Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polska gospodarka oparta o duże firmy. "Odpowiadają za wydajność i inwestycje"

9
Podziel się:

- Polska gospodarka jest specyficzna - mówi prof. Jacek Tomkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego. Bo choć charakteryzuje się dużą liczbą małych i średnich przedsiębiorstw to duże firmy zapewniają jej wydajność i inwestycje.

Polska gospodarka oparta o duże firmy. "Odpowiadają za wydajność i inwestycje"
Elektrownia Turów (WP, Łukasz Kuczera)

- Duże firmy odpowiadają za około 70 proc. produkcji, więc wydajność na zatrudnionego jest tam wyższa i co za tym idzie także płace są na wyższym poziomie. Większe podmioty przodują też w inwestycjach, ponosząc około 60 proc. wszystkich nakładów wśród polskich firm - stwierdza prof. Jacek Tomkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego.

Jak wylicza dalej, również handel zagraniczny to domena większych firm (zatrudniających powyżej 249 osób), z których 70 proc. to eksporterzy - dla firm zatrudniających 10-49 osób tylko 37 proc. produkuje na eksport.

Zobacz także: Kopalnia Turów musi wstrzymać wydobycie. Borowski: każdy kolejny dzień pracy będzie nas kosztować

Dla importu te wskaźniki to 97 proc. i 56 proc., czyli duże firmy głównie odpowiadają zarówno za udział Polski na światowych rynkach i popyt na produkcję zagraniczną, przekonuje ekspert.

Jego zdaniem, zamknięcie dużej firmy miałoby negatywny wpływ na lokalne rynki, zwłaszcza w tych regionach, gdzie takie przedsiębiorstwa działają.

- Na przykład w USA zbankrutowało Detroit, bo załamał się przemysł samochodowy, czy w Polsce, gdzie np. Wałbrzych przeżywał trudny czas po zamknięciu kopalń. Oczywiście Turów, czy Bełchatów, albo Orlen w Płocku to duzi producenci, zatrudniający, podatnicy itd. i ich zamknięcie byłoby wstrząsem dla lokalnej gospodarki - stwierdził prof. Tomkiewicz.

Jak wyjaśnia, Polska gospodarka jest specyficzna. Charakteryzuje się dużą liczbą małych i średnich przedsiębiorstw to duże firmy zapewniają jej wydajność i inwestycje.

- Przodujemy też w Europie pod względem samozatrudnienia. Trzeba jednak pamiętać, że o ile małe firmy są bardzo elastyczne, to wydajność i inwestycje to domena raczej dużych przedsiębiorstw - podkreśla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Konik
rok temu
Tak właśnie polegnie Konin.
Grażyna
rok temu
To wszystko złom, potrzebne prawdziwe czebole.
unjny reżim
rok temu
Unijny reżim jeszcze da się ludziom we znaki, za chwilę zażąda opłat za oddychanie i powietrze.I się okaże,że nie jest nic lepszy Korei.
zenek
rok temu
że zacytuje "Na budowę fabryki ekranów LG Chem dostał dotację, prawo własności do gruntów oraz zwolnienia z opłat i podatku" tylko w 2016 - 93 zagraniczne korporacje dostały podobne wsparcie od Morawieckiego, czyli inwestują tylko tym co dostali od nas gratis
To tylko fakt...
rok temu
Ciekawa teoria bo jeszcze nie dawno małe,polskie firmy generowały 65 % PKB a tu nagle duże ??? Może te małe przeszły do szarej strefy bo nie wytrzymały podatków i obciążeń ,biurokracji i okradania na każdym kroku albo co bardziej prawdopodobne przeszły do szarej strefy bo im w tym pomaga obecna władza komunistyczna i są to ich zwolennicy i działacze.