Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Polski Ład zaszkodzi deweloperom? Rząd znalazł się w ogniu krytyki

30
Podziel się:

Polski Związek Firm Deweloperskich postuluje opóźnienie zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu co najmniej do 1 stycznia 2023 r. Deweloperzy wskazują, że rządowy plan może zachwiać rynkiem nieruchomości.

Polski Ład zaszkodzi deweloperom? Rząd znalazł się w ogniu krytyki
Polski Ład będzie opłacalny dla rozliczających się ryczałtowo? Sugerują to słowa Mateusza Morawieckiego. (PAP, Piotr Nowak)

Według Polskiego Związku Firm Deweloperskich, proponowany termin wejścia w życie nowych przepisów (1 stycznia 2022 r.) jest "rażąco krótki", gdy weźmie się pod uwagę to, jak wiele zmian w prawie obejmie Polski Ład.

PZFD negatywnie ocenia też skutki proponowanych rozwiązań w stosunku do branży deweloperskiej, zwłaszcza sektora Private Rent Sector (PRS).

Sebastian Juszczak, prawnik związku, tłumaczy w oświadczeniu, że postulat PZFD, który skierowany jest do resortu finansów, zwraca uwagę na problem amortyzacji w spółkach nieruchomościowych.

"Chodzi o nieruchomości komercyjne na wynajem oraz nieruchomości inwestycyjne. W obydwu przypadkach są to wieloletnie i kosztowne przedsięwzięcia, których stopa zwrotu kalkulowana jest w ujęciu wieloletnim" - wyjaśnia.

Zobacz także: Polska nie ma pomysłu na problem mieszkaniowy.Tylko jedna rzecz może zatrzymać ceny

Prawnik PZFD uważa, że proponowana zmiana obejmie nie tylko "przeciętnego Kowalskiego", ale też silnie będzie oddziaływać na sektor PRS. "W sektorze PRS celem jest wybudowanie inwestycji mieszkaniowej, aby ją następnie wynająć" - pisze dalej.

W stanowisku przekazanym ministerstwu organizacja zaznaczyła też, że zaproponowane wymogi dla polskiej grupy VAT w zakresie powiązania finansowego są zbyt restrykcyjne.

Przypomnijmy, że w poniedziałek 30 sierpnia zakończyły się konsultacje społeczne przepisów podatkowych w ramach Polskiego Ładu.

Pakiet podatkowy składa się z trzech obszarów: reformy podatkowej przewidującej podwyższenie kwoty wolnej od podatku i inne powiązane z nią rozwiązania, zmiany w rozliczeniu składki zdrowotnej i w uproszczonych formach opodatkowania; pakietu rozwiązań i zachęt podatkowych skierowanych do biznesu oraz pakietu uszczelnień systemu podatkowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Nożyce sie od...
3 lata temu
No cóż skonczy się przeżucanie plików banknotów z auta do auta..Najwięksi złodzieje obecnie w Polsce to deweloperzy i politycy..A zwłaszcza Ci samorządowi. Trzeba uciąć głowę hydrze.
Ted71
3 lata temu
Rządy i PIS dalej stosują politykę okradania kułaków i ludzi którzy coś potrafią, a nie promuje prostych, a uczciwych rozwiązań podatkowych na cale lata dla wszystkich!!!!!!!!!!!!!!! Po rozpieprzeniu całego przemysłu (1350 zakładów pracy), budżet jest tworzony z Żydowskiej fikcji podatku VAT 23%. Jeśli ktoś pierdnie i kupi papier toaletowy już tam siedzi 23% VAT. A dlaczego nie wprowadzić prostego jednego podatku 15% od wszelkich wypłat, płaconego jednakowo przez wszystkich i koniec. I nie utrzymywać aparatu skarbowego ze 100 000 ludzi w Polsce. (strefy nieprodukcyjnej i popierającej PO). Zawsze coś się wymyśli tu ulga, tam niedopłata, tu odliczenie, tam pieprzenie i tak ciągle aparat ucisku i przemocy Podatkowej straszy i ściga ciągle Polaków. I mimo to są tacy co na zwrocie VATu za faktury nas firmy słupy nadal zarabiają krocie. Ale jak Żydzi siedzący od lat w sejmie wprowadzili 800 modyfikacji ustawy Prawo podatkowe, to tylko nieliczni z nich umieją się w nim poruszać. W tłumaczeniu dla Kia były wymienione stawki za doradztwo podatkowe, to mózg się lasuje jakie kwoty wchodziły w grę. I dotyczyło to kancelarii wieloletniego posła na Sejm RP.
Ted71
3 lata temu
W Polsce nic nie może się opłacać. Mam odziedziczone mieszkanie, które wynajmuję, żeby utrzymać dom zbudowany wcześniej za mieszkanie własne własnościowe usytuowane w Warszawie na Grochowie. A rząd co robi? Robi z nas kombinatorów i cwaniaków, w oczach biedaków nie mających mieszkań. A gdzie budowa małych mieszkań komunalnych w liczących się ilościach tzw. bezczynszowych? Miały być za Lecha K. budowane na działkach darowanych przez miasta. To nie, lepiej urabiać opinię publiczną, że winni są kułacy którzy mają po kilka mieszkań. A spytali, ile deweloperzy zarabiają w procentach, na każdym sprzedanym mieszkaniu, które i tak jest całkowicie skredytowane nabywcom razem z działką? Podobno niżej 40% to nie sprzedają. Przeciętne 50 m2 mieszkanie kosztuje 450-500 tys. złotych. Jak deweloper wybuduje blok 100 mieszkaniowy i nie dopłaca Ukraińcom, czy innym pracownikom lub wyrzuca ich, gdy upominają się o swoje pieniądze to ile wyciągnie licząc te skromne 40%? 40% x 500 tys. x 100 mieszkań = 0,4 x 500 tys.= 200 tys x 100 mieszkań = 20 milionów złotych. I jeszcze jedno robiłem takie tłumaczenie gdzie działka na Woli - inwestycja roczna - i 20 mln zysku.
Moja rada
3 lata temu
Uważam, że wszelkie kredyty na mieszkanie są niesprawiedliwe, bo dotyczą tylko tych o dużych dochodach, a nie wielodzietne rodziny o bardzo niskich dochodach, które nie mają szans na żaden kredyt i mieszkanie. Dlatego rząd powinien nakazać deweloperom przekazywać takim rodzinom 20% wybudowanych mieszkań, niedużych, dwu i trzypokojowych, nie na zasadzie własności tylko jako komunalne na wynajem.
PiStoPiC:
3 lata temu
A jaki podatek dla dewelopera 2 wież w Warszawie? Kasy niby nie ma, a chce budować !
...
Następna strona