Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Problemy z ZUS. Ciągłe kontrole i brak wypłat

154
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich jest zasypywany skargami od osób, którym wstrzymano wypłatę świadczenia chorobowego. ZUS ich nie wypłaca, bo sprawdza, czy się należą. Wiele osób jest pozostawionych bez środków do życia.

ZUS przeciąga kontrole i wstrzymuje wypłaty
ZUS przeciąga kontrole i wstrzymuje wypłaty (East News)

Ciągnące się miesiącami kontrole i wstrzymane wypłaty świadczeń chorobowych, często należnych - z takimi problemami coraz więcej osób zwraca się do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Z tego powodu ten zwrócił się do prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej.

Podkreślił, że jego wątpliwości budzi pozostawianie bez środków do życia osób chorych, samotnych czy też kobiet w ciąży. RPO zaznacza, że nie kwestionuje prawa ZUS do kontroli. Zwraca jednak uwagę, że nie powinny one trwać miesiącami.

To, że jest źle, pokazują protesty matek, które prowadzą działalność gospodarczą. 8 stycznia w całej Polsce pojawiały się przed zakładami ubezpieczeń społecznych, wywieszały transparenty w niemym proteście. Za akcję odpowiada "Ruch Społeczny Kobiety na DG kontra ZUS".

Zobacz także: Obejrzyj: Trzynastka co rok. "Może skłonić do przejścia na emeryturę"

- Tylko w ostatnich tygodniach trafiło do mnie kilka spraw, w których kobiety prowadzące działalność nie dostają zasiłku macierzyńskiego przez przez pół roku i dłużej ze względu na przeciągające się postępowanie wyjaśniające ze strony ZUS - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Katarzyna Przyborowska, radca prawny z Kancelarii Lege Artis.

Jak dodaje, ZUS kwestionuje nie tylko wysokość świadczenia, ale nawet samo podleganie ubezpieczeniom społecznym, co skutkuje wstrzymaniem wypłaty. Co więcej, same postępowania coraz częściej trwają dłużej niż pozwalają na to przepisy.

Kontrole prowadzone są nie tylko wobec matek na działalności, ale też osób na zwolnieniach lekarskich czy korzystających ze zwolnienia z pracy na sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Jak podkreśla RPO - ZUS, jako podmiot odpowiedzialny za prawidłowe wydatkowanie środków pochodzących ze składek ubezpieczonych, powinien dołożyć należytych starań, aby świadczenia trafiały do osób uprawnionych. Dopytał też prezes ZUS, czy jest przewidywane usprawnienie (przyspieszenie) procedury prowadzonych kontroli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(154)
Hehe
3 lata temu
Ale wysyp pisowskich płatnych trolli.
Michal
3 lata temu
Moja partnerka prowadzi działalność kilka lat i nie zawyżała składek , gdyby nie moja praca to tez zeby w ścianę . Tak Polskie państwo dba o dzieci.
obiektywnie
3 lata temu
Pytaniem kto w Polsce odpowiada za stan prawny przepisów?Wystarczy że Uścińska,Morawiecki czy Duda zostanie kilka miesięcy bez środków ,to pogadamy inaczej.Zresztą,mając dochody na takich poziomach można przeżyć kilkanaście miesięcy,ale zwykli ludzie,to tylko zapis na papierze i kolejna sprawa,która może ciągnąć się latami.Wystarczy,że armia ludzi(dosłownie)z konieczności zacznie stanowić zagrożenie zdrowia lub życia dla siebie lub innych...i władza zacznie myśleć.Oczywiście rzeszy osób na lipnych etatach nikt nie sprawdza,bo wszystko jest OK.
Fanss
3 lata temu
Pytanie do ZUS-u gdzie są pieniądze ludzi którzy płacili składki a nie dożyli emerytury albo byli na niej kilka miesięcy ?
Artek
3 lata temu
ZUS to największa piramida finansowa!!! Mało tego już jest 3 bln tak 3 bln pod krechą. Rząd nas okrada z pieniędzy, które mają wskrzesić trupa to jest chore państwo!!!
...
Następna strona