Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ponad połowa pokolenia Z odczuwa samotność. Media społecznościowe zniszczyły młodych?

32
Podziel się:

Oddani w pełni życiu w sieci młodzi ludzie w większości czują się samotni. Z ankiety wynika, że problem ten może dotykać nawet 60 proc. przedstawicieli pokolenia Z. Przyczyniają się do tego głównie media społecznościowe. Pojawił się jednak pomysł na to, jak je wykorzystać, by pomóc samotnej młodzieży.

Ponad połowa pokolenia Z odczuwa samotność. Media społecznościowe zniszczyły młodych?
60 proc. "zetek" odczuwa samotność - wynika z badania (Getty Images, © Eugenio Marongiu)

Problem samotności przedstawicieli pokolenia Z jest coraz częściej podnoszony przez specjalistów. Dorastanie w epoce globalnej cyfryzacji otworzyło przed młodymi nowe perspektywy i możliwości, ale także naraziło ich na dotychczas nieznane zagrożenia. Jednym z najpoważniejszych jest samotność.

Samotność w cyfrowym świecie

Zamiast opowieści o swoich wakacjach czy przygodach na szkolnych korytarzach lub podwórkach, młodzi ograniczali się do zdjęć lub "snapów" w mediach społecznościowych. Wymienianie wiadomości w komunikatorach wyparło długie rozmowy twarzą w twarz. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji już trzy czwarte Polaków komunikuje się w ten sposób w sieci. W efekcie, choć świat staje się globalną wioską, to coraz większa grupa osób jest w nim samotną wyspą pośród zalewu informacji i bodźców.

I rzeczywiście, z internetowej ankiety przeprowadzonej we wrześniu i październiku 2022 r. w ramach projektu MindGenic AI wśród 1171 osób w wieku od 12 do 24 lat wynika, że 60 proc. "zetek" odczuwa samotność. Niemal 40 proc. rzadko ma poczucie więzi z innymi ludźmi. Joanna Trojak, CEO MindGenic AI, podkreśla, że choć samotność kojarzyła się dotychczas ze starszymi ludźmi, to sytuację zmieniła pandemia koronawirusa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rewolucja technologiczna nam ucieka. "Europa przespała szansę"
Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln "zetek", a więc tylu, ile liczy populacja całego Mazowsza! Aż 56 proc. często odczuwa samotność w domu, blisko połowa deklaruje, że rzadko może liczyć tam na wsparcie – wskazuje Joanna Trojak, cytowana w komunikacie.

Problem narasta

Ze wspomnianego sondażu wynika też, że z samotnością najczęściej zmagają się młodzi mieszkający w miastach o wielkości od 200 tys. do 500 tys. Problem ten może dotykać nawet połowy młodych mieszkańców. W największych aglomeracjach odsetek ten stanowi 42 proc.

Najczęściej samotność w domu rodzinnym odczuwają ludzie między 19. a 21. rokiem życia – zdarza się to niemal 78 proc. z nich. 41 proc. deklaruje, że poczucie samotności w domu towarzyszy im bardzo często. Brak wsparcia ze strony rodziców najczęściej zauważalny jest natomiast w grupie 17- i 18-latków. Problem ten dotyka 62 proc. osób w tym wieku.

Postępującą samotność wśród młodych pokazał też raport "Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków" Instytutu Pokolenia. Wynika z niego, że z samotnością zmaga się aż 65 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat oraz 57 proc. przed 24. rokiem życia. 

Maria Jankowska w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" tłumaczyła to zjawisko wpływem internetu i pościgu za "lajkami". Im większa ich liczba, tym mocniejsze ma się poczucie, że jest się popularnym. Ponadto każdy krytyczny komentarz powoduje, że młody człowiek czuje odrzucenie. 

Kiedyś wykluczenie z grupy było prywatnym doznaniem. Dziś to powszechne i jawne zjawisko. W większym stopniu doświadczają tego kobiety i dziewczęta, bo w sieci są bardziej na widoku: częściej wrzucają zdjęcia, filmiki. Dostają komentarze dotyczące wyglądu, zachowania. To trening relacji interpersonalnych w nowoczesnym wydaniu, choć bolesny. Chłopcy i młodzi mężczyźni częściej wybierają gry, a te nie wymagają od nich nawiązywania silnych więzi i wystawiania się na ocenę ze strony innych – tłumaczyła w rozmowie z "DGP" Maria Jankowska. 

Bot na ratunek? 

Do rozwiązania tego problemu może częściowo przyczynić się technologia, która sama przyczyniła się do jego wywołania. Chodzi o media społecznościowe. W ramach projektu MindGenic AI powstaje wyposażony w sztuczną inteligencję chatbot, który ma wesprzeć młodych w rozwiązywaniu problemów związanych z samotnością, niskim poczuciem akceptacji i nudy. 

Użytkownicy będą mogli m.in. porozmawiać z nim na różne tematy i skorzystać z pomocy w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Bot będzie również wskazywał zdrowe nawyki pozacyfrowe, podpowie, w jakich wydarzeniach warto wziąć udział, zachęci do aktywności w najbliższym środowisku oraz zwiększy świadomość na temat korzystania z zasobów internetu – tłumaczy Joanna Trojak. 

Projekt ten został wyróżniony spośród ponad 600 innych pomysłów na innowacyjny start-up i otrzymał blisko milion złotych wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
To urojona
12 miesięcy temu
rzeczywistość.
Ja bym
12 miesięcy temu
to badał.
Ala
12 miesięcy temu
Zwalanie wszystkiego na elektronikę, a nikt nie zauważa,że pokolenie Z to niesympatyczni egoiści, nastawieni tylko na siebie i swoje potrzeby, bez elementarnej kultury w stosunku do innych ludzi, zwyczajnie niewychowani.Przebywanie w ich towarzystwie jest zwyczajnie nieprzyjemne.
Taplarskudzia...
rok temu
Smartfon elektryk w ustach i energetyk współczesna religia i dres na 4litery
Janusz guwnia...
rok temu
Może to że portale randkowe czy jakiekolwiek społecznościowe są na zlecenie robione tak aby nie działały. Do tego część ludzi to policjanci i służby szukające nie wiadomo czego w zasadzie... Umówić się można tylko jeśli zaoferuję się narkotyki jeszcze w opisie profilu, polecam jeśli chcemy umówić się z policjantką, tylko trzeba się liczyć z tym że lepiej nie mieć prawdziwych narkotyków gdziekolwiek aby uniknąć kłopotów. Nie chcę wymienić tego co spotyka i boli młodych mężczyzn, z kolei tego co spotyka kobiety nie wiem, ale wyobrażam sobie że trzymanie pod kloszem i odstraszanie każdego bo jakiś.
...
Następna strona