Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Stopa bezrobocia przestała spadać. GUS podliczył dane za sierpień

16
Podziel się:

Stopa bezrobocia w sierpniu utrzymała się na poziomie z lipca. Wynosi 5,8 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To najlepszy rezultat od początku pandemii COVID-19.

Stopa bezrobocia przestała spadać. GUS podliczył dane za sierpień
GUS podsumował bezrobocie w sierpniu 2021 (money.pl, Rafał Parczewski)
bEKwgbyZ

Polski rynek pracy na tle innych w Europie okazał się dość mocno odporny na zawirowania związane z koronawirusem. Bezrobocie nie wzrosło skokowo w 2020 roku, a ostatnio nawet spadało. Niestety ostatnia seria spadków skończyła się.

Od lutego, gdy stopa bezrobocia osiągnęła szczytowy poziom 6,5 proc. (najwyższy od 3 lat), każdy kolejny miesiąc przynosił spadek. W sierpniu jednak powtórzył się wynik z lipca, czyli 5,8 proc.

bEKwgbzb

Warto zaznaczyć, że ostatni raz niższe bezrobocie było w marcu 2020 roku, a więc wtedy, gdy pandemia COVID-19 dotarła do Polski. Dokładnie rok temu, czyli w sierpniu 2020, zarejestrowanych w urzędach pracy było 6,1 proc. bezrobotnych.

Zobacz także: Opóźnienia na budowach. Inflacja uderza w wykonawców. Nastąpi fala bankructw?

Ile jest dokładnie osób w rejestrach? Na koniec sierpnia 2021 było w sumie 960,8 tys. bezrobotnych. W porównaniu z lipcem ta liczba zmniejszyła się o 14,1 tys. Za to rok temu bez pracy było 1 mln 28 tys. ludzi.

bEKwgbzh

Najnowsze dane GUS pokrywają się z wcześniejszymi szacunkami ministerstwa pracy. Tak więc sama stopa bezrobocia nie jest wielkim zaskoczeniem.

Bezrobocie w województwach

Średnie bezrobocie w Polsce spadło poniżej 6 proc., ale w zależności od regionu sytuacja na rynku pracy jest różna. W części województw wygląda to dużo gorzej. Wyniki wahają się w granicach od 3,4 proc. w wielkopolskim do 8,7 proc. w warmińsko-mazurskim.

bEKwgbzi

W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia obniżyła się w dwunastu województwach. Najbardziej w warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim (po 0,2 pkt. proc.). W czterech (mazowieckim, podkarpackim, podlaskim oraz pomorskim) nie uległa zmianie.

W skali roku natężenie bezrobocia zmniejszyło się w większości województw, a najbardziej w warmińsko-mazurskim (o 1,3 pkt. proc.). Jedynie w województwie pomorskim stopa bezrobocia była podobna do obserwowanej w sierpniu ubiegłego roku.

Bezrobocie. Szczegółowe statystyki

"W urzędach pracy w sierpniu zarejestrowano 95,4 tys. nowych bezrobotnych, tj. mniej niż przed miesiącem (o 1,7 proc.) oraz mniej niż przed rokiem (o 3,8 proc.). Mniej niż w sierpniu ubiegłego roku było osób rejestrujących się po raz kolejny (o 3,2 proc.), które nadal stanowiły najliczniejszą grupę wśród nowo zarejestrowanych (78,4 proc.)" - czytamy w raporcie.

GUS dodaje, że wyraźnie niższa niż rok wcześniej była liczba rejestrujących się osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Zmniejszyła się także liczba nowo zarejestrowanych dotychczas niepracujących, nieposiadających kwalifikacji zawodowych, absolwentów oraz zamieszkałych na wsi.

bEKwgbzj

Nieco większa niż przed rokiem była natomiast liczba nowo zarejestrowanych osób długotrwale bezrobotnych.

Komentarz minister pracy

- Główny Urząd Statystyczny potwierdził nasze prognozy - wskazuje minister pracy Marlena Maląg.

Zwróciła uwagę, że sytuacja na rynku pracy jest stabilna. - Poziom bezrobocia jest niższy, niż na początku bieżącego roku, kiedy stopa bezrobocia wynosiła 6,5 proc. Sytuacja jest też lepsza, niż przed rokiem. Wówczas stopa bezrobocia była wyższa o 0,3 pkt proc. - podkreśla szefowa MRiPS.

bEKwgbzk

Jak dodała, to pokazuje, że uruchomione przez rząd tarcze antykryzysowe okazały się skuteczne.

- Przedsiębiorcy otrzymali wsparcie w trudnym okresie pandemii, dzięki czemu udało się uratować miliony miejsc pracy i uniknąć kryzysu na rynku pracy. To bardzo ważne, utrata zatrudnienia jest trudna dla każdego, a dla rodzin z dziećmi na utrzymaniu – szczególnie dotkliwa - przyznaje.

- Dlatego od samego początku pandemii robiliśmy i robimy co w naszej mocy, by uniknąć tych czarnych scenariuszy. By Polacy jak najmniej dotkliwie odczuli negatywne skutki pandemii. Najnowsze dane GUS to dobra wiadomość dla nas wszystkich - podkreśla minister Maląg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKwgbzC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Elo
4 tyg. temu
Ta jest więcej osób bezrobotnych ,którzy nie są zarejestrowani w urzędzie, a co do ofert pracy to albo śmieciowki albo po znajomości, urząd pracy to kolejna zbędna instytucja ,która nie potrafi pomóc w zatrudnieniu ,tylko na siłę wciśnie Ci byle jaka ofertę aby odznaczyć petenta i mieć go w dobrych statystykach
olo
4 tyg. temu
jak sie ma fach w ręku to i praca jest za dobre pieniądze ,normalny czas pracy ,wszystkie świadczenia w Niemczech.
wycyckany rob...
4 tyg. temu
sytuacja na rynku pracy jest stabilna , moja rodzina i wszyscy znajomi dostali pracę "uczciwie" reszta nierobów niech się buja - to powiedziałam ja ...........
bEKwgbzD
edf
4 tyg. temu
Gdy nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście możemy coś zaoferować, coś potrafimy, to sami założymy firmę i zarobimy na siebie. Nie trzeba wyjeżdżać. Ludzie powinni zrozumieć, że niemal wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy kraju, w którym żyją itp. Musimy po prostu patrzeć na siebie i brać się do roboty, uczyć się i rozwijać umiejętności, za które inni chcą płacić, a efekty przyjdą. Leżenie na kanapie i czekanie, aż ktoś coś dla nas zrobi, niewiele daje. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę..
Olga
4 tyg. temu
Ja natomiast ciągle czytam, że brakuje nauczycieli w całej Polsce. Jestem po studiach językowych w Niemczech, niemiecki znam praktycznie jak język polski, kursy certyfikaty itd itp. Rozesłałam CV po całej Polsce- miasta, miasteczka, gdziekolwiek. Nikt nie zadzwonił. Dostałam pracę za granica w szkole, w dniu wyjazdu ktoś napisał sms, że potrzebuja osoby na 2 h/ tyg.. to jest jakaś kpina. Kilka lat temu wyjechałam i nadal pracuje w zawodzie, w Polsce pracy nie znalazłam.