Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Polska odgrywa "kluczową rolę" w ratowaniu Niemców. Są najnowsze doniesienia

12
Podziel się:

Coraz więcej podmiotów jest zainteresowanych przejęciem rafinerii w niemieckim Schwedt - donosi dziennik "Handelsblatt". Jak czytamy, kluczową rolę dla przyszłości zakładu odgrywa Polska. Wkrótce może on otrzymywać stałe dostawy ropy z Gdańska.

Polska odgrywa "kluczową rolę" w ratowaniu Niemców. Są najnowsze doniesienia
Rafineria w Schwedt (Getty Images, © 2022 Bloomberg Finance LP)

Jak informuje niemiecki dziennik "Handelsblatt" firma Hoyer, zajmująca się olejami mineralnymi, jest zainteresowana przejęciem 37,5 proc. udziałów rafinerii Schwedt, należących obecnie do koncernu Shell.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Znają Rosję od podszewki. Mówią o "wstrząsie" na Kremlu

Coraz więcej chętnych na przejęcie rafinerii Schwedt

Większościowym udziałowcem zakładu pozostaje niemiecka spółka córka rosyjskiego Rosnieftu. Nie ma jednak kontroli nad rafinerią, ponieważ została objęta zarządem komisarycznym przez niemiecki rząd. Chodzi o 54 proc., które - jak podaje dziennik - niebawem również powinny zostać wystawione na sprzedaż dzięki nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie energetycznym, przygotowanej przez niemieckie ministerstwo gospodarki.

"Handelsblatt" podaje, że zainteresowanych przejęciem zarówno mniejszościowego pakietu należącego do Shella, jak i większościowego pakietu Rosnieftu, jest coraz więcej. Wśród nich jest m.in. PKN Orlen.

Orlen w grze o rafinerię w Niemczech

Gdyby za pomocą nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie energetycznym rząd wypchnął Rosnieft Deutschland, mocniejsze zainteresowanie wejściem do rafinerii wykazywałby zapewne Orlen, szacują znawcy branży. Dla Polaków jest nie do zaakceptowania mieć udziały w rafinerii, gdy poprzez Rosnieft Deutschland większościowym udziałowcem jest rosyjskie przedsiębiorstwo - czytamy.

Dziennik podkreśla, że Polska odgrywa kluczową rolę dla przyszłości rafinerii w Schwedt. Przez lata do zakładu trafiała ropa z Rosji płynąca rurociągiem "Przyjaźń", jednak na początku 2023 r., w ramach sankcji, dostawy wstrzymano. Teraz rafineria zdana jest na rurociąg z portu z Rostocku, także na polski naftoport w Gdańsku, który jest połączony z rafinerią Schwedt.

Ropa z polski do Niemiec

Jak czytamy, dostawy z Gdańska miały do tej pory jedynie charakter testowy. Eksperci, na których powołuje się "Handelsblatt", są zdania, że może się to zmienić, gdy tylko Rosjanie zostaną usunięci ze struktury właścicielskiej.

Jednocześnie Niemcy wciąż szukają alternatywnych kierunków dostaw ropy dla swojego zakładu. Jednym z nich jest Kazachstan. Niedawno podpisano umowę na dostawę w marcu 2023 r. 100 tysięcy ton ropy z Kazachstanu do Schwedt. Surowiec będzie dostarczony rurociągiem "Przyjaźń" na zlecenie niemieckiego oddziału Rosnieftu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Grzegorz
rok temu
To dlatego PO które chciało sprzedać Orlen Ruskim tak atakuje jak wściekłe polski Orlen polski
Vbn
rok temu
Ponoć Niemcy panicznie boją się uzależnienia od Polski. Od ruskich się nie bali! Ha, ha ,ha! Państwo upadłe moralnie. Tyle lat minęło a im dalej bliżej do Hitlera!
Dfg
rok temu
Jak nie sprzedadzą Orlenowi udziałów to nie będą mieć ropy! Obajtek już tego dopilnuje!
hehehe
rok temu
Polska odgrywa we wszystkim kluczowa role. Przeciez nie moze byc inaczej. Gazety i szmatlawce nie sprzedawalyby sie tak dobrze
shamda
rok temu
Orlen trzyma twardo Niemców za jajja. Trzymać i kręcić póki nie osiągniemy co chcemy.