Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Problemy z ZUS. Ciągłe kontrole i brak wypłat

154
Podziel się

Rzecznik Praw Obywatelskich jest zasypywany skargami od osób, którym wstrzymano wypłatę świadczenia chorobowego. ZUS ich nie wypłaca, bo sprawdza, czy się należą. Wiele osób jest pozostawionych bez środków do życia.

ZUS przeciąga kontrole i wstrzymuje wypłaty
ZUS przeciąga kontrole i wstrzymuje wypłaty (East News)
bDASCQKt

Ciągnące się miesiącami kontrole i wstrzymane wypłaty świadczeń chorobowych, często należnych - z takimi problemami coraz więcej osób zwraca się do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Z tego powodu ten zwrócił się do prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej.

Podkreślił, że jego wątpliwości budzi pozostawianie bez środków do życia osób chorych, samotnych czy też kobiet w ciąży. RPO zaznacza, że nie kwestionuje prawa ZUS do kontroli. Zwraca jednak uwagę, że nie powinny one trwać miesiącami.

bDASCQKv

To, że jest źle, pokazują protesty matek, które prowadzą działalność gospodarczą. 8 stycznia w całej Polsce pojawiały się przed zakładami ubezpieczeń społecznych, wywieszały transparenty w niemym proteście. Za akcję odpowiada "Ruch Społeczny Kobiety na DG kontra ZUS".

Zobacz także: Obejrzyj: Trzynastka co rok. "Może skłonić do przejścia na emeryturę"

- Tylko w ostatnich tygodniach trafiło do mnie kilka spraw, w których kobiety prowadzące działalność nie dostają zasiłku macierzyńskiego przez przez pół roku i dłużej ze względu na przeciągające się postępowanie wyjaśniające ze strony ZUS - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Katarzyna Przyborowska, radca prawny z Kancelarii Lege Artis.

bDASCQKB

Jak dodaje, ZUS kwestionuje nie tylko wysokość świadczenia, ale nawet samo podleganie ubezpieczeniom społecznym, co skutkuje wstrzymaniem wypłaty. Co więcej, same postępowania coraz częściej trwają dłużej niż pozwalają na to przepisy.

Kontrole prowadzone są nie tylko wobec matek na działalności, ale też osób na zwolnieniach lekarskich czy korzystających ze zwolnienia z pracy na sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Jak podkreśla RPO - ZUS, jako podmiot odpowiedzialny za prawidłowe wydatkowanie środków pochodzących ze składek ubezpieczonych, powinien dołożyć należytych starań, aby świadczenia trafiały do osób uprawnionych. Dopytał też prezes ZUS, czy jest przewidywane usprawnienie (przyspieszenie) procedury prowadzonych kontroli.

bDASCQKC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDASCQKW
KOMENTARZE
(154)
link
rok temu
Ludzie , za komuny tez były kontrole ZUS-chorobowych. I co w tym dziwnego. Ciezarna matka dostawala l-4 jak była ciaza zagrozona i naparawde była chora a teraz: tydzień w ,,ciąży,, i już spekulują jak nie pracować a zarobić...ile to dostana i na ile okrrasc państwo. Z drugiej strony wzięliby się za placenie składek tzw KRUS, które nie sa proporcjonalne do placenia składek ZUS...Zanizone składki kwartalne KRUS a renty, chorobowe tyle samo co ciężko pracujący caly rok zwykly, szary pracownik.....
opikihu
rok temu
Najprostsze wyłudzenie świadczenia z ZUS jest właśnie na działalność. I papierowe zatrudnianie rodzin z ogromnymi dochodamim ale tylko na miesiąc, żeby dostać świadczenie. Zwłaszcza jak któraś w ciążę zachodzi a pracować się nie chciało. A matce Polce kto podskoczy?
&&&
rok temu
Wreszcie ZUS wziął się za pseudo biznesmenki, które zapłaciły jedną czy dwie skłdki od maksymalnej podstawy a później na L4 ! STOP wyłudzeniom !!! Brawo ZUS, tak trzymać 👍
bDASCQKX
Iwka
rok temu
Matki prowadzące własne działalności na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę zaczynają płacić horrendalne składki. Później z naszych pieniędzy otrzymują świadczenia. Sama znam kilka takich przypadków. Kontrole są potrzebne!
miro
rok temu
ZUS powinien wypłacać zasiłki chorobowe, a w międzyczasie sprawdzać, jeżeli są nieuprawnione to żądać zwrotu. Nie wszyscy są cwaniakami !!!
...
Następna strona