Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Polska węglową potęgą. Grafika robi wrażenie

17
Podziel się:

Węgiel w Unii Europejskiej odchodzi do lamusa. Jednak Polska jest jednym z dwóch krajów członkowskich, w których wydobywa się węgiel kamienny. Co więcej, odpowiadamy aż za 96 proc. unijnej produkcji.

Polska węglową potęgą. Grafika robi wrażenie
Polska węglową potęgą. Grafika robi wrażenie. (Adobe Stock, Atur Nyk)

W 2020 roku w Unii Europejskiej wyprodukowano 56 mln ton węgla kamiennego, o 80 proc. mniej niż wynosiła produkcja w 1990 roku.

W latach 1990-2020 liczba obecnych państw członkowskich produkujących węgiel kamienny spadła z 13 do zaledwie dwóch. Jednym z tych państw są Czechy, które odpowiadają za 4 proc. produkcji, a drugim Polska, która produkuje aż 96 proc. unijnego węgla kamiennego.

W 1990 roku wydobyto w Polsce 147,5 mln ton węgla kamiennego, natomiast w ubiegłym roku nieco ponad 54 mln ton.

Zobacz także: Polski Ład w podatkach zrobi więcej złego niż dobrego? Szef PFR: Trzeba wykonać ten trudny krok

Z kolei użycie węgla kamiennego w 2020 roku szacowane jest w UE na 144 mln ton, o 63 proc. mniej niż w 1990 roku.

Przyczyną niższego zużycia węgla kamiennego jest przesunięcie w kierunku gazu ziemnego i odnawialnych źródeł energii, spadek produkcji koksu wykorzystywanego w różnych gałęziach przemysłu, np. do produkcji żelaza i stali.

Węgiel brunatny

Zużycie węgla brunatnego w UE w 2020 roku wyniosło 246 mln ton, czyli o 64 proc. mniej niż w 1990 roku.

Aż 95 proc. całkowitego zużycia węgla brunatnego przypada na 6 krajów członkowskich: Niemcy (44 proc.), Polskę (19 proc.), Czechy (12 proc.), Bułgarię, Rumunię i Grecję.

Dane dotyczące produkcji i zużycia węgla brunatnego są bardzo zbliżone, ponieważ prawie zawsze jest on zużywany w krajach produkujących.

Zdecydowana większość węgla brunatnego w UE wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej. Jednak wykorzystanie węgla brunatnego w produkcji energii znacznie spadło z tych samych powodów, co w przypadku węgla kamiennego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Realista
rok temu
Gonić górników do roboty, podnieść normy. Mają dużo wydajniejszy sprzęt niż 1990 a wydobywają węgla 3,5 razy mniej węgla niż w 1990 roku. Zlikwidować barbówki, premie, deputaty do czasu aż wydobycie nie będzie porównywalne z 1990 roku
DYVI
2 lata temu
Ktoś wpadł na gienialny pomysł jak uratować górnictwo.Będą mniej wydobywać a sprzedawać po wysokich cenach bo ludzie i tak kupią😁
Liberto
2 lata temu
Polska wydobywa najwiecej węgla kamiennego ale kto najwięcej go zużywa? Czy tak samo jak brunatny , bedą to Niemcy?
Kkk
2 lata temu
Jakoś autor nią zająknął się słowem, że węgiel kamienny jest wydajniejszym i bardziej ekologicznym paliwem od brunatnego, który zawiera wiele zanieczyszczeń, a więc jest mniej wydajny i powoduje powstawanie większej ilości pyłów przy spalaniu. Ale to by nie pasowało pod prostacieńką tezę artykułu i ładne graficzki.
Ufoludek
2 lata temu
Co z bzdury...A Niemcy nie wydobywają węgla? Bo mam dużo znajomych co pracuja w niemieckich kopalniach... Ludzie wylaczcie tv i popularne serwisy, Interię czy wp