Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Polska wciąż bez miliardów z UE. Wiadomo, skąd rząd weźmie pieniądze

73
Podziel się:

W grudniu popłyną pierwsze 2-3 mld zł z Polskiego Funduszu Rozwoju na realizację inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy - powiedział PAP prezes PFR Paweł Borys. W przyszłym roku ta kwota może wynosić już 15-20 mld zł.

Polska wciąż bez miliardów z UE. Wiadomo, skąd rząd weźmie pieniądze
Pawel Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (GETTY, NurPhoto)

Pieniądze, jak wskazał szef PFR, pozwolą na finansowanie projektów uwzględnionych w KPO, związanych m.in z transformacją energetyczną, edukacją, infrastrukturą kolejową i drogową oraz rolnictwem.

Oto skąd Polska weźmie pieniądze na inwestycje

Zaznaczył też, że PFR nie potrzebuje emitować dodatkowych obligacji, by zapewnić prefinansowanie KPO na przyszły rok.

Zakładamy, że środki, które otrzymujemy ze spłat tarczy finansowej są wystarczające do końca przyszłego roku - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Węgry bez funduszy. "To ostatni dzwonek dla Polski"

Dodał, że ma nadzieję, iż po spełnieniu kamieni milowych zawartych w KPO Polska otrzyma środki z KPO.

- Ważne, żeby wpłynęły jak najszybciej, m.in. dlatego, że mamy deficyt na rachunku obrotów bieżących, deficyt handlowy (...), więcej wydajemy na obronność - wyjaśnił prezes PFR.

- Zakładam, że zarówno fundusze z kolejnej perspektywy unijnej, jak i KPO będą uruchomione w przyszłym roku, trafią do polskiej gospodarki w najlepszym możliwym momencie i będą służyły pobudzeniu naszej gospodarki w trakcie spowolnienia gospodarczego - dodał Borys.

Pieniądze z UE dla Polski

KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji", i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Pod koniec listopada Komisja Europejska przyjęła tzw. ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. Jest to dwustronna umowa techniczna, która musi być jeszcze podpisana przez Polskę i KE. To dokument niezbędny, by uruchomić wypłaty z polskiego KPO.

Komisja wskazała, że po podpisaniu tych dokumentów państwa członkowskie mogą złożyć pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że osiągnęły odpowiednie kamienie milowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(73)
jan nelly rok...
7 miesięcy temu
super, ja też bym chętnie wyszedł z unii europejskiej i do niej nie wracał więcej :)
Car Ivan 13
rok temu
Polska będzie miała o wiele lepiej pod rządami Kremla, wtedy PiS zostanie wysłany na Syberie
Przeciwnik Pi...
rok temu
PiS ma tylko jeden cel -wyprowadzić Polskę z unii europejskiej wmawiając swoim wyborcom że to unia jest zła,zobaczymy co wy rolnicy ci którzy tak popieracie PiS powiecie kiedy w przyszłym roku kasy z unii nie dostaniecie a za paliwo i nawozy przyjdzie wam płacić dużo więcej.
telewidz
rok temu
To daje do myślenia,że PiS zmierza do wyprowadzenia Polski z Unii i do wcielenia ,,,do Rosji !
TIM
rok temu
Czy Polska powinna poddać się Niemcom żeby dostać pieniądze z KPO. Łapka do góry tak łapka w dół nie.
...
Następna strona