Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Polska węglową potęgą. Grafika robi wrażenie

19
Podziel się:

Węgiel w Unii Europejskiej odchodzi do lamusa. Jednak Polska jest jednym z dwóch krajów członkowskich, w których wydobywa się węgiel kamienny. Co więcej, odpowiadamy aż za 96 proc. unijnej produkcji.

Polska węglową potęgą. Grafika robi wrażenie
Polska węglową potęgą. Grafika robi wrażenie. (Adobe Stock, Atur Nyk)

W 2020 roku w Unii Europejskiej wyprodukowano 56 mln ton węgla kamiennego, o 80 proc. mniej niż wynosiła produkcja w 1990 roku.

W latach 1990-2020 liczba obecnych państw członkowskich produkujących węgiel kamienny spadła z 13 do zaledwie dwóch. Jednym z tych państw są Czechy, które odpowiadają za 4 proc. produkcji, a drugim Polska, która produkuje aż 96 proc. unijnego węgla kamiennego.

W 1990 roku wydobyto w Polsce 147,5 mln ton węgla kamiennego, natomiast w ubiegłym roku nieco ponad 54 mln ton.

Zobacz także: Polski Ład w podatkach zrobi więcej złego niż dobrego? Szef PFR: Trzeba wykonać ten trudny krok

Z kolei użycie węgla kamiennego w 2020 roku szacowane jest w UE na 144 mln ton, o 63 proc. mniej niż w 1990 roku.

Przyczyną niższego zużycia węgla kamiennego jest przesunięcie w kierunku gazu ziemnego i odnawialnych źródeł energii, spadek produkcji koksu wykorzystywanego w różnych gałęziach przemysłu, np. do produkcji żelaza i stali.

Węgiel brunatny

Zużycie węgla brunatnego w UE w 2020 roku wyniosło 246 mln ton, czyli o 64 proc. mniej niż w 1990 roku.

Aż 95 proc. całkowitego zużycia węgla brunatnego przypada na 6 krajów członkowskich: Niemcy (44 proc.), Polskę (19 proc.), Czechy (12 proc.), Bułgarię, Rumunię i Grecję.

Dane dotyczące produkcji i zużycia węgla brunatnego są bardzo zbliżone, ponieważ prawie zawsze jest on zużywany w krajach produkujących.

Zdecydowana większość węgla brunatnego w UE wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej. Jednak wykorzystanie węgla brunatnego w produkcji energii znacznie spadło z tych samych powodów, co w przypadku węgla kamiennego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
ekolog
miesiąc temu
niemcu truja niemcy nie wydobywaja wegiel kupuja go i przywoza go ze swiata zapasy maja na zle czsy w ziemi bo to jest dobro narodowe poco wydobywac jak wegiel kosztyje 500 zl na swiecie natomiast co sie tyczy brunatnego to ida calo para elektrownie maja przy wschodniej granicy caly ten smrod idzie do polski mamy najwiecej wiatrow zachodnich gazuja nas gospodarka ich jest 7 krotnie wieksza
ekolog
miesiąc temu
do gawedz w niemczecg elektrownie weglowe daja 44 procent ale maj mocniejsze bloki w polsce z wegla 64 procent gospodarka niemiecka jest wieksza 7 krotnie patrze na mape smogowa to w niemczech czesciej w mistach jest zolty kolor niz unas
Realista
2 lata temu
Gonić górników do roboty, podnieść normy. Mają dużo wydajniejszy sprzęt niż 1990 a wydobywają węgla 3,5 razy mniej węgla niż w 1990 roku. Zlikwidować barbówki, premie, deputaty do czasu aż wydobycie nie będzie porównywalne z 1990 roku
DYVI
3 lata temu
Ktoś wpadł na gienialny pomysł jak uratować górnictwo.Będą mniej wydobywać a sprzedawać po wysokich cenach bo ludzie i tak kupią😁
Liberto
3 lata temu
Polska wydobywa najwiecej węgla kamiennego ale kto najwięcej go zużywa? Czy tak samo jak brunatny , bedą to Niemcy?