Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ponad 100 tys. nowych mieszkań. Zobacz, gdzie buduje się najwięcej

17
Podziel się:

Polska to jeden wielki plac budowy. W pół roku oddano do użytkowania 100 tys. mieszkań, a liczba zaczętych inwestycji jest jeszcze większa. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku widać spore przyspieszenie.

Ponad 100 tys. nowych mieszkań. Zobacz, gdzie buduje się najwięcej
W Polsce oddawanych do użytku jest coraz więcej mieszkań (Adobe Stock | GUS, kyakom | GUS)

Polska w budowie - tak w skrócie można nazwać to, co dzieje się na rynku mieszkaniowym. W pierwszym półroczu 2021, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, odnotowano wzrost liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania.

W sześć miesięcy oddano 105,6 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 10 mln mkw. Liczbowo - przyrost w skali roku jest prawie 9-procentowy. Z kolei sama powierzchnia nowych mieszkań zwiększyła się o 16 proc. - wynika z najnowszych danych GUS.

Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych kształtuje się na poziomie 137,7 mkw. Typowe mieszkanie w budynkach wielorodzinnych ma 52,7 mkw.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Najwięcej nowych mieszkań wybudowano w województwie mazowieckim (18 proc. całości). Dalej są Dolny Śląsk (11,3 proc.) i Wielkopolska (11,2 proc.).

GUS wyróżnia też w raporcie wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, wyrażony liczbą mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W pierwszym półroczu wyniósł dla Polski 2,8.

Największe wartości odnotowano w województwach: dolnośląskim (4,1), pomorskim (3,8), mazowieckim (3,5), wielkopolskim (3,4) i podlaskim (3,2). Najmniejsze w: opolskim (1,6), śląskim (1,8), świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim (po 1,9).

Na te statystyki składają się mieszkania wybudowane zarówno przez deweloperów, jak i inwestorów indywidualnych. W pierwszym półroczu ci pierwsi odpowiadali za prawie 60 proc. wszystkich lokali oddanych do użytku.

Przeciętny czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego, liczony od daty jej rozpoczęcia do terminu oddania do użytkowania, zwiększył się o nieco ponad 3 miesiące. To już nieco ponad 41,5 miesiąca.

Ruch na budowie

Popyt na nowe mieszkania jest ogromny. Na budowach w całej Polsce praca wre. W pierwszym półroczu rozpoczęto budowę 144,6 tys. mieszkań. Widać ostre przyspieszenie, bo rok wcześniej w statystykach było ich niemal 100 tys.

GUS wskazuje, że mieszkania realizowane w budownictwie indywidualnym stanowiły 37,5 proc. ogółu, a mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem - 60,7 proc. Pozostałe mieszkania zanotowano w spółdzielczej, komunalnej i społecznej czynszowej formie budownictwa.

Od liczby mieszkań oddanych do użytku więcej jest mieszkań, których budowę rozpoczęto, a jeszcze więcej jest lokali, na które w pierwszym półroczu wydano pozwolenia na budowę. Mowa o 171,9 tys. mieszkań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
nieruchomości
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Prawda
3 lata temu
Rezydujących w Polsce (wszyscy przebywający na stałe Polacy + imigranci) z roku na rok ubywa, a mieszkań przybywa w tempie grubo ponad 200 tys. rocznie (to jest liczba wystarczająca dla około 0,5 mln ludzi)
buduję
3 lata temu
ale w Chorwacji, tutaj ryzyko wielkie budynek należy do właściciela gruntu, wystarczy że amerykańscy judejczycy tu przyjdą a budynki im przypadną ekstra; nie polecam. podobno armia usa już w drodze do Polski, a jak dalej będzie, zobaczycie.
warszawiak
3 lata temu
kupowa kupować a póżniej tynk ze ścian żreć jak kasa będzie potrzebna !! wiem bo przez to przeszedłem ale też wiem że debile i tak nie uwierzą
zorientowany
3 lata temu
sprzedaz mieszkan najgorsza po 89r. w
dlatego
3 lata temu
poczekam kilka lat i kupię taniej. czekam już 10 lat więc jeszcze minimum 3 mogę poczekać... .