym narzędziem w codziennej pracy.

Obecnie firma 3D Motion Controls prowadzi test rynkowy wersji demo swojego kontrolera. Testerami są projektanci, inżynierowie, dystrybutorzy oprogramowania CAD w Europie i na świecie, a także studenci na uczelniach technicznych, którzy zgłosili chęć sprawdzenia rozwiązania na międzynarodowych targach branżowych oraz drogą internetową. Cenne opinie testerów pozwalają zespołowi na udoskonalenie kontrolera. Wdrożenie na rynek 3D Motion Controller planowane jest na luty 2020 r.

Spółka zaprasza inwestorów, dystrybutorów IT i partnerów branżowych do rozmowy w sprawie współpracy, czy to w kontekście finansowania skalowania sprzedaży 3D Motion Controller, czy też w pośredniczeniu przy sprzedaży urządzenia w swoich kanałach dystrybucyjnych.

Więcej informacji na temat 3D Motion Controls na: www.3dmotioncontrols.com

Materiał powstał przy współpracy z Funduszem Akcelerator Technologiczny Gliwice

innowacje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
jou
4 lata temu
Wolę 3D Conexion. Ręka opart na blacie i tylko pacle poruszają jojstick. Tu trzeba rękę trzymać w powietrzy. 9h takich wygibasów dziennie i projektanci będą musieli na renty przechodić po 5 latach pracy.
Hetman Polny
4 lata temu
Polska MA POTENCJAŁ W EMISJI OBLIGACJI ORAZ BONÓW SKARBOWYCH NO I SKRĘCANIU DŁUGOPISÓW. MILIARDY METRÓW SZEŚCIENNYCH ZŁÓŻ GAZU UCIEKA W POWIETRZE W CZASIE WYDOBYCIA. NIE MA W MEDIACH GŁÓWNEGO NURTU ABONAMENTOWEGO SŁOWA W TEMACIE WYDOBYCIA GAZU PRZED EKSPLOATACJĄ ZŁÓŻ WĘGLA. PAŹDZIERZ NA SZKOFĘ SKARBU PAŃSTWA ALE CO GORSZA OBYWATELA NAWET NIE MA PLANÓW POEKSPOATACYJNEGO WYKORZYSTANIA CHODNIKÓW KOPALNIANYCH DO GEOTERMII. SKARBU PAŃSTWA ZNACZY NUCZYJE. WAŻNE ŻE ZA DOLARY KREDYTOWE KUPUJEMY SUROWCE. PRL 1945-NADAL
Normalny
4 lata temu
Czyli robią to co już było znane pod koniec lat 90 ubiegłego stulecia. Żadna rewelacja ani nowość. Firma Bentley Systems dawno temu już to wymyśliła.
Janusz
4 lata temu
Nie zdziwi mnie jak za m-c jakąś inną firmą zachodnią zacznie sprzedawać te rozwiązania .....ile to razy byliśmy pierwsi ...
Królik
4 lata temu
Czy możnaby coś więcej na temat i przystępniej przedstawić przedmiot? Nie tylko ci których stac na takie urzadzenia chętnie poznaliby jego mozliwości. Wiem że rodzaj artykułow który prowadzi w kierunku edukacji może okazać się nieekonomiczny jednak może doczekam bardziej przejrzystej wersji opisu.