Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polska tuż za podium w europejskich statystykach. Znamy liczbę bezrobotnych

19
Podziel się:

W Unii Europejskiej jest 14 mln 469 tys. bezrobotnych. W tym 575 tys. Polaków bez pracy - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Nasz kraj ze stopą bezrobocia na poziomie 3,4 proc. zajmuje czwarte miejsce.

Polska tuż za podium w europejskich statystykach. Znamy liczbę bezrobotnych
Eurostat podliczył liczbę bezrobotnych w krajach UE (Materiały WP, Klaudia Zawistowska)
bEKvpGMR

Stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu przerwała trend spadkowy i w sierpniu utrzymała się na poziomie z lipca. Potwierdził to w czwartek Eurostat, czyli europejski odpowiednik naszego GUS-u. Z tą różnicą, że według unijnych danych bezrobocie w Polsce wynosi 3,4 proc., a nie 5,8 proc. - jak podają urzędy pracy.

Wynika to z różnej metodologii badań. GUS swoje oficjalne dane prezentuje tylko na podstawie liczby zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach. Eurostat z tej grupy pomija np. osoby, które tak na prawdę nie poszukują aktywnie pracy.

Według Eurostatu w sierpniu w Polsce było 575 tys. bezrobotnych. To oznacza, że mniej więcej jeden bezrobotny na 25 osób bez pracy w UE pochodził z naszego kraju. W Unii takich osób jest w sumie 14 mln 469 tys.

bEKvpGMT
Zobacz także: Opóźnienia na budowach. Inflacja uderza w wykonawców. Nastąpi fala bankructw?

W liczbach bezwzględnych najgorszy wynik ma Hiszpania, gdzie bez pracy jest 3,2 mln mieszkańców. Dalej są Francuzi i Włosi - po około 2,3 mln. Z kolei w Niemczech pracy nie ma 1,5 mln ludzi.

bEKvpGMZ

Jak to wygląda procentowo?

Znowu najsłabiej wypada Hiszpania, gdzie bezrobocie wyniosło w sierpniu 14 proc. Za nią jest mała Grecja, gdzie bez pracy jest 627 tys. mieszkańców, ale to 13,2 proc. wszystkich ludzi zdolnych do podjęcia pracy.

We Włoszech stopa bezrobocia wynosi 9,3 proc., we Francji 8 proc., a w Niemczech 3,6 proc. I to właśnie nasi zachodni sąsiedzi są w rankingu krajów o najniższym bezrobociu na piątym miejscu, tuż za Polską. Nasz kraj wyprzedają tylko Holandia i Malta (po 3,2 proc.) oraz Czechy (2,9 proc.).

bEKvpGNa

Poza podium Polska plasuje się już kolejny miesiąc, a wcześniej przez długi czas była w trójce krajów o najniższym bezrobociu. Nawet okupowaliśmy pierwsze miejsca.

Co ciekawe, stopa bezrobocia w Polsce jest na poziomie dokładnie połowy średniej dla całej Unii Europejskiej, która wynosi 6,8 proc.

Bezrobocie w UE od pewnego czasu powoli spada, odrabiając straty z ubiegłorocznego koronakryzysu. Nie wróciło jednak do poziomu sprzed pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKvpGNu
gospodarka
praca
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
pam
3 tyg. temu
Faktem niezaprzeczalnym jest, że w Polsce ok. połowa osób zdolnych do pracy nie pracuje.
kiel
3 tyg. temu
Nie wierzę w żadne statystyki. W tym wypadku pokazują tylko osoby zarejestrowane w urzędach pracy.
FAKE NEWS
3 tyg. temu
W końcu sierpnia 2021 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 960,8 tys. osób bezrobotnych - GUS. Według Eurostatu w sierpniu w Polsce było 575 tys. bezrobotnych.
bEKvpGNv
Zagłoba
3 tyg. temu
Tu masz odpowiedż i dlatego Niemcy z żydostwem w Polsce i foldzdojczami chca jak sie kiedys wypowiedzieli zagłodzic Polsce i na dokładke z fałszywymi Czechami napuszczanymi przez Niemców=Polska zbrodniarzom i złodzieja niemieckim stoi kościa w gardle i żal że nie moga nas przełknać że staje sie Polska normalnym krajem i wstaje z kolan przed nimi=Zbrodniarze bandyci i wandale niemieccy po prostu nie moga tego spokojnie ścierpieć a ma za nasze pieniadze bronimy im gości z Iraku którzy pragną ich odziedzic??
Milik
3 tyg. temu
Niemal połowa Polakow pracuje na czarno! Więc to ,,bezrobocie" jest naciagane!