Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Polski Ład: Jak będą rozliczane dochody z różnych źródeł?

4
Podziel się:

Wciąż nie wiadomo, jakie będą skutki Polskiego Ładu dla podatników. Mają o tym przesądzić szczegółowe przepisy. Jednym z wielu pytań, na które na razie nie znamy odpowiedzi, jest to, które dotyczy rozliczania osób z kilkoma różnymi źródłami dochodów.

Polski Ład: Jak będą rozliczane dochody z różnych źródeł?
Nie wiadomo, jak będą rozliczane osoby mające różne źródła dochodów (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Ten problem analizuje na konkretnym przykładzie w „Pulsie Biznesu” Michał Panek, doradca podatkowy w Alto Tax. Punktem odniesienia jest sytuacja pana Marka, który ma trzy źródła dochodów z tytułu działalności gospodarczej i umowy zlecenia, Jest również wspólnikiem w spółkach komandytowych. Miesięcznie uzyskuje łącznie około 10 tys. zł przychodu.

Od każdego z tych rodzajów zarobków odprowadza składkę zdrowotną, którą w dużej części odlicza od podatku. Tymczasem według Michała Panka, po wprowadzeniu Polskiego Ładu jego wynagrodzenie netto może nawet ulec zwiększeniu. Zależy to jednak od różnych czynników.

Ekspert wyjaśnia, że w przypadku działalności gospodarczej na niekorzyść będzie wpływać składka zdrowotna liczona od dochodu i brak możliwości odliczenia jej od podatku. Jeżeli jednak przedsiębiorca jest opodatkowany ryczałtem, kwota przeznaczona na NFZ będzie wyższa tylko o ok. 130 zł miesięcznie.

Zobacz także: Podatek od najbogatszych. Kobosko: Powinni płacić więcej

W przypadku umowy zlecenia, ekspert przyjął, że pan Marek płaci składkę zdrowotną liczoną od dochodu, a nie ryczałtową. Niestety, i w tym przypadku nie zostanie ona odliczona od PIT.

Z kolei odnośnie dochodu ze spółek komandytowych, ekspert założył, że czytelnik „PB” jest komandytariuszem. W związku z tym wraz ze zmianą przepisów dotyczących tych spółek od 1 stycznia 2021 roku obecnie nie może on odliczać składek zdrowotnych płaconych od zaliczek na podatek. Może je uwzględnić za to w zeznaniu rocznym i odliczyć np. od podatku z działalności gospodarczej.

Zdaniem eksperta zmiana zapowiedziana w Polskim Ładzie dotknie składek zdrowotnych z tego tytułu. Powód? Nie jest wykluczone, że podstawą ich obliczenia będzie przychód (równy dochodowi), co wpłynie negatywnie na dochody pana Marka.

Michał Panek widzi również pozytywne strony dla czytelnika "PB". Po wprowadzeniu Polskiego Ładu pulsem dla niego będzie na pewno zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Będzie ona przysługiwać jednak wyłącznie w przypadku opodatkowania według skali podatkowej. Przy tej formie korzystne będzie także podniesienie progu (do 120 tys. zł), od którego pobiera się PIT według wyższej stawki.

Ekspert przypomina także, że rząd przewiduje wprowadzenie ulgi dla klasy średniej, która ma zniwelować ewentualne negatywne skutki związane z Polskim Ładem. Jego zdaniem warto zastanowić się więc, czy po zmianach dla osób prowadzących działalność gospodarczą bardziej opłacalny będzie PIT według skali niż np. liniowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
lep
5 miesięcy temu
podatki miały być uproszczone a przepisy podatkowe jasne i czytelne. , ale wtedy wszyscy kombinatorzy nie mogliby kombinować. Wprowadzając Polski nie-Ład rządzący stają po stronie kombinatorów pokazując że uczciwych i rzetelnie płacacych podatki mają głęboko w d.pie
księgowa
11 miesięcy temu
A co z podatnikami rozliczającymi się kwartalnie. Będą musieli przejść na miesięczne? I znowu większa biurokracja bo będzie trzeba składać deklaracje do zusu do 10-go każdego miesiąca a podatek dochodowy oblicza się do 20-go a kwartalne jeszcze później. Chaos... i znowu wszystko wyjdzie w praniu ,że za absurdalne pomysły konsekwencje poniosą podatnicy. Już teraz gołym okiem widać paranoję podatkową a eksperci którzy się zajmują podatkami łapią się za głowę. Ale co tam: komuś się wydaje, że to nic takiego jak w filmie Barei. Jest jezioro i jak nie pasuje to się je przeniesie...
Biuro rachunk...
12 miesięcy temu
Chyba doradca po zawodówce
Bobo
12 miesięcy temu
Skoro tak to dlaczego emeryt pracujący jest tylko raz zwolniony z wolnej kwoty podatku tak premier zachęca emerytów do dalszej pracy