Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Praca za kratkami. Decyduje się na nią coraz więcej osadzonych

17
Podziel się:

Koszty utrzymania więźniów z roku na rok rosną. Jeden osadzony kosztuje co najmniej 3 tys. zł miesięcznie, czyli więcej niż najniższa krajowa w Polsce (2,8 tys. zł). Rocznie to wydatek rzędu 36 tys. zł. Obecnie w więzieniach przebywa ok. 70 tys. osób, co kosztuje państwo prawie 3 mld zł.

Praca za kratkami. Decyduje się na nią coraz więcej osadzonych
Koszty utrzymania więźniów z roku na rok rosną. (East News, East News)

Praca to dla więźniów możliwość przynajmniej częściowego opłacenia kosztów swojego utrzymania. Aktywność zawodowa pomaga również zdobyć kwalifikacje potrzebne, które mogą okazać się przydatne na wolności. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba osadzonych pracuje w więzieniu.

Z informacji Służby Więziennej, do której dotarł portal Biznes Info, wynika, że w 2018 roku pracowało nieco ponad 53 proc. więźniów, a obecnie to niemal 84 proc.

Praca więźniów jest dobrowolna. Z drugiej strony zatrudnianie więźniów może być traktowane jak korzystanie z taniej siły roboczej. W 2018 roku plany zwiększenia zatrudnienia wśród osadzonych i zmniejszenia zatrudnienia Ukraińców ogłosiła m.in. firma Amica, producent AGD.

Zobacz także: Więzienie za edukację seksualną. Adam Bielan o kontrowersyjnym projekcie

Firmy chętnie zatrudniają więźniów. W grę wchodzą m.in. aspekty finansowe. Pracodawca może liczyć na ryczałt rzędu 35 proc. pensji, która przysługuje osadzonemu. Poza tym ma prawo korzystać z dotacji lub pożyczek, aby praca faktycznie była elementem realizowania zadań w zakresie resocjalizacji.

Osadzeni najczęściej są zatrudniani jako pracownicy pomocniczy i fizyczni. Praca ma niekiedy także charakter bardziej specjalistyczny - w halach ZK Krzywaniec pracują m.in. szwaczki, krawcowe i stolarze. Aż 500 więźniów zatrudnia Poczta Polska. Niektórzy mogą także liczyć na angaż w policji czy szpitalach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Cudak
7 miesięcy temu
Jak dla mnie kaZdy powinien pracować , idąc do więzienia masz podane jedzenie prycze i Dach nad głową. A jak by nie dostał pracy to gad niech się tłumaczy a nie więzień
Tomahawk
2 lata temu
czemu piszecie takie bzdury???? siedziałem w ZK w Jastrzębiu 2 lata starałem się o pracę od pierwszego dnia i wychowawcy cię traktują jak natręta, niby Prymat, Haga i i kopalnia ale kryterium przyznawania jest jak zwykle po znajomości, po za tym Ministerstwo sprawiedliwości zabiera 70 procent więc o czym wy piszecie !!! więzień dostaje na rękę bagatele 400 zł więc sprawdźcie zanim zrobicie artykuł fantastyczny
zolza
3 lata temu
pracowac powinni aby zarobic chocby na wikt w wiezieniu . Czesto praca moze im pomoc. Ale praca w policji to juz przesada i jakis zart. Tam 'zresocjalizuja " ich napewno po swojemu .czyli brutalnie
Jest źle
3 lata temu
Zarabiam 1920 zł na rękę, dojeżdżam do pracy 5 dni w tygodniu a ci siedzą nic nie robią i 3 tys koszt utrzymania zgroza
7654
3 lata temu
tak dalej skazywać procesami zaocznymi bez udziału oskarżonego i zakłamywać sprawy w sądach a następnie wykorzystywać ludzi do pracy przymusowej w więzieniach faszyzm działa