Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Pracodawca proponuje wynagrodzenie niższe od minimalnego? Może to zrobić zgodnie z prawem

51
Podziel się:

W 2024 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrośnie dwukrotnie. W styczniu i w lipcu. Czy pracodawca może zaoferować nam niższą pensję o minimalnej? Tak, ale tylko w określonej sytuacji.

Pracodawca proponuje wynagrodzenie niższe od minimalnego? Może to zrobić zgodnie z prawem
Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrośnie dwa razy (Getty Images, Artur Widak)

Czy pracodawca może wypłacić nam wynagrodzenie niższe od minimalnej płacy w ramach umowy o pracę? Jest to możliwe bez złamania prawa w określonych sytuacjach.

Pracodawca może ustalić niższą pensję

Jak wyjaśnia dziennik.pl, może wystąpić sytuacja, w której pracodawca może ustalić pensję poniżej minimalnej. Wówczas różnicę między nią a płacą minimalną wyrównuje premią lub innymi dodatkami. Jest to możliwe, ponieważ wynagrodzenie za pracę nie jest tym samym co wynagrodzenie zasadnicze ustalone w umowie o pracę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Statistica - Komisja Europejska

PIP przygotował specjalną instrukcję

Dziennik.pl przypomina, że na stronie Państwowej Inspekcji Pracy została opracowana porada prawna dotycząca wynagrodzenia o pracę, w której znajduje się następująca informacja: "Przepisy prawa pracy nie określają sposobu ustalania wynagrodzenia za pracę, ani nie wyliczają wszystkich składników, które mogą się do niego zaliczać, dlatego też pracodawcy mają swobodę w zakresie systemu wynagradzania, jaki wprowadzą dla swoich pracowników".

Oto co nie liczy się do wynagrodzenia

Należy pamiętać, że do wynagrodzenia za pracę nie można zaliczyć nagrody jubileuszowej, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatku za pracę w porze nocnej oraz dodatku za staż pracy.

Suma wszystkich składników wynagrodzenia, nie wliczając do niej powyżej wymienionych, musi wynosić co najmniej tyle, ile płaca minimalna w danym okresie – czytamy na dziennik.pl

Płaca minimalna w 2024 roku

Minimalne wynagrodzenie będzie wynosić od stycznia 4242 zł brutto, a w lipcu 2024 roku wzrośnie do 4300 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Jacek
2 tyg. temu
Na szczęście ja pracuję jako Technik protetyk odkąd ukończyłem Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Zarabiam bardzo dobre pieniądze i lubię to co lubię. Polecam wybierać zawody, które zapewniają godną przyszłość.
Rodzina zastę...
2 tyg. temu
A co z rodzinami zastępczymi zawodowymi które mają wynagrodzenie 4100 brutto czyli poniżej płacy minimalnej a odpowiedzialność 24 h na dobę? Gdyby prywatny przedsiębiorca dał takie wynagrodzenie pracownikowi to dostałby karę.
Bubel
2 tyg. temu
To jest tak zwane złodziejstwo w białych rękawiczkach
Józef
3 tyg. temu
Ja myślę, że nie ma co oglądać się jak wygląda sytuacja gospodarcza, tylko trzeba samemu pomyśleć o biznesie. Nieruchomości to dobry kierunek, a współpraca z przedsiębiorca Polzen daje efekty w postaci ciągłego wzrostu wartości nieruchomości
Polak
3 tyg. temu
Już widzę ludzi którzy się na to zgodzą,zwłaszcza Ci młodzi którym się robić nie chce...
...
Następna strona