Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Polska straci miliardy z UE? "Ciężko powiedzieć, czy te pieniądze w ogóle popłyną"

219
Podziel się:

Po stronie Unii Europejskiej nie ma żadnych kompromisów. Unia żąda, żeby w Polsce zapanowała anarchia w sądach. Na to się zgodzić nie możemy — powiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jego zdaniem nie jest pewne, czy Polska otrzyma pieniądze z Funduszu Odbudowy.

Polska straci miliardy z UE? "Ciężko powiedzieć, czy te pieniądze w ogóle popłyną"
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i jego zastępca Sebastian Kaleta (PAP, Albert Zawada)

Sebastian Kaleta był pytany w poniedziałek w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta" o wątpliwości wyrażane przez przedstawicieli Komisji Europejskiej dotyczące wypełnienia przez Polskę tzw. kamieni milowych.

Jak mówił Kaleta, o tym, czy Polska otrzyma, jakiekolwiek środki z Funduszu Odbudowy decyduje arbitralnie KE.

- Komisja stawia już oczekiwania i żądania wobec Polski, żebyśmy swój ustrój zmieniali zgodnie z jej żądaniami. Jeśli potrzeba polityczna się zmienia, to zmienia się też postawa KE. I tak będzie to przez najbliższe lata wyglądało, że na życzenie opozycji KE będzie odpowiadała zapotrzebowaniem politycznym — stwierdził wiceminister.

Zdaniem polityka Solidarnej Polski, "Unia cynicznie odcina Polskę od potrzebnych dzisiaj pieniędzy, aby wzmocnić politycznie swoich pupili". - Dlatego ciężko powiedzieć, czy te pieniądze w ogóle popłyną — stwierdził Kaleta.

Jego zdaniem po stronie UE nie ma żadnych kompromisów. - UE żąda, żeby w Polsce zapanowała pełna anarchia w sądach. Na to się zgodzić nie możemy. Jeśli byśmy się zgodzili na to, żeby sędziowie mogli się wzajemnie kwestionować, to sądy przestałyby pracować w ciągu kilku tygodni — powiedział Kaleta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Poseł Lewicy komentuje wystąpienie ws. KPO. "Mowa-trawa"

- Przyjęta przez Polskę nowa ustawa znosząca Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego nie uchyliła kwestionowanych przepisów prawa o sądownictwie — powiedział w ubiegłym tygodniu rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand. Wcześniej wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova zdecydowanie stwierdziła, że nowa ustawa nie wypełnia kamieni milowych.

Polska musi zrealizować tzw. kamienie milowe, by otrzymać z Unii Europejskiej miliardy z Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska jako warunek akceptacji KPO postawiła m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nowelizacja ustawy o SN, wprowadzająca m.in. to rozwiązanie, została niedawno uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta. Wejdzie w życie 15 lipca.

Polska ma otrzymać z Krajowego Planu Odbudowy 106,9 mld zł w formie dotacji unijnej oraz 51,6 mld zł w postaci preferencyjnych pożyczek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(219)
kazek
2 lata temu
Biało czarne kredki.Tak, ta partia nie jest wiarygodna.Mam nadzieje że niedługo bekną.Na kolorowo.
okoń
2 lata temu
Ale wy ludzie jesteście naiwni! Żadnych pieniędzy z Unii nie będzie aż do przyszłorocznych wyborów. Myślicie, że ich obchodzi jakiś sędzia Żurek czy Tuleya. SN czy TK? Nie! Ich obchodzi to, czy w Polsce rządzi opcja spolegliwa względem Brukseli, Paryża i Berlina, czy nie. I to tyle w temacie.
Żadna prawda
2 lata temu
To nic nie daje opozycji stary temat wręcz szkodzi.
te sądy
2 lata temu
nikogo nie interesują!! wyborcy chcą zmian w sądownictwie.To nie przynosi poparcia opozycji!!!! Nie wygra się wyborów przy tak mizernych propozycjach,programu ZERO!!
BYĆ MOŻE?
2 lata temu
RACZEJ NIE,PODOBNO,Słyszeliśmy,a rzeczywistość zupełnie co innego.
...
Następna strona