Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Premier mówi o dynamicznym rozwoju polskich portów. Tymczasem wciąż czekamy na polskie promy

38
Podziel się:

- Ostatnie lata znaczą drogę dynamicznego rozwoju zarówno polskich portów, gdzie jak na Bałtyku łączny przeładunek to 450 mln ton, a polskie porty, to już ponad 100 mln ton - chwailił premier Morawiecki podczas wizyty w Gdańsku. Jednocześnie w Szczecinie od 4 lat rdzewieje stępka pod hucznie zapowiadane promy.

Premier mówi o dynamicznym rozwoju polskich portów. Tymczasem wciąż czekamy na polskie promy
Premier Mateusz Morawiecki w Grańsku (KPRM, Facebook)

Szef rządu podczas wizyty w stoczniach grupy Remontowa Holding w Gdańsku, wizytował niszczyciel min ORP Albatros. Z tego miejsca chwalił rozwój polskich portów, zapowiadając kolejne inwestycje.

Jak podkreślał część handlu międzynarodowego, która szła przez porty zachodnioeuropejskie teraz płynie do nas - do Gdańska i Gdyni. - A coraz częściej będzie też płynęła do innych portów - do Świnoujścia, gdzie powstanie zewnętrzny port kontenerowy i do portu w Elblągu - po wykonaniu przekopu Mierzei Wiślanej - tłumaczył Morawiecki.

Z zadowoleniem stwierdził, że dzisiaj budujemy szerokie spektrum bardzo różnych statków czy okrętów.

- To naprawdę wielka radość, że odbudowujemy te kompetencje, które powodują, że możemy tak mocno korzystać z morza, z Bałtyku, handlu międzynarodowego - mówił Morawiecki.

Zobacz także: Szczyt klimatyczny COP26. Ekspert jednoznacznie o porozumieniu w Glasgow

Premier roztacza wizje

- Jestem przekonany o tym, że to, co udaje się tutaj tworzyć, współtworzyć przy współpracy z polskimi uczelniami, będzie prowadziło do wielu efektów dodatkowych dla polskiej gospodarki - mówił premier.

Jak dodał, na wybrzeżu "chcemy jeden z naszych portów zaadoptować bądź utworzyć tzw. port offshorowy, czyli wielkie inwestycje w morską energetykę wiatrową też będą czerpały korzyści z polskich portów".

- Polskie porty będą się rozwijać dzięki morskiej energetyce wiatrowej; polski przemysł będzie się rozwijał dzięki temu - powiedział premier.

Rdzewiejąca stępka

Problem w tym, że mimo doniosłych zapowiedzi rządu, nie wszystkie inwestycje idą, tak jak powinny. Od pięciu lat ciąży choćby sprawa promów, które miały powstawać w Szczecinie.

Przypomnijmy, że porozumienie polsko-szwedzkie sprzed pięciu lat zakładało, że Polska przygotuje dwa promy, a Szwecja rozbuduje nabrzeża portu w Ystad, w ramach rozwoju Żeglugi Bałtyckiej. Skandynawski kraj wykonał swoją część umowy. A Polska?

Pierwszy prom miał wyruszyć w dziewiczy rejs już w 2019 roku. Miał mieć 228 m długości, 31 m szerokości i 900 miejsc dla pasażerów. Po 4 latach od uroczystego odsłonięcia stępki pod nowy prom w Szczecinie nie zadziało się nic.

Premier pytany we wtorek o to, kiedy rozpocznie się budowa promów potrzebnych dla rozwoju PŻM i PŻB odpowiedział, iż "jest pełen optymizmu, że w polskich stoczniach będą mogły być zbudowane promy".

- Finansowanie na te promy zostało już zalokowane. To jest finansowanie w mniej więcej w kwocie miliarda złotych i osoby, które były zaangażowane w specjalny montaż finansowo-kredytowy pod realizację tego projektu inwestycyjnego wiedzą, że to nie było łatwe zadanie, ale wykonaliśmy je. Od tego zaczyna się każda przygoda gospodarcza - tłumaczył premier Morawiecki

Przypomnijmy również, że program Batory miał przywrócić życie do Stoczni Szczecińskiej. Miały być budowane statki, a praca w okolicy miała sprowadzić do miasta nowych mieszkańców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
suweren
2 lata temu
najważniejsze dla tej władzy są wizje, kreślenie planów i zamiarów, i własny niczym niezmącony wizerunek i słupki poparcia ! Nie liczy się wojna na wschodniej granicy, walka z covidem, nie ma znaczenia inflacja jakiej nie było od dziesięcioleci i gigantyczna drożyzna na stacjach w sklepach i w życiu codziennym ! Najważniejsze pozostają wizje, bo ciemny elektorat nakarmi się wizjami, planami niczym miską ryżu i będzie uległy i posłuszny ! Zajeb...czasów doczekaliśmy jako społeczeństwo, wolnego i jeszcze demokratycznego państwa !
imi
2 lata temu
Miały być drony, promy, elektryczne samochody. Nasze helikoptery, czołgi i rakiety. Milion mieszkań. Mieszkania są, ale nie milion lecz za milion.
Adam
2 lata temu
Do Szwecki pływam tylko Szwedzkim promem bo Polskie w każdym rejsie grożą pójściem na dno….. Oto prawdziwy obraz stanu Polskiej floty jak i kraju za PiS
Gaduła….
2 lata temu
On tylko mówi…A jak mówi to tylko mówi…..Kasa poszła na kupno suwerena….Suweren kasę przeżarł i nie będzie żadnych inwestycji….
Kolo
2 lata temu
Jak zwykle kończy się na opowiadaniu bzdetów typu promy, 100tyś mieszkań, polskie domy drewniane, 1mln samochodów elektrycznych kto, itd. Jedyne co potrafi to podczepić się pod budowę tunelu w Świnoujściu który miasto zrealizowało za pieniądze własne i z UE!
...
Następna strona