Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Olszewski
Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja
Materiał partnera: Dell

Pracuj mądrzej, nie ciężej!

Podziel się:

Odkąd prywatna przestrzeń zmieniła się w nasze biuro, największym wyzwaniem często staje się codzienne godzenie pracy, domowych obowiązków i własnych potrzeb. Gotujemy w trakcie spotkań ze słuchawkami w uszach; spacerujemy z psem, rozmawiając przez telefon o ważnych projektach, a jedynym wytchnieniem od pracy staje się odrabianie lekcji z dziećmi. Zaniedbujemy własne potrzeby: niedojadamy lub jemy za dużo, brakuje nam ruchu, nie dbamy szczególnie o nasze oczy i kręgosłup. Jesteśmy jednocześnie zmęczeni i nadmiernie pobudzeni, a mimo to zawsze towarzyszy nam poczucie stresu, winy i wątpliwości, czy nie robimy za mało i zbyt wolno w domowym biurze?

Pracuj mądrzej, nie ciężej!
(materiały partnera)

Nowa normalność

Jak wynika z badania CBRE i Grafton Recruitment Polacy przyzwyczaili się do pracy zdalnej, a za najbardziej optymalne rozwiązanie uznają model hybrydowy. Wskazuje na niego 64% osób. Pracę wyłącznie z biura deklaruje jedynie 10% pytanych, a o pełnym wymiarze home office myśli 26% respondentów. Przejście na pracę zdalną i model mieszany to wyzwanie na wielu płaszczyznach. Poza otoczeniem fizycznym, pracownicy zmagają się ze zmianami w organizacji obowiązków, sposobach komunikacji i dostępem do swoich narzędzi pracy.

Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego staje się coraz trudniejsze. We wspomnianym badaniu co trzecia osoba wskazała na trudności w tym zakresie. Dodatkowo, co piąty pracownik zwraca uwagę na brak odpowiedniego sprzętu do pracy w domu oraz nieodpowiednie warunki w związku z dzieleniem przestrzeni z pozostałymi domownikami. Analiza Forrester Research pokazuje, że 37% pracowników korzysta w domu z monitorów o gorszych parametrach niż w biurze. Wielu nie korzysta z nich w domu wcale i spędza 8 (lub więcej) godzin wpatrując się w 13-calowy ekran laptopa. Kolejnym tematem, na który zaczęliśmy zwracać uwagę podczas pandemii jest bezpieczeństwo pracy zdalnej. Technologie, które chronią nasze urządzenia przed zagrożeniami cybernetycznymi stały się podstawą działania wielu firm, wśród takich rozwiązań można wymienić m.in. platformę Intel vPro®.

Miasta do zmiany

Praca z dowolnego miejsca na świecie i wykorzystywanie modelu mieszanego to nie trend, a ogromna zmiana społeczna. Gartner szacuje, że do 2024 roku upowszechnienie pracy zdalnej i zmiany demograficzne wśród pracowników znacząco wpłyną na spotkania w firmach – tylko 25% z nich odbędzie się osobiście.

Gdy lokalizacja nie ma znaczenia, praca zdalna wiąże się także ze znacznym rozszerzeniem grona potencjalnych pracowników. Idąc tym tropem, możemy zastanawiać się, jaki wpływ będą miały zmiany w podejściu do pracy np. na demografię, transport publiczny czy ruch uliczny w miastach. Sam fakt, że technologia pozwala nam dziś skutecznie pracować niezależnie od miejsca zamieszkania, może stanowić przyczynę wielu daleko idących zmian społecznych. Czy zakwestionujemy standardowy czas pracy 9-17? A jeśli tak, to jak zaadaptujemy się do nowej sytuacji? To są dziś tematy rozmów w największych firmach w Polsce – mówi Dariusz Piotrowski, VP & General Manager w Dell Technologies Polska.

Trzy filary

Skuteczna strategia pracy hybrydowej opiera się na trzech filarach. Pierwszym jest zdrowie fizyczne, który obejmuje kwestie takie jak właściwa postawa przy biurku; profilaktyka schorzeń kręgosłupa; odpowiednia dieta czy nawadnianie organizmu. W ramach dobrostanu psychicznego eksperci przypominają o zadbaniu o wewnętrzną motywację i zachowaniu równowagi między różnymi obszarami życia. By skutecznie i bez nerwów pracować zdalnie, niezbędne są także właściwe technologie, które – niezależnie od miejsca wykonywania pracy – dadzą bezpieczny i stabilny dostęp do najważniejszych aplikacji. Konkretne wskazówki znaleźć można na stronie www.lepszyszef.pl.

Dzisiaj, gdy możemy pracować z dowolnego miejsca na świecie, codziennie podejmujemy dziesiątki decyzji: pracować na kanapie czy przy stole, kiedy zrobić sobie przerwę na kawę lub posiłek i wreszcie… kiedy można bezpiecznie wyłączyć komputer? Te decyzje mogą albo pomóc nam zachować równowagę albo stopniowo zmieniać nasze życie w koszmar. Dlatego warto uświadomić sobie, że sami jesteśmy swoimi najlepszymi lub najgorszymi szefami. O pracy zdalnej w czasie pandemii usłyszeliśmy i przeczytaliśmy już wszystko. Najwyższy czas przejść od słów do czynów i zająć się naszym dobrostanem w nowej rzeczywistości, w której praca i życie prywatne przeplatają się, jak nigdy dotąd.

Materiał partnera: Dell

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl