Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Premier Tusk szuka oszczędności. Kasuje instytuty utworzone przez PiS

27
Podziel się:

Premier Donald Tusk podjął decyzję o likwidacji kilku instytucji, w tym Instytutu De Republica, który do niedawna był zarządzany przez męża Julii Przyłębskiej, oraz Rządowego Centrum Analiz, którego ostatnim dyrektorem był Norbert Maliszewski - wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

Premier Tusk szuka oszczędności. Kasuje instytuty utworzone przez PiS
Premier Donald Tusk zdecydował o likwidacji kilku instytucji (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Mateusz Morawiecki pozostawił Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM) z 39 jednostkami organizacyjnymi. Donald Tusk zdecydował się na redukcję tej liczby do 28, co wynika z zarządzenia w sprawie nadania statutu KPRM, podpisanego przez premiera. - informuje dziennik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Janusz Piechociński radzi Tuskowi i apeluje do rolników. "Nie tędy droga"

Opozycja zwracała uwagę, że poziom wydatków KPRM wzrósł kilkunastokrotnie w porównaniu do pierwszych rządów Donalda Tuska. Na przykład, w ustawie budżetowej na 2015 rok, wydatki Kancelarii Premiera wyniosły 125,1 mln zł, co było najwyższym poziomem w całym okresie rządów koalicji PO-PSL. W projekcie budżetu na 2024 rok, który powstał jeszcze przed wyborami do Sejmu, ekipa Morawieckiego zaplanowała budżet KPRM przekraczający po raz pierwszy psychologiczną barierę 2 mld zł - przypomina "Rzeczpospolita".

Mimo zmiany rządu, budżet KPRM na bieżący rok wynosi 2 mld 78 mln zł, ale premier Tusk szuka oszczędności, zmniejszając liczbę jednostek organizacyjnych.

- W KPRM multiplikowano kompetencje z ministerstw, powodując powstanie czegoś na kształt "rządu bis". Niektóre departamenty tworzono zaś tylko po to, by zaspokoić ambicje ministrów, który nie przypadł żaden resort – wylicza Grabiec.

Na przykład, w 2020 roku w KPRM powstał Departament Tożsamości Europejskiej, który później został przemianowany na Departament Praw Obywatelskich i Tożsamości Europejskiej. Jego celem była obsługa Michała Wójcika z Suwerennej Polski, ministra bez teki w rządzie Morawieckiego. W nowej strukturze tego departamentu już nie ma, podobnie jak Rządowego Centrum Analiz (RCA), którym za czasów PiS kierowali kolejno Waldemar Paruch i Norbert Maliszewski - informuje "Rz".

Zniknąć mają też m.in. sekretariaty wicepremierów. W zamian za to pojawił się Departament do spraw Równego Traktowania, który ma obsługiwać ministrę ds. równości Katarzynę Kotulę z Lewicy.

Jednym z najważniejszych kroków podjętych przez premiera Tuska było podpisanie zarządzeń o likwidacji dwóch rządowych instytutów: De Republica i Pokolenia - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

36 tys. zł za czterostronnicowy dokument

Instytut De Republica zajmował się działalnością wydawniczą, naukową i popularyzatorską. Do stycznia kierował nim Andrzej Przyłębski, prywatnie mąż prezes TK Julii Przyłębskiej. Jego roczny budżet wynosił 20 mln zł. "Rzeczpospolita" ujawniła na początku stycznia wyniki kontroli KPRM w instytucie, przeprowadzonej jeszcze za rządów PiS. Kontrolerzy stwierdzili, że instytut wydał 36 tys. zł na jeden czterostronnicowy dokument, zawierający ogólne informacje. Według KPRM, niegospodarność dotyczyła łącznie 80 umów na kwotę niemal 2 mln zł.

Mniej kontrowersji budziła działalność Instytutu Pokolenia, który został powołany w celu diagnozowania przyczyn zapaści demograficznej w Polsce. Jego budżet na bieżący rok wynosi 10 mln zł - czytamy w dzienniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
obywatel
miesiąc temu
musi facet skądś wziąć na babciowe +
Wasyl
miesiąc temu
Tusk tak likwiduje jak ministerstwa,ten człowiek jest notorycznym kłamcą!
xyz
miesiąc temu
zlikwidować 13,14,800+, sprzedać firmy , które mają duże zyski (np. Orlen, PGE,PKP) - zagranicznemu inwestorowi, minimalne wynagrodzenie 2.000 zł, emerytury i renty max. 1000 zł, żadnych inwestycji (zwijanie gospodarki) i niech władza się dobrze bawi
Bonito
miesiąc temu
Lepiej zostać politykiem jak grać w loterie losowe. Proste. Proste.
Patriota
2 miesiące temu
W to miejsce utworzy 1000 fundacji typu Sok z buraka.
...
Następna strona